Sporda Ölçme ve Değerlendirme Faktörleri

8 Ekim 2016 / Genel
Sporda Ölçme ve Değerlendirme Faktörleri

Sporda Ölçme ve Değerlendirme

Hareketsiz, monoton, stres dolu bir yaşamın dışında, sağlıklı ve dinamik bir ömür sürdürmek isteyenlerin yapabileceği en iyi aktivitedir spor. Her yaştaki insanların beklentilerini karşılayabilecek spor faaliyetlerinin bulunduğu spor salonları, spor planı yapan ve hayata geçirmeye çalışan insanlara ne kadar yardımcı oluyor? Sporda sağlık için sistematik ilerleyen programların gücünü ve etkisini ne kadar yaşayabiliyorsunuz. Her spor programının olmazsa olmazı olan sporda ölçme ve değerlendirme testleri, kulüpler tarafından ne kadar sıklıkla yapılıyor.

Ölçme ve Değerlendirme Hangi Sporlarda Uygulanmaktadır?

Sporda ölçme ve değerlendirme faktörlerinin sıklıkla kullanıldığı branşlar Atletizm, Futbol, Basketbol, Halter, Vücut geliştirme, Fitness gibi branşlardır. İnsanların form tutabilmesi için birinci derecede öneme sahip olan spor salonları, ölçme ve değerlendirme testlerini yapabiliyor mu? Her branşa göre değişiklik gösteren ölçme ve değerlendirme body ve fitness’da nasıl yapılmaktadır, sorularının doğru yanıtlarına göre hareket eden body salonları, sporcularının isteklerine yanıt verebilen body spor salonları olarak değerlendiriliyor.

Segmental Yağ ve Kas Analizleri

Yeni başlayanlar için body salonlarında ölçme, segmental ölçümler, mezura ve tartı ile yapılan ölçümler, esneklik ve koordinasyon ölçümleri şeklinde yapılmaktadır. Sonuçları, uzman antrenörler tarafından değerlendirilmesi gereken ölçme testleri, çıkan sonuçlara göre, yerini antrenman programlarına bırakmalıdır. Antrenman programları değerlendirme sonuçlarına göre düzenlenmeli, düzenlenen antrenman listeleri kişinin bedensel ve öğrenme yapısına göre program sahibi spor sevenlere aktarılmalıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Ölçme ve Değerlendirmenin Önemi

Yeni başlayanlar için ölçme ve değerlendirme sonuçlarına göre düzenlenen body programları, 2 ile 3 haftalık bir süre için hazırlanmalı, 2 ile 3 hafta sonunda sona eren bu programlar, yeni ölçme ve değerlendirme sonuçlarına göre vücudun tepkime sonuçları da göz önünde bulundurularak yerini temel antrenman programlarına bırakmalıdır.

Temel antrenman programlarında, kişinin antrenman programlarına gerçek anlamda hakim olması, her hafta yapılan ağırlık artışları, performansta gözle görülür artış, ölçü alma ve kütle kazanma gibi özellikler kazanılmalıdır. Değişen antrenman programları ile rutin bir şekilde uygulanan sporda ölçme ve değerlendirme testlerine, ileri seviye antrenman programlarında yer alması gereken yeni testleri dahil etmek sürekli gelişim bakımından oldukça önemlidir.

Bu ölçümler maksimal kuvvet ölçümleri, dayanıklılık ölçümleri, patlayıcı kuvvet ölçümleri, çabuk kuvvet ölçümleridir. Ölçme ve değerlendirmenin spora faydası göz ardı edilemeyecek kadar önemli niteliktedir ve her antrenör tarafından yapılmalıdır. Sporcuların performansının üzerine çıkabilmesi için program ara dönemlerinde yapılması gereken bu ölçme türleri, sporcuların mevcut durumunu ve antrenman programlarının ilerleyen başarılarını ortaya koymaktadır.

Ölçme ve değerlendirme, bir yandan da sporda iyi ve etkili bir motivasyon kazanma yöntemidir. Sonuçları beklenildiği gibi ve üzerinde olan ölçme ve değerlendirme testleri, sporcularda motivasyonu artırır, başarıya giden yolda destek olur. Vücut yağ indeksi sonuçlarına buradan bakabilirsiniz.

Form dolu sağlıklı ve dinamik günlerde görüşmek üzere…

Mustafa GÜLER

TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x