Vücut Geliştirme Piramit Set Sistemi Programı Tavsiye

7 Aralık 2016 / Genel
Vücut Geliştirme Piramit Set Sistemi Programı Tavsiye

Yoğun bir iş temposuna sahip olmanıza rağmen zaman ayırıp gitmeyi düşündüğünüz Vücut geliştirme salonunda kaslarınızı korumak, doğru kas gruplarına odaklanmak zannettiğiniz kadar zor değildir. Ana hedefiniz genellikle ağır ve çeşitli istasyon çalışma programlarını içerisinde bulunduran, piramit set sistemi, yağ yaktıran, kondisyon geliştiren antrenmanlar şeklinde olmalı, en az haftada 3 gün uygulanmalıdır. Vücut geliştirme yapmak için zaman sıkıntısı yaşıyorsanız yapacağınız en akıllı seçim olabildiğince fazla kas lifini çalıştırma imkanı veren, yüksek yoğunluğa sahip tüm vücut programlarıdır. Sadece bu antrenmanlarla kısa sürede gelişebilir, dayanıklılık ve güç kazanabilirsiniz.

Vücut Geliştirmenin Bilinmeyenleri

Vücut geliştirme son zamanların en popüler sporu olarak kabul ediliyor, spor otoriteleri tarafından. Bu nedenle sistemsel gelişmeye uğramakta yeni antrenman metodları ile vücudu farklı şekillere sokmaktadır. Karmaşık yapısının en aza indirilebilmesi için deneyimli antrenörlerin program tavsiyesi vermesi, çoğu sporcunun antrenman programlarını kendisinin yaratması bakımından önem teşkil eder. Ünlü vücut geliştirme antrenörleri zamanın altından bile değerli olduğu, zamanın doğru değerlendirilmemesi yüzünden bütün bir yıl boyunca dökülen terin, verilen emeklerin bir anda uçup gidebileceği konusunda hem fikirdirler. İş, aile ve sosyal ortam zamanınızın çoğunu abluka altına almaya başlayınca eski formunuzdan eser kalmaması kaçınılmazdır. Sınırları iyi bilmek, önceliklerinize sahip çıkmak, disiplinli olmak, yok demekten çekinmemek gerekir. Sadece bu şekilde iyi bir sporcu, başarılı bir yarışmacı olabilirsiniz.

Bir ağırlık çalışmasının ana gayesi kasları şaşırtmak, bu sayede kasların güçlü ve büyük kalmasını sağlamak olmalıdır. Güçlü kalmak, güç kazandıktan sonra aynı seviyede kalmak yada daha üzerine çıkmaktır. Acemilerin en zorlandığı noktadır güçlü olmak ve mevcut gücün korunması noktası. Kimi antrenman yönünden zorlanır, kimisi sporcu beslenmesi yönünden. Beslenmeyen vücudun güçlü olamayacağı iyi bilinmelidir. Sadece iyi bir beslenme programı ile antrenmanlarınızı uygulayabilir, hedeflerinize emin adımlarla koşabilirsiniz.

Gücün artırılması için en uygun çalışmaların başında gelir piramit set sistemi. Spor salonlarında en çok kullanılan sistem olan piramit set sistemi, doğru uygulandığında mucizevi sonuçlara imza atıyor. Acemi sporcuların bu sistemde tek zorlandığı konu ağırlık ayarlamalarıdır. Kaldırılan ağırlıkların tespiti konusunda not tutarak hareket etmek en doğru olanıdır. Piramit set sistemi denilince akla gelen ilk özelliği, tekrar sayıları düşerken kaldırılan ağırlıkların kademeli olarak artırılmasıdır. Örnekle açıklayacak olursak, 3 setlik bir antrenman programını ele alalım. Egzersizimiz barbell curl hareketi olsun. Set sayılarımız 1. set 12 tekrar, 2.set 10 tekrar, 3.set 8 tekrar olsun. Barbell curl hareketinde ilk set 20 kilo ile 12 tekrar yaparken, ikinci set 22.5 kilo ile 10 tekrar, 3. set 25 kilo ile 8 tekrar yapıyoruz. Bu set sistemi piramit set sistemidir.

Örnek, Piramit Set Sistemi Programı

GÖĞÜS, KOL, KARIN

Isınma 5 dk

Bench Press  12-10-8

Lying Dumbbell Fly  12-10-8

Incline Bench Press  12-10-8

Standing Barbell Curl  12-10-8

Alternate Hammer Curl  12-10-8

Close Grip Bench Press – For Triceps  12-10-8

Triceps Dumbbell Kickback  12-10-8

Sit up 3 set, 20 tekrar

Hanging Leg Raises 3 set, 15 tekrar

Streching 5 dk

OMUZ, SIRT, BACAK

Isınma 5 dk

Shoulder Press  12-10-8

Dumbbell Side Lateral  12-10-8

Barbell Upright Row  12-10-8

Bent Over Barbell Row  12-10-8

Front Lat Pulldown  12-10-8

Barbell Squat  12-10-8

Seated Leg Curl Machine  12-10-8

Leg Extension Machine  12-10-8

Streching  5 dk

Form ve sağlık dolu günler sizinle olsun.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x