Vücut Geliştirme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vücut Geliştirme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vücut Geliştirme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vücut geliştirme son zamanlarda insanlar tarafından en çok tercih edilen spor branşıdır. Yapısında çoğu zaman güç çalışmalarını barındıran bu spor branşına en yoğun ilgiyi gençler göstermektedir. Ergenlik dönemi içerisinde veyahut bitiminde vücut geliştirme ihtiyacı duyan gençlerimiz, zamanlarının büyük bir çoğunluğunu spor salonlarında geçirmektedir.

Vücut Geliştirme Nedir?

Vücut geliştirme, adından da anlaşılacağı gibi vücudun yapılan egzersizler ile gelişmesi anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan bölgelerin farklı programlara ayrılarak yada tek bir programla geliştirilmek istemesi, bu spor branşının en temel özelliğidir. Bedenimizin üst kısmında yer alan kaslar sırası ile, göğüs, omuz, sırt, bel ve boyun kaslarıdır. Alt bedende ise bacak kasları yer almakta ve bacak kasları kendi içerisinde bölgelere ayrılmaktadır. Bu kaslar ön bacak kasları, arka bacak kasları, baldır kasları gibi bölümlere ayrılarak sınıflandırılmaktadır.

Kas gruplarının ve bölgelerinin birbirinden ayırt edilerek programlara dökülmesi, bu spor branşında gelişimin artırabilmesi için olmazsa olmaz kriterdir. Göğüs grubu ile kol grubunun birlikte çalışılması, omuz ve bacak gruplarının beraber çalışılması, bu anlatım biçimimize verilebilecek en iyi örneklerdir. Ülkemiz spor salonlarında genelde parça programlar kullanılmaktadır. Parçalara ayrılarak düzenlenen programlar da asıl amaç gelişime bölgesel odaklanmaktır. Zaman sıkıntısı yaşamayan insanlar için en ideal teknikleri içerisinde bulunduran bölgesel programlar da gelişim daha verimli gerçekleşir. Tüm vücut programları bölgesel programlara oranla daha zordur ve bölgesel programlar kadar verimli olmayabilir. Tüm vücut programlarını genellikle spora ayıracak zaman bulamayanlar uygularlar. Tüm vücut programlarının adından da anlaşılacağı gibi, tüm vücut kasları tek antrenmanda çalışmaktadır.

Vücut Geliştirmenin Faydaları Nelerdir?

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz vücut geliştirmenin en önemli faydaları aşağıdaki gibidir.

  1. Metabolizma’ya olan olumlu artıları göz ardı edilmemelidir.
  2. Kasların büyüyüp gelişmesi, güçlenmesi ve dinamik yapısının artırılmasına direkt etki eder.
  3. İskelet yapıyı güçlendirir, gelişen kaslar nedeniyle omurgaya binen baskının azalmasına neden olur.
  4. Psikolojik faydaları vardır.İnsanların kendisini mutlu hissetmesini sağlamaktadır.
  5. Kalp kasını güçlendirir.
  6. Kardiyovasküler sistemin gelişmesini sağlar.
  7. Bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz, kifoz, servikal aks düzleşmesi gibi eklem sorunları yaşamanızın önünde en büyük engeldir.

Sağlıklı ve zinde bir yaşam sürdürebilmek için en iyi alternatiflerden bir tanesi olan vücut geliştirmenin yaşam süresince yapıldığı zaman ömrü uzatmaktadır.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mümtaz ERDOĞAN
Mümtaz ERDOĞAN
14 Şubat 2017 21:40

Değerli yazınız için çok teşekkür ederiz sporty spor merkezi. Vücut geliştirmeye başlayacak arkadaşlara gayet güzel açıklayıcı bir yazı olmuş. Yaşım geçmiş olmasaydı başlardım bende. Hoşçakalın.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x