Maksimal Kuvvet Ölçümü

Maksimal Kuvvet Ölçümü ve Önemi

Maksimal kuvvet ölçümü, vücut geliştirmede uygulanması gereken ölçme değerlendirme yöntemlerinden yanlızca bir tanesidir. Günümüz body salonlarında maksimal kuvvet ölçüm çalışmalarının zahmetli olması nedeniyle uygulanmayan bu analiz yöntemi, kulübümüzün hayata geçirdiği araç sayesinde tüm zahmeti ortadan kaldırıyor. Dilediğiniz kiloları kullanarak yaptığınız tekrar sayısından tek kaldırış kuvvetinizi ölçecek olan aracımız eski usul ölçüm yöntemlerinin risklerini de ortadan kaldırıyor. Bu sayede güvenli ve kolay yoldan maksimal kuvvetlerini öğrenen sporcular yüzdesel oranda setler yaparak hem gücüne güç katıyor, hemde aylık periyorlarda yinelenen ölçümler ile maksimal kuvetindeki artışları gözlemleyebiliyor.

Maksimal kuvvetiniz gelişirse gücünüz gelişir. Ölçümler sonucu elde edilen verilerin düzenli olarak tutulması uygulanan antrenman programlarının işe yarayabilirliğini bilmek açısından önemlidir. Düz set programlar ile gelişi güzel kaldırılan kiloların gelişime fayda sağlamayacağı, tek kaldırış kuvvetinin yüzdeleri ile maksimum tekrar kaldırış yapan sporcular tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Kuvvetini bilerek çalışan sporcularda her ay yapılan ölçümler ile kuvvetlerinde artış görülmesi, doğru yolda olduklarının en büyük kanıtıdır. Bir diğer olumlu gelişim ise sporcularda moral ve motivasyon artışı olarak gözlemlenmektedir. Verilen emeklerin, akıtılan terlerin bir karşılığını görmek isteyipte görenlerin aldığı haz, kişiye bir ömür sağlıklı yaşam olarak yansımaktadır.

Maksimal Kuvvetini Hesapla (1RM)

Belirli bir harekette kaldırabileceğiniz ağırlık miktarına ve kasın dayanabileceği son noktadan önce ulaşabileceğiniz hareket sayısına bağlı olarak tek tekrarda kaldırabileceğiniz maksimum ağırlık değerinizi hesaplamak için aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanın.

Örnek : Lying Bench Press hareketinde 60 kg ile kasın dayanabileceği son noktaya kadar 5 tekrar kaldırdığınızı varsayalım. Bu hesaplayıcı 60 kg ile 5 tekrar kaldırdığınız harekette tek tekrar ile maksimum kaç kg kaldırabileceğinizi hesaplayacaktır.

Calculate
Metric Imperial
Your One-Rep Max is
?
These calculations are based on averages

1RM’ nizi Neden Hesaplamanız Gerekiyor?

Güçlü antrenörler gerçek güç seviyenizi bilmedikleri için 1RM’ nize dayanan yüzdelerle program oluşturmaları gerekir. Tek tekrarlı maksimal kuvvetinize göre hangi yüzdelerle çalışmanız gerektiğini iyi bilirler.

maksimal kuvvet ölçümü çalışması yapan sporcu görseli

Egzersiz Bulucu

Sınıf Bulucu