Spinning Sporu Çılgınlığı

19 Mart 2017 / Aktivite Çeşitleri
Spinning Sporu Çılgınlığı

Sağlıklı olmak isteyenlerin ilk koştuğu yerdir spor merkezleri. Spor salonlarının her yıl yeni bir aktiviteyi üyeleri ile buluşturması spor çeşitliliği adına muhteşem bir şey. Hemen hemen her spor salonunda çalışması yapılan spinning sporu çılgınlığını ele alacağımız yazımız, dileriz yağ yakma planları yapanları memnun eder.

Spinning Sporu Nedir? Hangi Ekipmanlar ile Yapılır?

Spinning kelimesi ingilizce kökenli bir kelime olup döndürme, çevirme anlamlarına gelmektedir. Spinning bir bisiklet sporudur. Kapalı ve açık spor alanlarında olmak kaydı ile iki türlü yapılır. Kendisine özel üretilen bisikletler ile yapılan bu branşta olmazsa olmaz müzik ve sestir. Müzik ve ses, spinning’in enerjisinin açığa çıkmasını sağlayan, insanların motivasyonlarını artırarak yağ yakma düzeylerinin maksimum performansa erişmesindeki belirleyici etkenlerdir. Bisikletleri özeldir. Kayışlı ve manuel çalışan modellerden tutun, son sistem teknolojiler ile üretilen, dijital göstergelere sahip modelleri de vardır. Spinning sporu bisikletleri kayıtlı olduğunuz spor merkezi tarafından temin edilmektedir. Spinning yaparken gerekli malzemeler sırası ile, yumuşak tabanlı ve hava alan ayakkabı, vücut sıcaklığını dengeleyici spinning kıyafeti, alın ter bandı, kol bandı, havlu, suluk v.b

Spinning, Dikmen’de Hangi Spor Merkezi Bünyesinde Nasıl Yapılır?

Son zamanların en fenomen spor branşı olarak kabul edilen spinning, Dikmen’de en iyi işletmemizde yapılmaktadır. Kendisine özel dizayn edilmiş ayrı bir stüdyoda yapılan Spinning’de başarıyı çalıştıran antrenör sağlamaktadır. Aktivite esnasında dairesel olarak dizilen bisikletlerin pedalları müziğin başlaması ile spor severler tarafından çevrilmeye başlanır. Müziğin durağan yerlerinde yavaş çevrilen pedallar, müziğin tempo kazandığı anlarda hızlı çevrilmektedir. Yavaşlayan ve anlık hızlanan pedallar nabızda da değişken yavaşlamalara ve hızlanmalara neden olur. Bisiklet üzerinde yapılan spinning hareketleri üst ve alt beden hareketleri olarak ikiye ayrılır. Üst beden hareketleri omuz, göğüs, sırt, bel, karın ve kol hareketleridir. Alt beden hareketleri üst bacak, iç bacak, basen, ön bacak, arka bacak, kalça ve baldır hareketlerinden ibarettir.

Kardiyovasküler sistem ile beraber devreye giren bu kaslar sayesinde oldukça hızlı yağ yakılmaktadır. Bir nevi interval çalışma programları gibi olan bu grup egzersizinde müzik kadar ışık efektleri de çok önemlidir. Antrenör müziğe göre ışık efektlelerini kullanmalı, müziğin durağan yerlerinde ışığın hızını ve efektlerini azaltmalı, müziğin tempo kazandığı noktalarda ışığın temposunu artırmalıdır. Bu durum aktivite yapan topluluğun 45 dakikalık bir program süresince sürekli yağ yakıp kondisyon kazanmasını sağlamaktadır. Spinning sporu çalışmalarında pat pat adı verilen çakar ışıklar, enerjisi yüksek bu aktivitenin temposunu maksimum düzeye çıkarabilmek için en iyi tavan ekipmanları arasında yer alır. Tavanda dönen aynalı topa isabet ettirilen renkli ışıklar ise, aktivite stüdyosunun her yerine yayılan ışıklar olarak çıkar karşımıza. Renk cümbüşünün içerisindeymiş gibi hissedeceğiniz bu branşta harcayacağınız kalori miktarı 750 ile 1000 kalori arasında değişmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Selman YERDENGÖK
Selman YERDENGÖK
19 Mart 2017 20:40

Spinning çalışmalarının dev ismidir Arzu Eroğlu. Sayesinde sporu bir yaşam standardı haline getirdim. Sporty antrenörleri, aletleri ve sistemi ile çok özel bir spor salonudur. Deneyin pişman olmayacaksınız.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x