Ramazan Ayında Spor Yapılır mı?

10 Haziran 2016 / Genel
Ramazan Ayında Spor Yapılır mı?

Bu yazımızda, ramazan ayının gelmesiyle birlikte insanların merak ettiği ramazan ayında spor yapılır mı? sorusuna yer vermeye çalıştık. Sağlıklı yaşamın şifrelerini insanlarla paylaşma ilkesine önem veren antrenör’ümüz Musta GÜLER’ in takipçileri için vereceği ramazan ayı tavsiyeleri, vücut geliştirme ve fitness dikmen üyelerini yakından ilgilendiriyor.

Ramazan Ayında Spor Yapılır mı?

İftar yemeğini abartan bedenlerin ağırlık kaldırırken daha dikkatli olması gerektiğini sevenleri ile paylaşan deneyimli antrenör, dikmen fitness merkezlerinde bu konunun üzerinde durulmamasının üzüntü verici olduğunu dile getiriyor. Ramazan ayında press hareketlerin 1 aylık dönem beslenmesi için risk teşkil ettiğine vurgu yapan deneyimli antrenör, iftardan hemen sonra spor salonlarına koşup ağırlığın altına giren insanların varlığına dikkat çekmek istiyor. İftar zamanında fazla besin tüketilmesinin kalp kası üzerinde baskı oluşturduğunu daha önceki makalelerine açıklayan mustafa güler, kalp kası üzerinde yoğun baskı var iken aynı anda ağırlık çalışmaları yapılmamalıdır diyor.

Ağırlık çalışmalarının normal dönemlerde bile kalp kası üzerinde baskı yarattığını, ramazan ayının normal bir dönem olmadığını, beslenme ile antrenman programlarını koordine edemeyen spor sevelerin olası bir kalp krizi durumu ile karşı karşıya kalabileceklerini dile getiren Mustafa GÜLER, bu konun kulak ardı edilmemesi konusunda uyarıyor. Bu nedenle ramazan ayı döneminde press egzersizlerden uzak durulması tavsiyesini veren ünlü antrenör, bu dönemde yapılabilecek en iyi egzersizlerin düşük tempo kardiyo çalışmaları ile izole hareketler olduğunu vurguluyor. Ramazan ayında yapılmaması gereken egzersiz’leri  sırası ile paylaşan deneyimli antrenör, kulak ardı edilmemesi gereken egzersizler aşağıdaki gibidir diyor.

Ramazan Sporunda Yapılmaması Gereken Egzersizler

 • Bench Press ( düze sehpada yatarak halter itiş. )
 • Inclıne Bench Press ( eğimli sehpada yatarak halter itiş.)
 • Smith Machine Behind The Neck Press ( Kızaklı makinede oturarak ensede halter itiş. )
 • Seated Dumbbell Press  ( oturarak dumbbell omuz pres )
 • Close Grip Bench Press ( düz sehpada yatarak halteri dar tutuş şeklinde itiş. )
 • Barbell squat ( halter ile çömelip kalkma. )
 • Leg Press ( 45 derece bacak makinesinde bacak ile itiş. )
 • Barbell Lunges  ( halter ile adımlama. )
 • Barbell curl  ( halter ile ayakta pazu çalışması. )
 • Dumbbell curl  ( dumbbell ile ayakta pazu çalışması.)
 • Barbell Row  ( eğilerek halter çekme. )

Oruç tutan spor severlerin listede yer alan ve benzer egzersizleri yapmaması, ramazan ayı döneminde sağlık açısından gayet uygun olacağını açıklayan Mustafa Güler, form ve sağlık dolu günlerin sizinle olması temennisinde bulunuyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x