Şınav Nedir, Nasıl Çekilir?

12 Eylül 2015 / Genel

Sağlığımızın ve form dolu yaşantımızın bir parçasıdır spor yapmak. Kapalı spor salonu sektörünün oluşmadığı dönemlerde insanlar, fit görünümünü şınav çekmeye, koşu yapmaya, futbol oynamaya, peynir tenekelerinden halter ve dumbbell yaparak Çalışmaya borçluydu. Bu makalemizde şınavın öneminden bahsedeceğiz.

Şınav Nedir? Nasıl Çekilir?

Şınav çekmek bedensel anlamda gelişmenin en kolay yollarından bir tanesidir. Bu yazımızda, Şınav nedir? Nasıl çekilir? Şınav Çeşitleri nelerdir ? gibi soruların cevaplarını açıklamaya çalışacağız. Şınav, düz bir zeminde pençe diye tabir ettiğimiz ayak parmak uçları yere temas etmeli, aynı şekilde iki el arası mesafesi omuz genişliğinde olmak Şartı ile vücudumuz yere paralel olacak şekilde beklenmeli. Derin nefes alarak kollarımızı bükülmeli ve gövdemizi olabildiğince zemine yaklaştırmalıyız. Göğüs kasımız zemine değecek kadar yaklaşmalı fakat değmemelidir. Aşağıdan başlangıç noktasına nefes vererek dönülmeli ve şınav tekniği sonlandırılmalıdır.

ÜST GÖĞÜS KASLARINI ŞINAV İLE ÇALIŞTIRABİLİRMİYİZ ?

Şınav tekniği ile düz bir zeminde normal şınav çalışması yapabilmenin yanında, üst göğüs kasımızı da şınav çekmek şartı ile çalıştırabiliriz.
Üst Göğüs kasını şinav ile çalıştırmak isteyen bir kişi iki el arası mesafesini düz olan zeminde, bir omuz boyu genişliğinde ayarlamalı ve ayaklarını ellerinden yüksek bir noktaya koyarak şınav çekmelidir. Örnek olarak, evimizde ellerimiz zemindeyken ayaklarımızı yatağımıza koyarak şınav çekebiliriz. Eğimin artması şınavın etkisini üst göğüs kaslarından, omuz kaslarına doğru kaymasına neden olur.

ALT GÖĞÜS KASLARINI ŞINAV İLE ÇALIŞTIRABİLİRMİYİZ ?

Şınav tekniği ile alt Göğüs kaslarımızı kolay yoldan çalıştırabiliriz. Ayaklarımızın yerde olduğu, ellerimizin yüksekte olduğu şınavda alt göğüs kaslarımızı çalıştırmış oluruz. Alt Göğüs kasını çalıştırmayı hedeflediğimiz şınavda eğimi ayarlarken dikkatli olmalıyız. Eğimi ne kadar yüksek ayarlarsak kola binecek olan yük azalacağından şınavın alt göğüsümüze etkisi azalacaktır.

GÖĞÜS KASLARINIZI GENİŞLETMEK İSTİYORSANIZ

Ellerimizi omuz genişliğinden daha çok açmalıyız. Bu şekilde Çekilen şınavlar göğüsümüzün koltuk atlarına yakın olan yan kısımlarını çalıştırıyor.

GÖĞÜS KASLARINIZIN TOPARLANMASINI İSTİYORSANIZ

Ellerimiz şınav pozisyonundayken, göğüsümüzün ortasında Üçgen şeklinde tutarak şınav çekiyorsak, Göğüs kaslarımızın birbirine bakan iç kısımlarını çalıştırmış oluyoruz .Bu şekilde Göğüs kaslarınızı toparlayabilirsiniz.

GÖĞÜS KASLARINIZI HER AÇIDAN ÇALIŞTIRMAK İSTİYORSANIZ

Normal göğüs çalışması yapmak istiyorsanız, iki el arası dar seviye, orta seviye, geniş seviye olmak kaydı ile çekilen şınavlar.
Üst Göğüs kaslarınızı her açıdan Çalıştırmak istiyorsanız, ayaklar ellerden yukarıda iken iki el arası dar seviye, orta seviye, geniş seviye olmak kaydı ile çekilen şınavlar.
Alt Göğüs kaslarınızı her açıdan çalıştırmak istiyorsanız, eller ayaklardan yukarıda iken, iki el arası dar seviye, orta seviye, geniş seviye olmak kaydı ile çekilen şınavlar, büyük göğüs kası çalışmaları olarak adlandırılabilir.
Doğru şınav nasıl çekilir ve Çeşitleri nelerdir gibi sorularımızın yanıtını Uygulamalı alabileceğiniz spor kulübümüz, sporty spor ve sağlıklı yaşam kulübüdür. Form ve sağlık dolu günler sizinle olsun.Bizi takip edin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Uluç
Uluç
14 Eylül 2015 14:02

Faydalı bilgiler Teşekkürler Mustafa Hocam

1
0
Would love your thoughts, please comment.x