Vücut Yağ Oranı Ölçme Yöntemi

19 Mayıs 2018 / Genel
Vücut Yağ Oranı Ölçme Yöntemi

Vücut yağ oranı ölçme denilince eskiden spor salonlarında yapılan mezura ölçümleri ve terzi ölçümleri geliyor aklımıza. Şimdiki zamanda ise terazilerin gelişerek bir yağ ölçme makinesi haline geldiğini gözlemliyoruz. Teknolojik ilerlemeler ile gelişen tespit cihazları insan hayatını kolaylaştırır cinsten. Kısa sürede yapılan analizler ile vücut yağ oranını çok küçük yanılma payları ile öğrenmek mümkün.

Vücut Yağ Oranı Ölçme Ne işe Yarar?

  • Yağ ile kas arasındaki farkları elde etmemize yardımcı olur.
  • İdeal ölçülerde olunup olunmadığı konusunda bilgi verir.
  • Belirli periyotlarda yapılan analizler farkındalık yaratır, sınır yağ oranının geçilip geçilmediği konusunda bilgi verir.
  • Harekete dayalı bir yaşam sürdürme konusunda öncülük eder.
  • Spor programları başında ve sonunda yapılan vücut yağ oranı ölçme analizleri gelişim konusunda bilgi verir.
  • Vücuttaki yağ oranının atış ve azalışına bağlı olarak moral, motivasyon sağladığı kadar psikolojik çöküntüyede neden olabilir.
  • Hangi sporları yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olur.
  • Beslenme üzerine doğru karar vermenize olanak sağlar.

Vücut Yağ Oranını Ölçme Yöntemi

Günümüz diyetisyen ofislerinde ve spor salonlarında kullanılan en iyi vücut yağ oranı ölçme cihazı tartışmasız Tanita analiz cihazıdır. Tanita analiz cihazının sağladığı tüm verilere burada yer alan yazımızdan ulaşabilirsiniz. Segmental yağ analiz dalgası ile  elde edilen yağ ağırlık sonuçları çok küçük yanılma payları ile kişilere en yakın oranı verir. Elektronik dalga teknolojisinin bulunduğu ve günümüze kadar geldiği süreçte üzerine en çok çalışma dalga yöntemidir segmental analiz dalgası. Tanita cihazı tabanında bulunan metal ayak basma yerleri ile el tutamakları, segmental dalgaların vücudumuza girmesini sağlar. Böylelikle vücut yağ oranı değerleri 4 adet segmental dalga sinyal sesi sonunda Tanita analiz cihazı benine düşer, sonuçlar fişli çıktı yada bilgisayar ortamında kişiler ile paylaşılır. Çıkan sonuçlarda yağ oranının kilo bazında ve yüzdelik bazda değerleri verilmektedir. Ayrıca Tanita yağ ölçüm makinesi bu yağ oranlarının dağılım bölgelerini de gövde, sağ kol, sol kol, sağ bacak, sol bacak olarak vermektedir. Tanita ölçme yöntemi ile body, fitness, cimnastik, futbol, basketbol gibi bir çok spor dallarında bölgesel analiz yapılabilmektedir. Bölgesel gelişimleri tespit ederek oluşturulan egzersiz programları kişilerin sakatlanmalardan uzak, doğru hareketler ile spor yapılması, zamandan fayda sağlanması konusunda önem arz eder.

Bir diğer ölçme yöntemi ise yağ ölçme makası ile gelişi güzel ölçme yöntemidir. Yağ oranının yüksek olduğu düşünülen bölgeye yağ ölçme makası ile yapılan tutup esnetmeli ölçme yöntemidir. Simit diye tabir edilen yan karın bölgesinini kalınlığını ölçecek olursak, yan simit bölgesinden tutarak makasın ağzına alınabilen değerler arasındaki artış yada azalış ile yapılan kıyaslamalar yağ makası ile ölçülen değerleri verir. Makasın sadece yağ oranlarını ölçmediği, kas oranlarının da yağ oranı olarak algılandığı iyi bilinmelidir. Doğru bir yöntem olduğunu söylenemez.

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x