Spor Salonları

23 Kasım 2016 / Genel
Spor Salonları

Sağlıklı, güçlü, atletik, dinamik, estetik, olabilmek için bütün yolların kesiştiği yer olan spor salonları, tüm dünyada insanların öncelikleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle sektör haline gelen spor salonları yapılarına ve sağladığı hizmetlere göre farklılıklar göstermektedir.

Spor Salonları ve Özellikleri

90’lı yılların başlarında hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan spor salonları, ülkemizde daha önceki yıllarda taekwondo, karate, güreş, boks, atletizim gibi branşlar olarak vardı.Yerini kapalı, özel, teknolojik, hijyenik, profesyonel kulüplere bırakan ülkemizin eski spor salonları, artık bireysel ve sistemsel çalışmalara yer vermektedir. Şimdinin teknoloji ile iç içe olan spor salonları insanlara sağlık kazandırmanın yanında atletik bir bedende kazandırıyor.

İnsanlar artık antrenörlerinden kondisyon bakımından gelişmenin yanında bölgesel değişimler de isteyebiliyor. Sırf insanlar isteklerini kısa sürede elde etsin diye gelişen spor bilimlerinin yer aldığı dünya body ve fitness pazarı insanların yakından takip ettiği çalışmalara yer veriyor.İlerleyen zamanla birlikte gelişen antrenman programları, gücünü teknik ve ergonomik açıdan gelişen spor malzemelerinden alıyor. Spor ekipmanı teknolojileri gün geçsinki değişmeye görsün, gün geçsinki gelişmeye görsün. Tüm bu olumlu değişim ve gelişimlerin hizmet ettiği insan oğlu, eskisi gibi sakatlanıp spor ve formu yarıda bırakmak zorunda kalmıyor. İnsanların güvenli ortamlarda sporlarına devam etmelerini isteyen dünya body ve fitness pazarı bu nedenle teknolojilerini sürekli yenilemek zorunda kalıyor. Uzun vadede insanlar için sağlık anlamına gelen bu yenilikleri hayatımızın her yerinde görmek mümkün.

Türkiye’deki Sporlar Hangileridir?

Türkiye pazarında body fitness sektörü tek tip klüp hizmetleri ve çoklu kulüp hizmetleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Tek tip kulüp hizmetlerine body, fitness, cardio, personal training gibi hizmetler örnek olarak verilebilir. Çoklu kulüp hizmetlerine ise bir çok yapısal farklılıklara sahip aktivelerin bir arada bulunduğu merkezler örnek olarak verilebilir. Body, fitness, pilates, Kick boks, Zumba, Spinning, Crossfit, Personal training, Boks, cardio, Basketbol, futbol, yüzme çoklu kulüp hizmetlerine verilebilecek en popüler örneklerdir.

Çoklu hizmetlerin en sık görüldüğü kulüpler, ankara spor salonları adı altında faaliyet gösteren kulüplerdir. Her iki tip kulüp hizmetlerinin de kendine has avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda vardır. Bu avantaj ile dezavantajlar, tek tip kulüp hizmetlerinde çeşitlilik olmaması nedeniyle kişilerde belirli bir süre sonunda sıkılma, bıkma, sürantrene olarak gözlemlenmektedir. Diğer bir yandan tek tip branşa odaklanılması ile kısa sürede kazanılan başarı tek tip üyeliğin avantajı olarak bahsedilebilir. Çoklu kulüp hizmetlerinde ise durumun biraz daha farklı işlediğinden söz edebiliriz.

Çeşitlilik bakımından zengin aktivitelere sahip spor merkezi faaliyeleri, keyifli antrenmanları içerisinde bulundurması nedeniyle avantajlar hanesine kayıt edilirken, çeşitlilik nedeniyle odaklanılmayan spor,  geç gelen veya gelmeyen başarılar dezavantaj hanesine kayıt edilmektedir.Sağlıklı yaşamın en önemli yollarından bir tanesi olan egzersiz dolu yaşamda önceliğimiz, formun ve dinamizmin talep edenleri olarak, isteklerimizi tespit ettikten sonra beklentilerimize göre karar vermek olmalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x