Steroidlerin Zararları Nelerdir?

16 Ekim 2016 / Genel
Steroidlerin Zararları Nelerdir?

Steroidlerin Zararları Nelerdir? Steroid Öldürür mü?

Steroid‘lerin  günümüz spor yaşamında, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında başı çektiği, bu nedenle bir çok spor severin steroid’lerin zararları nedeniyle hayatlarını kaybettiğine şahit olmaktayız. İnsanlarımızın steroid’lerin zararları konusunda ufakta olsa bir bilgiye sahip olmaması kötü niyetli steroid satıcılarının işine gelmektedir. Steroid’ler özellikle vücut geliştirme, fitness, personal training branşları ile ilgilenenlere pazarlanmaktadır. Satıcılarının dahi steroidlerin zararları konusunda bir bilgiye sahip olmadığı aşikardır. Bu sebepten dolayı bir çok spor salonunda gizli yollardan, deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satıldığına şahit olmaktayız. Spor salonlarında steroid satışının ayyuka çıkması nedeniyle, Türkiye vücut geliştirme federasyonunun bir çalışma başlattığını gözlemlemek, steroid’le mücadele eden gençelerimizin sağlığına önem veren antrenörlerimizi mutlu etmektedir.

Türkiye’de vücut geliştirme yayılmaya başladığı ilk yıllarda steroid nedir, steroid’in ne işe yaradığı konusunda kimse bir bilgiye sahip değildi. Geldiğimiz noktada vücut geliştirme sporu ile ilgilenen hemen hemen herkesin steroid’lerin ne işe yaradığı konusunda zaralarını görmezden gelerek bilgi sahibi olduğunu gözlemliyoruz. Steroid kürü yapan herkes steroid’lerin zararlı olmadığına inanır. İnanmasada kullanıp tavsiye edenler tarafından inanmak zorunda bırakılır. Kullanan herkesin kendisini steroid’lerin sağlıklı olduğuna dair kandırdığı gerçeğinin yapılan araştırmalar ve çıkan sonuçları neticesinde kocaman bir yalan olduğunu gözlemliyoruz.

Steroid kullanmadan natural vücut geliştirme yapılabileceği doğrusundan yola çıkacak olursak, natural vücut geliştirme zaman almaktadır. Bu yüzden bir çok kişi natural vücut geliştirmeyi istememekte, kolay yol olan steroid kürlerini tercih etmektedir. Gençlerimizin bir an önce olsun isteği kısa vadede olumlu sonuçlar doğursa da uzun vadede ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Steroid kürleri zararlıdır. Kür uygulayıp böbreklerini kaybeden ve yaşam mücadelesi veren eski sporcular olduğunu hatırlatır, steroid kürlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Steroidlerin Araştırmalar ile Ortaya Çıkan Zararları

1.Kalp atım hızını değiştirmesi nedeniyle kalpde erken yaşlanma ve kalp krizine neden olur. Steroid kullanımı kalp nedeniyle ani ölüme neden olmaktadır.

2.En büyük zararı böbrekleredir. Böbrek yetmezliğine neden olur, uzun vadede böbrek bulunamaz ise ölümle sonuçlanır.

3.Kansere neden olur. Birinci derece akrabasında kanser hastası olanların kullanması, genetik faktörler nedeniyle kanser riski yaşanması olasılığını artırır. Vücudunda kanser hücresi bulunan ve gelişme döneminde olanlarda steroid kullanımı kanser hücrelerinin gelişmesini hızlandırmaktadır.

4.Steroid’ler kimyasal yönleri dolayısıyla birçok kanser türünün vücutta görülmesine neden olabilirler. Bu yönü nedeniyle de kullanılması oldukça risklidir.

5.Kısırlık yapabilir, üreme yollarında kanser oluşumuna neden olabilir. Sperm kalitesi ve sayısında azalmaya neden olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

6.En büyük zaralarından bir tanesi bağışıklık sistemine verdiği zaradır. Bu nedenle kolay hasta olup, yaşadığınız kaliteli hayat standardın uzak kalabilirsiniz.

7.Karaciğer, steroid’lerin emilmesi nedeniyle zarar görür, karaciğer kanseri ve yetmezliği kaçınılmaz sonların en kötüleridir.

8.Ciltte döküntüye neden olur, sivilcelenme ve cilt kanserine neden olabilir.

9.Kadınlarda ve erkeklerde hormonal dengenin bozulmasına neden olur. Kadında erkeklik hormonunu artırırken, erkektede kadınlık hormonunu artırdığı gözlemlenmiştir. Verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesi, 90’lı yıllarda atletizm dalında tüm madalyaları silip süpüren rus atletlerdir. Olimpiyatlarda doping kullanan ve dopingin, yani steroidlerin zararlarını fazlasıyla yaşayan bayan sporcularda steroidler nedeniyle  erkeklik hormonlarının arttığı görülmüştür. Bu nedenle mağdur olan eski milli atletler bağlı bulundukları federasyonu mahkemeye vermiş, bu durum dünyada steroidlerin zararlı olduğunu ve araştırılması gereken konuların başında olması gerektiği kanısını uyandırmıştır.

10.Metabolizmaya zarar verir.

11.Kemik kanseri yapabilir.

12.Bağırsak kanseri yapabilir.

13.Prostat kanseri yapıp, prostatın büyümesini hızlandırır.

14.Vücudun su ve tuz tutmasını artırdığı için ödem yapar.

15.Kullanıldığı zaman motive eder güven verir, fakat kullanılmadığı anda steroidlerin zararlari psikolojik çöküntüye neden olur.

Steroid’lerin zararları konusunda siz değerli spor severleri aydınlatmaya çalıştığımız yazımızın göz ardı edilmemesini tavsiye eder, form ve sağlık dolu günler dileriz.

Mustafa GÜLER

TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burak kaman
Burak kaman
31 Ocak 2017 20:14

Mustafa hocam çok haklisiniz süper bir yazi olmuş insanlara vücut yapacaksınız diyip hayatini karartan spor salonlari ve spor salonu hocalari var sirf 3 5 kuruş kazanacağız diye insan hayatini hice saymaktalar bu konudaki hassasiyetiniz icin tesekkur ederim yaninizdayiz.

Seçkin demirezen
Seçkin demirezen
1 Şubat 2017 08:38

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür eder, sizin gibi kıymetli kulüplerin kalmadığını bilmenizi isteriz.Helal olsun.Vatan evladına hizmet bu olsa gerek.

Mustafa GÜLER ( TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ )
Mustafa GÜLER ( TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ )
1 Şubat 2017 20:21

Teşekkür ederiz seçkin bey. Umarız daha iyi yerlere getireceğiz spor salonu kültürünü. Hoşçakalın.

Nergiz ermiş
Nergiz ermiş
14 Şubat 2017 09:05

Size canı gönülden katılıyorum seçkin bey.

Fatih özdemir
Fatih özdemir
1 Şubat 2017 09:30

Teşekkü ederim mustafa hocam. Sayenizde bilinçleniyoruz. Sagolün.

Mustafa GÜLER ( TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ )
Mustafa GÜLER ( TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ )
1 Şubat 2017 20:22
Reply to  Fatih özdemir

Rica ederiz fatih bey. Asli görevimiz.

Mustafa GÜLER ( TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ )
Mustafa GÜLER ( TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ )
1 Şubat 2017 20:17

Maalesef öyle hocalar ve spor salonları mevcut burak bey. Umarım biraz farkındalık yaratmışızdır spor sever arkadaşlarda. Gençlerimizi bilinçlendirmek bizim asli görevimizdir. Teşekkür ederiz.

Selami altan
Selami altan
14 Şubat 2017 09:04

Allah öyle hocaların yolunu tıkasın. Tez zamanda akıl ve vijdan versin.

Selami altan
Selami altan
14 Şubat 2017 09:03

Mustafa hocam yaptığınız iş cidden çok önemli. Paylaşımlarınızı sürekli yapmanız tek temennimiz. Sayenizde çocuklarımız bilinçleniyor ve sağlık çerçevesinde form tutuyor.

Batus
Batus
9 Mart 2017 20:45

Super paylasim sagolun

11
0
Would love your thoughts, please comment.x