Ölçme Değerlendirme

19 Ekim 2016 / Genel
Ölçme Değerlendirme

Sağlıklı, güçlü, dinamik ve mutlu bir yaşamın içerisinde yer almak isteyenler için günümüz yaşam standartları göz önüne alınıp bir program düzeni oluşturulmaya çalışıldığında, spor salonlarının bu düzenin her zaman en başında yer aldığını gözlemliyoruz. Bireylerin boş zamanlarını spor salonlarında form tutarak geçirmeye başladığı ilk günden bu yana, spor bilimleri gelişen teknoloji ile doğru orantıda kendisini geliştirmeye, bu yeniliklerin yanında genel antrenman bilgisi, özel antrenman bilgisi, teknik taktik bilgisi, sporcu beslenmesi, ölçme değerlendirme gibi sporcuların gelişimine olumlu yönde etki eden konuların gelişip ilerlediğine şahit oluyoruz.

Ölçme Değerlendirme Nedir?

Sporda yüksek gelişim sağlamak isteyenlerin değişen, gelişen ve yenilenen spor tekniklerini yakından takip etmesi, belirlenen hedefe kolay yoldan ulaşılabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Ölçme ve değerlendirme bu yöntemlerden sadece bir tanesidir. Her branşın kendisine has ölçme ve değerlendirme metodları vardır. Yüksek performanslı antrenman programlarının temelinde de ölçme ve değerlendirme yöntemleri vardır.

Vücut Geliştirmede Ölçme Değerlendirme

Vücut geliştirmede ölçme ve değerlendirme konusunu ele aldığımızda, en çok uygulananı birebir antrenörler tarafından yapılan maksimal kuvvet ölçümleridir. Sporcunun gelişim seviyesi maksimal kuvvet ölçümleri ile net bir şekilde gözlemlenmektedir. Daha önceki makalelerimizde açıkladığımız gibi maksimal kuvvet kişinin bir defada kaldırabildiği en büyük kuvvete denir. Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için maksimal kuvvet ölçümü yapmanın sakatlanma gibi riskleri vardır. Bu nedenle en az 3 aylık bir program geçmişi olanların maksimal kuvvetlerinin tespit edilmesi ortaya çıkabilecek sakatlıkların engellenmesi bakımından önem arz eder. Ortaya çıkan değerlerin artış ve azalışlarının tekrar gözden geçirilmesi için her 1 aylık sürelerde yeniden maksimal kuvvet ölçümlerinin tekrarlanması, testin sonuca ulaşabilmesi için olmazsa olmazıdır. Ortaya çıkan değerlere göre belirlenen antrenman programlarının başarı oranı yüksek olacaktır. Bu nedenle vücut geliştirmede ölçme ve değerlendirme konusuna hakim bir antrenör ile çalışılması, başarıya giden yolda rakiplerinize karşı büyük avantaj sağlayacaktır.

Fitness’da Ölçme Değerlendirme

Fitness’da ölçme ve değerlendirme, genelde çabukluk üzerine yapılan testler ile sağlanmaktadır. Patlayıcı kuvvet ölçümleri, çabuk kuvvet ölçümleri, esneklik ve denge ölçümleri, dayanıklılık ölçümleri fitness branşında yapılan testelerin başlıcalarıdır. Fitness’da dayanıklılık testlerine verilebilecek en iyi örnekler, interval kardiyo programları ve hit kardiyo programlarıdır. Vücut geliştirme için geçerli olan tüm kurallar fitness içinde geçerlidir. Ölçme ve değerlendirme uygulanılmayan programlarda, rutinin dışına çıkılabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle spor hikayeniz kısa soluklu olacaktır. Bir spor kulübüne katılanların %42’sinin düzenli egzersiz faaliyetlerini 30 gün içerisinde bırakmasının başka bir açıklaması yoktur. Ölçme ve değerlendirme seçeneklerimize buradan bakabilirsiniz.

Form ve sağlıklı günlerde görüşmek üzere…

Mustafa GÜLER

TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x