Steroidlerin Zararları Nelerdir ve Yan Etkileri Hangileridir?

3 Aralık 2016 / Genel
Steroidlerin Zararları Nelerdir ve Yan Etkileri Hangileridir?

Steroidlerin Zararları Nelerdir?

Steroidlerin zararları nelerdir konulu yazımızda spor salonlarına yeni başlayan acemi fitness sevenleri düşünerek hareket ettik. Atletik, fit ve sağlıklı olabilmenin tek yolu olan egzersiz, zamanla birlikte yenilenen yüzü ile çıkıyor insanımızın karşısına. Kimileri egzersizi natural egzersiz programları ile yaşıyor, kimileri supplamentler ile, kimileri ise steroid kürleri ile. Daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik steroidlerin zararları nelerdir diye. Umarız yazılarımız birilerinin ilgisini çekmiş ve işe yaramıştır uzak durulması konusunda. Steroi nedir?öyle kulak ardı edilecek türden değildir. Önce steroidin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Vücudun hemen hemen her yerine dokunan türden zararları vardır steroidlerin. En büyük zararı şüphesiz kalp görmektedir. İnsanımızın Steroidlerin yan etkileri konusunda bir bilgiye sahip olmaması, bu işin ticaretinden para kazananların fazlasıyla işine gelmektedir. Yazımızda steroidlerin spor salonlarına nasıl girdiğinden tutun, sporcuların bu ürünleri nasıl kullanmaya teşvik edildiğine kadar birçok şeyden bahsedeceğiz.

 • Steroid’in en büyük zararı, kısa sürede kendisini göstermemesi, zamanla içten içe vücudumuzu ele geçirmesi nedeniyle bağışıklık sistemimizi alt üst etmesi
 • Kalp  steroid kullanılması sebebiyle çok hızlı çalışır ve bu çalışma kalbin erken yaşlanmasına neden olur, kalp kasları yıpranır, sonuç kalp krizi nedeniyle ölüm.
 • Steroid karaciğerlere çok zarar verir, emilimi karaciğerde gerçekleşmesi sebebi ile karaciğer iflas eder, Karaciğer yetmezliği kaçınılmazdır.
 • Steroid’ler böbreklerimizi yorar ve böbrek yetmezliği kaçınılmazdır.
 • Vücut derisi cansızlaşır ve renk değişikliği gözlenir. Sırtımızda sivilceler gözlenir.
 • Testislerin değişmesi, sperm sayısında ve kalitesinde azalma gözlenir.
 • Kadınların erkeksi hormonları artar, aynı durum erkeklerde kadınsı hormonların artması ile sonuçlanır.
 • Kanser riski en önemli tehlikelerin başında gelir.
 • Sterodin bir diğer etkisi de psikolojik problemler yaratmasıdır.
 • Vücudunda kanser kitlesi bulunan bir kişi steroid kullanması sebebi ile kanserli kitlenin  büyümesi, gözlemlenmiş en büyük tehlikelerin başında gelir.
 • Steroid’ler metabolizmamıza zarar verir.
 • Kısırılık yapar.
 • Kemik kanseri riskini artırır.
 • Bağırsak kanseri tehlikesini artırır.
 • Prostat kanserine yol açar.
 • Vücütta su ve tuz tutması sebebiyle ödem yapar.

Steroidlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Spor salonlarına sağlıklı bir beden sahibi olmak için gidenlerin ilk hedefleridir idealleri. İdeallerine kavuşma hırsı içerisine giren kişiler hızlıca gelişip kaslanmak ister. Bu konuda antrenörlerinden ve çevresinden destek alır. Bireyin çevresini antrenman yaptığı ortamdaki spor salonu arkadaşları oluşturur. Kişinin antrenman yaptığı spor salonunda yer alan arkadaşları arasında steroid kullanan, hedeflerine steroidler sayesinde kısa sürede kavuşan ve faydasını gören birisi olabilir. Genellikle steroid kullanımı bu ortamlarda başlar. Kimyasal içeriğe sahip olan bu ürünlerin faydasını gören kişi yada kişiler, antrenman yaptığı salonlarda tavsiyelerde bulunabilirler. Steroidlerin yan etkileri ve zararları konusunda hiçbir bilgiye sahip olmayan bu kişiler, kendisine verdikleri zararların yanında çevresinde spor yapanlarada zarar vermektedir.

Steroidlerin zararları hemen ilk kullanmada kendisini belli etmediği gibi herhangi bir bedensel gelişimde göstermez. Kullananlar bu nedenle uzun süre kullanıp gelişim sağladıktan sonra yan etkilerine maruz kalıyorlar. Steroidlerin en belirgin yan etkileri kalpte çarpıntı yapması, psikolojik çöküntü yaratması, bedensel beklenmeyen değişiklikler, kafa derisi ile vücudun farklı bölgelerinde sivilcelenme ve döküntülerdir. Bu etkilerin ortaya çıkması için belirli oranda kullanılması gereken bu kimyasal içerikli ürünler sağlığa çok zararlıdır. Steroidlerin zaraları nelerdir konulu yazımızı okuyup buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Spor Salonlarında Steroid Pazarlaması Nasıl Gerçekleşir?

Kimyasal gelişim ilaçları satan kişiler genellikle spor salonlarına antrenörler sayesinde girmektedir. Kimyasal içerikli ve gelişime kısa sürede etki eden bu ürünlerin satışından oldukça yüksek kazançlar edildiğini gören bazı antrenörlerin, maalesef bu kirli çarkın bir parçası haline geldiğini gözlemliyoruz. Bir başka pazarlama stratejisi ise facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya ortamlarında etkileyici resimlerden oluşan profiller ile insanları etkileyerek satış yapma stratejisidir. Bu kişilerin isimlerinin arkasında hoca, personal trainer, özel antrenör gibi ünvanlar yer almaktadır. İnternet satışı ile insanların sağlığını hiçe sayarak yanlış yönlendiren bu kişilerden korunma yolları yetkili mecralara bildirmek, şikayet etmektir. Eğer bir spor salonunda vücut geliştirme, fitness, personal training hizmetleri alıyor ve antrenörünüz kimyasal içerikli sağlığa zararlı bu ürünleri size tavsiye ediyorsa, o spor salonunda egzersiz yapmayı bırakın. Yetkililere şikayet etmeyi ihmal etmeyin. Steroidlerin zararları nelerdir konulu yazımızın sonucunda öğrendiğiniz zararlar anca bu anlayışla bertaraf edilebilir.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

94 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali aydoğan
Ali aydoğan
30 Ocak 2017 21:12

Yazınız sayesinde sağlığımı kaybetmekten kurtuldum.Helal olsun.

Asu kaya
Asu kaya
10 Şubat 2017 07:27
Reply to  Ali aydoğan

Aynen katılıyorum size ali bey. Steroidler sağlığa çok zararlı ve bende kardeşimin bu zararı görmesini engellemk için bu yazıyı okuttum. Sağolsun sporty ailesi. Teşekkürler değerli spor hocaları.

Mehtap coşkun
Mehtap coşkun
10 Şubat 2017 18:19
Reply to  Asu kaya

Ne kadar güzel bir iş yapıyorlar helal olsun.

Mehtap coşkun
Mehtap coşkun
10 Şubat 2017 18:19
Reply to  Ali aydoğan

Bizde sayelerinde bilinçlendik ali bey. Haklısınız.

Yunus emre
Yunus emre
31 Ocak 2017 20:21

Mustafa hoca ender gorulecek bir insansin millet steroid sayip zengin olmaya calisir sen onun yerine insanlari buna karsi uyarmaya calisiyorsun tebrik ederim dürüstlüğünuz icin.

Volkan KOCA
Volkan KOCA
1 Şubat 2017 09:10

Dikmen’de kıytırık bir salona üyeyim. Steroid öneriyorlar dı. Yazınız sayesinde steroidler ve zararları nelerdir öğrendim. Teşekkür ederiz. Sizin gibi bilinçli ve helalinden işini yapanlara borçluyuz sağlığımızı.

Fatih özdemir
Fatih özdemir
1 Şubat 2017 09:28

İnsanlık için bu değerli bilgilerin yayılması ve daha çok kişiye ulaşması gerekmektedir. Helal olsun size. Benzerini yok

Barış
Barış
5 Şubat 2017 12:51

Harika bir yazı olmuş tebrikler bütün spor adamlarından bu sağduyu olmalı insanları steroidin zararlarına karşı uyarılması.

Rıza
Rıza
5 Şubat 2017 12:55

Yazınız sayesinde steroidlerin zararlarını öğrendim.Sizin gibi bilinçli ve sadece parayı düşünmeyen insanlara sağlığımızı borçluyuz.

Süleyman türken
Süleyman türken
10 Şubat 2017 18:18
Reply to  Rıza

Haklısınız rıza bey.

kadir
kadir
9 Şubat 2017 19:38

Anabolik steroidler hakkinda yazi buistiyoruz bu illetten insanlari kurtarin bu adamlar sporcuyuz diye geziyorlar ölmek icin spor yapilmaz. Yazi çok verimli

Süleyman türken
Süleyman türken
10 Şubat 2017 18:17
Reply to  kadir

Haklısınız kadir bey. Duruma devletin el atması lazım.

Banu D.e
Banu D.e
9 Şubat 2017 22:26

Steroid kullanımı ile ilgili çok şey okudum ama bu yazı daha etkili ve açıklayıcı olmuş Anabolik steroidlerin ne türlü zararlı olduğunu güzel anlatmışsınız sağlık bakanlığının denetim yapıp bunu bütün spor salonlarında büyük cezalarla engellemesi gerekmekte. Teşekkürler.

Süleyman türken
Süleyman türken
10 Şubat 2017 18:16
Reply to  Banu D.e

Size tam anlamıyla katılıyorum banu hanım.

Ahmet sayin
Ahmet sayin
9 Şubat 2017 22:30

Steroidlerin kullanimi disinda bu supplementlerle alakalida bir yazi yazarmisiniz ne denli zararli bununla ilgili bilgi verirmisiniz.

Süleyman türken
Süleyman türken
10 Şubat 2017 18:15
Reply to  Ahmet sayin

Ahmet bey hocamızın yazıları arasında anabolik steroidlerin zararları da yer alıyor.

Muhammed kg
Muhammed kg
10 Şubat 2017 09:59

Aslinda olimpiyatlardaki yontemler bodu yarismalarindada olmali steroid tamamen yasaklanirsa bu sekilde bir cok seyin onune gecmis olunur ayrica diger protein tozlerininda kontrollu verilmesi gerekiyor hocam siz ne dersiniz bu konuda

Edip coşkundeniz
Edip coşkundeniz
10 Şubat 2017 18:13

Hocam yazılarınız bilinçlenmemize neden oldu. Az kalsın steroid kullanacaktım. Sayenizde artık düşünmüyorum. Kulüp adresinize bakıp sizinle çalışmak isterim.

ayşegül
ayşegül
10 Şubat 2017 19:55

Merhaba
Bir arkadas sormus ama benim kardesim supplement dediginiz protrim tozunu kullaniuor kendisi bobreklerinden rahatsiz dinletemiuorum acaba yardimci olurmusunuz bununla ilgili

Ahmmet aydin
Ahmmet aydin
13 Şubat 2017 13:00

Steroid kullandıktan sonra zararlarını vücut yada insan metabolizması kaç yıl sonra görüyor ?

Mehmet doğan
Mehmet doğan
14 Şubat 2017 07:55

Hocam dikmende bir çok spor salonu var steroid öneren, ticaretini yapan ve insanları zehirleyen. Bu konu hakkında federasyon bir çalışma yapmayacak mı?

Burak ÖZTÜRK
Burak ÖZTÜRK
14 Şubat 2017 07:57

Steroid’lerin zararlarını yaşayan, tanıdığım insanlar mevcut. Toplum olarak bilinçlenmeli, ticaretini yapan şahıslara karşı savaş açmamız lazım. Yaptığınız iş çok önemli değerli hocalarım. Allah sizden razı olsun.

Selami altan
Selami altan
14 Şubat 2017 09:01

Steroidlerin hakkındaki bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Piyasada gym adıyla açılan ve insanlara steroid satan yüzlerce merkez var. Umarız sağlık bakanlığı duruma biran önce el atar.

Mustafa DİŞLİ
Mustafa DİŞLİ
23 Şubat 2017 23:44
Reply to  Selami altan

İsim vermek doğru olmaz ama gençleri kandırıyorlar. Hocalarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Murat YOLDAŞ
Murat YOLDAŞ
15 Şubat 2017 19:02

steroidlerin kanser yaptığı gerçeğini sayenizde öğrenip yıkılmış bulunmaktayım. Allah yardımcımız olsun.

Eren gülden
Eren gülden
15 Şubat 2017 19:10

Bu kadar yan etkiyi göre göre steroid kullanmak cidden intihar olur. Artık steroid kullanmayacağız. Satanları gerekli mecrilere şikayet edeceğiz. Helal emeklerinize kıymetli hocalarım.

Mustafa DİŞLİ
Mustafa DİŞLİ
23 Şubat 2017 23:43
Reply to  Eren gülden

Bende yazıyı okuduntan sonra korktum. Şikayet edersek bu kötü niyetli insanlar bizlere zarar veremeyecektir.

Ertan Tanap
Ertan Tanap
15 Şubat 2017 19:11

Kıymetli hocamız mustafa güler’in yazılarını her yerde görmek ve insanlık için birşeyler yaptığına şahit olmak, gurur verici. Helal olsun hocam size.

Ahmet mahmut polat
Ahmet mahmut polat
15 Şubat 2017 19:52

Evlatlarımızın bu illete kapılma korkusu bizi mahvediyor hocam. Sizin varlığınız güven veriyor bize. Teşekkürler

Cansu yazıcı
Cansu yazıcı
15 Şubat 2017 19:54

Yazılarınız umarım steroid kullananlara ulaşmıştır. Erkek arkadaşımda steroid kullanıyor. Kendisine tavsiye ettim yazılarınızı okumasını.

Umut Yıldırım
Umut Yıldırım
15 Şubat 2017 19:55

Bu kadar zararlı olan şeylere kolayca ulaşılması şaşkınlık verici. Birilerinin bişey yapması gerekmiyor mu?

Gonca
Gonca
16 Şubat 2017 13:22

Para kazanmak yerine insan sağlığı kazanmak isteyen bir spor salonu tebrikler hocam bunun dışında sizin salonda çalışıyorum aynı şekilde çoğu insana protein tozunu önermiyorsunuz yada satmaya çalışmıyorsunuz duyarlılığınızdan dolayı teşekkürler.

Salman ERTÜRK
Salman ERTÜRK
1 Mart 2017 22:31
Reply to  Gonca

Şapka çıkartılır bu düşüncelere. Çok şanslısınız, böyle hocalarla birlikte çalıştığınız için.

Kenan
Kenan
16 Şubat 2017 17:01

2 yil gittigim salonda steroid kullandim en son hastanelik oldum cikan sonucta bu yazidaki seyleri yasadim kalp damalarim okadar buyumuski 36 yasindayim doktorun dedigi 60 yasindaki adamin damarlarina sahip oldugumj soyledi simdi sagligimi geri kazanmaya calisiyorum.

Mustafa DİŞLİ
Mustafa DİŞLİ
23 Şubat 2017 23:41

Değerli msporty antrenörleri, sayenizde steroid kullanmaktan vaz geçtim. Steroid kullanımı konusunda gözüm korktu. Artık normal beslenme programı ve antrenman desteği ile vücut yaparsınız bana. İlk fırsatta kulübünüze geleceğim. Teşekkürler.

Salman ERTÜRK
Salman ERTÜRK
1 Mart 2017 22:29

Aynen katılıyorum size.

Sema Kardaş
Sema Kardaş
1 Mart 2017 20:06

Değerli Mustafa hocam, insanları bu bilgiyle ve uyarıyla aydınlattığınız için size çok teşekkür ederim. Televizyonlarda gencecik insanların bu tür ilaçları kullanarak öldüklerine şahit olduk defalarca… Umarım sizin bu yazınız bir çok gence ulaşır ve bu gibi ilaçları kullanmalarını önlenmiş olur… Saygılarımla…

Salman ERTÜRK
Salman ERTÜRK
1 Mart 2017 22:29

Hocam kıymetli açıklamanız için teşekkür ederiz. Gençlerimizi kandıran sözde spor hocalarına bu yazınız umarım ulaşmışdır. 1 yıl body yapanın hoca olduğu ve steroid satışına başladığı şu günlerde, sizin gibi değerli hocaların olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Teşekkürler

Big Boy
Big Boy
3 Mart 2017 01:30

Öncelikle geçmişte 2 kür Steroid kullanmış bir sporcu olarak insanları Steroide iten sebepler nelerdir bunları spor hocaları sporculara zararları tam anlamıyla anlatılarak bilinçli mi kullandırılıyor diye bir parantez açmak isterim. Steroide başlarken ana amacım hızlı ve çabuk body bouldingte bir alt yapı oluşturmaktı tabi ki gösteriş bu sporda çok önemli çünkü insan aynaya baktığında kendinde ne kadar çok şey görüyorsa insan o kadar spora motivesi ve spor aşkı artıyor diyebilirim bunun için yaşam koçu da denilen bir spor hocasıyla konuştum merak etme 3 ayda seni hayal ettiğin vücutta sahip olacaksın demişti. Çok sevinmiş vede çok heyecanlanmıştım. İlk yaptıklarında içinizde bir… Read more »

sivrisinek
sivrisinek
3 Mart 2017 13:12

Streoidlerin zararlarini deneyerek degil okuyarak öğrenmek çok onemli Mistava Bey tesekkur ederiz bu yazinir icin

Begüm
Begüm
3 Mart 2017 13:16

Mustafa hocam insanları bilinçlendirmek adına güzel bir yazı olmuş umarım farkındalık yaratır teşekkürler.

Özge
Özge
3 Mart 2017 15:16

Çok faydalı bir bilgilendirme yazısı ,bravo . Kullanıcıların dikkat etmesini umuyorum.İnşallah çok kişiye ulaşır bu bilgiler

Adem
Adem
3 Mart 2017 16:04

Teşekkürler Mustafa Hocam,açıklayıcı ve bilgilendirici bir paylaşım.Sevgiyle kalın.

Asena Çobaner
Asena Çobaner
3 Mart 2017 21:16

Verdiğiniz programlar kadar beslenme düzenimize de bu yüzden önem verdiğinizi düşünüyorum . Kilo ve kas bakımından yetersiz su oranım düşük ve en önemlisi skolyoz hastası bir birey olarak geldim salonunuza. 3 aydır o kadar çok fark yasıyorum ki;hem fiziki hem de ruhsal anlamda. Mustafa hocamın aşırı önem verdiği beslenme düzeni zaten her kişi için özel ve ulaşmak istediğimiz hedefe odaklı. Zararlı hiçbir şeye ihtiyaç duyacak ortam kesinlikle değil, bu yönde bilgilendirilmemiz de bu salonun + farkı ve ciddiyeti. Hergün daha iyiye gidiyor istediğim vücut ve sağlığa adım adım ulaşmanın mutluluğu ile kosuyorum salona. ozelim diyeceğiniz konular ve sorunlarinizi paylayacaginiz her… Read more »

Murat
Murat
4 Mart 2017 16:44

Kesinlikle harika bir yazı ve uyulması gerekiyor

OKAN YILDIZ
OKAN YILDIZ
6 Mart 2017 08:36

Mustafa hocam o kadar çok salon var ki insanları yanlış bilgilendiren bu tür zararlı ilaçları, insanların genleri ile ilgili oynayan maddeleri sırf para için öneren ama sizi kimse o hocalarla karıştırmasın, çünkü siz insanları seven milliyetçi bir kişi olduğunuz için üyelerinizi ve toplumu bilinçli kılmak için bu tür bilgilendirmelerde bulunuyorsunuz, ben sizi 3 aydır tanıyorum ama çok pişmanım ki keşke sizi ve ekibinizi daha önceden tanımak fırsatı olsaydı ama olsun zararın neresinden dönersek kardır teşekkür ederiz Sayın Sporty Ailesi 🙂

Harun Kaya
Harun Kaya
9 Mart 2017 11:33

Yazınız için çok teşekkür ederim, steroid konusunda oldukça bilgilendirici olmuş. Steroid kullanıp vücut geliştirme sporu yapanlar arasında sonuç olarak uzun vadede mutlu olan bir kişi dahi tanımıyorum, bence uyuşturucudan bir farkı yok. Dikmen Sporty’de Mustafa hocanın programları ve Arzu hocanın stüdyo dersleri sayesinde beslenmeye de biraz dikkat ederek gayet başarılı bir vücuda kavuşabilirsiniz.
Umarım steroid konusunda sporcular bu tarz yazı ve tartışma ortamları sayesinde daha çok bilgi sahibi olurlar.

Batus
Batus
9 Mart 2017 20:44

Cok gecerli bi yazi olmus tesekkurler

Halil ibrahim
Halil ibrahim
17 Mart 2017 16:16

Yazınız sayesinde sağlığımı kaybetmekten kurtuldum.Helal olsun.

Deniz TEZCAN
Deniz TEZCAN
20 Mart 2017 13:45

Çok değerli bilgiler vermişsiniz. Sağlamış olduğunuz bilgilerden dolayı minnettarız.

Murat YALÇIN
Murat YALÇIN
21 Mart 2017 21:10

Bilgiler için teşekkür ederim Mustafa hocam makalelerinizi keyifle takip ediyorum
iyiki varsınız Sporty ailesi…

Erkan
Erkan
5 Nisan 2017 21:38

Bilgileriniz için çok teşekkür ederiz Mustafa bey herkes sizin gibi duyarlı olsa ama nerde…

Eda Bozkurt
Eda Bozkurt
7 Nisan 2017 12:23

Daha çok yeni ailenize katılmış olsam da, gerçekten de tam bir spor kulübü kaliteniz var. Öncelikle pilates, spinning, cardio çalışmalarınız daha 3 günde vücudumda etkilerini gösterdi. Heyecanla zumbaya da katılmayı bekliyorum. Beslenmemi bile belirleyip bana ulaştırdınız (her ne kadar et yemiyorum dememe rağmen diet programımda et olsa da 🙂 bunu da yoğun programınızda gözden kaçmış detay olarak görüyorum) ve çalışma programamı oluşturdunuz. Uyarılarınız, düzenli yapmak için teşvikleriniz çok doğru. Üyelerinizi en doğru şekilde yönlendiriyorsunuz, kendimi kasmadan rahatça her günümü orada geçirebilirim. Önemli detaylardan biride temizlik, gerçekten spor kulüplerinin o ağır havası Sporty’de yok. İçerisi ferah ve temiz işinizi böylesine dikkat… Read more »

Kemal SIRTI
Kemal SIRTI
23 Mayıs 2017 13:13

Yazınızı okudum. İnsanların bilinçlenmesi için güzel bir yazı. Ellerinize sağlık

94
0
Would love your thoughts, please comment.x