Sporcu Sakatlıkları ve Sakatlıklardan Korunma

22 Nisan 2016 / Genel
Sporcu Sakatlıkları ve Sakatlıklardan Korunma

Sağlıklı bir birey olabilmenin en temel şartının spor olması, kişilerin bu uğurda türlü zorluklar ile karşılaşması ile neticelenebilmektedir. Bu nedenle her spor antrenörünün sakatlanmalar konusunda uzmanlaşması gerekmektedir diyen usta isim Mustafa GÜLER, sporcu sakatlıkları konusunda engin bilgilerini siz değerli spor severler ile paylaşmayı ilke edinmiştir.

Sporcu Sakatlıkları ve Adale Problemleri 

Adale problemlerinin başında burkulma ve yırtılmaların yer alması fitness antrenörleri tarafından incelenen sakatlık türlerinin başında yer almaktadır. Eklemlerdeki bağlar ve dokuların ters ve ani bir harekete maruz kalması ile oluşan olumsuz durumlara burkulma denilmektedir. Ani ve baskısı yüksek burkulmalar bazen yırtılmalara neden olabilir. Bu şekilde sonuçlanan burkulmalar uzun süren tedaviler gerektirmektedir. Kişilerde burkulmalar genelde el ve ayak bileklerinde görülür. Halı saha maçı yapan kişilerde görülen burkulmalar burkulmanın büyüklüğüne göre kırılmalar ile sonuçlanabilir.

Burkulan bölgede önce şiddetli bir ağrı hissedilir. Arkasından gelen şişme ve kızarıklık durumu burkulmanın şiddetini gözler önüne serer. Burkulmanın tam anlamıyla sonuçlarının gözlemlenmesi  bir kaç saat sürebilir. Burkulan bölge ilk başta buz tedavisi ile soğutulmalıdır. Soğuk tedavi burkulan bölgenin şişmesini engellemek için en uygun yöntemdir. Genellikle soğuk tedavinin uygulandığı burkulma vakalarında ayakları yüksek bir yere dikme ve bandajla sararak şişliği engeleme metodlarıda uygulanabilir. Soğuk tedavinin uygulanması aşamasında damarların büzülmesi nedeni ile kan akışının azalması normaldir. Bu nedenle soğutma işlemi 5-6 dakikadan uzun sürmemelidir. Her soğuk tedavi uygulamasının arasında 8-9 dakika beklenmeli ve tedavinin toplam süresi 24 saati geçmemelidir. Fazla uygulanan soğuk tedavi tedavi etkisini yitirir ve burkulan bölge soğuktan olumsuz etkilenir.

Dikmen fitness merkezi adı altında hizmet veren işletmemiz ayak burkulmalarının önüne geçebilmek için ayak bileklerini güçlendirici ve geliştirici düzenlediği programlar ile insanlara aktivite güvenliği kazandırmış bir işletmedir. Spor merkezlerinde de sıklıkla görülen burkulma vakalarının önüne geçebilmenin en iyi yolu uzmanlar eşliğinde yapılan spordur. Genellikle acemi fitnesscılarda görülen burkulmaya bağlı sakatlanmalar kişilerin bir müddet spordan uzak kalmasına neden oluyor.

Dikmen aerobik salonları, aerobik salonları dikmen üyeleri yapmış oldukları zıplamalı çalışmalar ile burkulma problemleri yaşayabilecek riskli grupta yer alıyor. İlk başlangıcı aerobikle yapanların burkulma problemi yaşayabileceğini dile getiren usta aerobikci Arzu EROĞLU, insanların aerobik çalışmalarına katılmadan önce ayak bileklerini kuvvetlendirici fitness çalışmaları yapabileceğini dile getiriyor. Burkulmalara bağlı sakatlıkların önüne en iyi bu şekilde geçilebileceğini açıklayan deneyimli antrenör ayak tabanı zemini iyi kavrayan ayakkabıların tercih edilmesini tavsiye ediyor.

Sağlıklı bir spor yaşamı sürdürebilmenin en temel şartı güvenli spor yapmaktır diyen Arzu EROĞLU, güvenli sporun  en güvenilir adresinin ise sporty spor ve sağlıklı yaşam kulübü olduğunu dile getiriyor. Form ve sağlık dolu günlerde görüşmek üzere…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x