Body ve Fitness Antrenman Teknikleri

2 Nisan 2017 / Antrenman Yöntemleri
Body ve Fitness Antrenman Teknikleri

Bütün spor branşları belirli antrenman teknik ve taktiklerine göre kurulup inşa edilir. Bu body ve fitness antrenmanı teknikler genellikle yapılan sporun amacına uygun olmalı, taşıması gereken nitelikleri düşünülerek programa dökülmeli, uygulayacak sporcunun bedensel özelliklerine hitap etmelidir.

Body ve Fitness Antrenmanı Teknikleri

Vücut geliştirme ve fitness sporunun temelinde de yaklaşık kırka yakın antrenman tekniği vardır. Vücut geliştirme ve fitness da antrenmana yeni başlayan, orta seviye ve ileri seviye olmak üzere üç farklı antrenman sistemi bulunmaktadır. Yarışmacı seviyesinde olanlar içinde ayrı ayrı antrenman programları hazırlanan vücut geliştirmede, çalışmalar bu programlar doğrultusunda yapılmaktadır.

Body ve Fitness’ın Teknik Detayları

Olayın teknik detaylarında, klasik olarak hareketlerin nasıl yapıldığından çok antrenman tekniklerine değineceğimiz yazımızda ünlü personal trainer Mustafa GÜLER’e teşekkürü bir borç biliriz. Teknikler ya hacimsel anlamda gelişme yada yağ yakma konularında yoğunlaşmaktadır. Öncelikle vücut geliştirmede mucizevi hareketler ve teknikler olmadığı bir gerçektir. Mükemmel, etkili ve doğru yapılan teknikler vardır. İşin en doğrusu olan kendi yapımıza uygun hareketleri bulup keşfetmek, bedenimize uygun hareketlerden oluşan bir program doğrultusunda çalışmaktır. Çünkü her hareket tüm vücut tiplerine göre farklı etkiler göstermektedir. Gelişime direkt etki eden hareketleri süzgeçten geçirmek en doğrusu olacaktır.

Isınmadan başlamayın. Isınma ve soğuma antrenmanların en önemli bölümlerindendir. Isınma, bedenin dinlenmeden antrenmana geçmesine, soğuma ise aktiviteden dinlenmeye sağlıklı bir biçimde dönüşüne denmektedir. Sakat olarak antrenman yapılamayacağı için esnemelere ve germe egzersizlerine önem verin. Esnemelerin kaslarda daha çok büyüme ve gelişme olanağı sağladığını unutmayın. Güç gösterişi yapanların gelişemediğini unutmamakta fayda var. Kendisini tatmin etmek için yüksek ağırlıklara girenlerin hareketleri muntazam yapamadığı gerçeğinden yola çıkarsak, hareketlerin doğruluk derecesinden uzaklaştıklarını görürüz. Şüphesiz en doğru yöntem hareketleri tekniğine uygun yaparken en ağır kilo ile çalışmaktır. Kasları aldatmak arada sırada iyi gelecektir, es geçmeyin. Hareketleri uygularken hedeflenen kasın zorlanması, etkilenmesi amacınıza ulaşacağınız anlamına gelmektedir. Set sistemleri hayalini kurduğunuz vücuda kavuşabilmeniz için en büyük destekçiniz olacaktır. Farklı body programlarını body set sistemleri ile oluşturabilir, işin uzmanı olanlardan destek alabilirsiniz. Body programlarının vazgeçilmez ismi Mustafa güler yapınıza özel antrenman programları düzenleyebilecek antrenörlerin içerisinde en çok tercih ve tavsiye edilenidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x