Vücut Geliştirme ve Fitness salonları

23 Ocak 2016 / Genel
Vücut Geliştirme ve Fitness salonları

Güçlü olmak isteyen her birey soluğu vücut geliştirme fitness salonlarında alıyor. Çankaya spor merkezine bağlı spor salonları vücut geliştirme ve fitness branşlarını üyelerine en etkili ve kolay yoldan öğretebilmenin yollarını arıyor. Spor salonlarına kayıt olup form tutmak isteyen kişilerin hedefledikleri tek şeyse plaj vücudu. Plaj vücudu nasıl yapılır ?sorunsunu arayanlara vücut geliştirme salonlarına akın ediyor.

Vücut Geliştirme Fitness

Vücut geliştirme ve fitness arasındaki en büyük fark, vücut yaparken yüksek ağırlıklar ve az tekrarlar yapılırken, fitness yaparken hafif kilo ile çok tekrarlı hareketler yapılmasıdır. Vücut geliştirme ve fitness antrenörü olarak ulaştığımız Mustafa Güler’den tavsiyeler alacağız. 6 ay gibi bir sürede öğrencilerine plaj vücudu yapan mustafa hoca body sporunu deyim yerindeyse kitabına göre yapıyor. Body sporu antrenmanlarının haddinden fazla güç gerektirdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle spora yeni başlayan acemilerin , hemen bench press sehpasına yatması yanlış olur. Bench press sehpası yerine Chest press makinesinde çalışması daha uygun olan acemi sporcular basamakları teker teker çıkmalıdırlar.

Bench press hareketi uygulanması ile Chest press gibi kolay değildir. Yatar pozisyonda kaldırılan halterde dengeyi kollarınız ile kurmak zorunda kalırsınız. Bu da yeni başlayan acemiler için pekde kolay değildir. Denge kurmaya çalışmak demek göğüs kaslarının yardımcı olarak çalışan denge kaslarının kontrol altına alınması demektir. Acemi sporcular için bu durum ilk başlarda çok kolay olmaması sebebi ile olası sakatlıkların önüne geçebilmek için bench press sehpaları yerine  Chest press machineler uygun dur. Chest press makineleri bench press sehpaları gibi yatarak çalışılan makineler değildir. Tam aksine oturarak çalışılan bu makineler bench press sehpalarında olduğu gibi denge kurularak uygulanmaz. Chest press makineleri denge kaslarını aktif etmediği için güvenlidirler. Sakatlık riskleri oldukça aşağı seviyededir. Bench press sehpasındaki gibi halteri dikkatlice alıp çalıştıktan sonra dikkat ederek yerine koyma derdiniz yoktur. Bench press sehpalarında kafanıza halter düşürme riski oldukça fazladır. Chest press makinelerinde bu risk yoktur. Bu nedenle vücut geliştirmenin ilk ayları Chest press makineleri ile geçmelidir. Sağlıklı ve zinde bir vücut kazanayım derken sağlığınızdan olmayın. Olası sakatlanmalardan korunmanın en iyi yolu antrenörünüzü dinlemenizdir.

Vücut Geliştirme Fitness’da Sürantrene

Vücut geliştirme fitness‘da spora yeni başlayan bireylerin en büyük sorunu sürantre olmaktır. Sürantre genelde spora susamış insanların her gün spor salonuna gelerek ağırlık çalışması koşması, vücudunu haddinden fazla zorlaması ile gerçekleşen durumlar topluluğudur. Sürantrenin belirtileri kendisini bir anda göstermez. Dinlenemeyen kaslarda yorgunluk, kaslarda aşırı yüklenmeler sonrası çekme ve yırtılmalar, haftanın her günü spor salonuna gidilmesi sebebi ile moral ve motivasyon çöküntüsü, hayattan zevk almamak gibi belirtiler sürantrenenin bilinen en önemli belirtileridir. Kayıt olduğunuz merkezin verdiği antrenman programlarına mutlaka uyun. Antrenörleriniz  ile devamlı bilgi alışverişinde bulunun. Çalıştırdığınız bölgenizde olumsuz gerçekleşen durumları antrenörünüze mutlaka bildirin. Sizin için düzenlenen antrenman programları sizi mutlu etmiyorsa bu durumu antrenörünüz ile mutlaka paylaşın. Ağırlık programınız size fazla geliyor olabilir. Antrenörünüzden yeni program istemek için çekinmeyin. Uzman desteği almak için buradan iletişime geçin. Unutmayın başarıya giden yolda enstrümanları doğru kullanmalısınız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x