Örnek bir fitness programı nasıl olmalıdır?

6 Haziran 2016 / Genel
Örnek bir fitness programı nasıl olmalıdır?

İdeal ölüçlere kavuşmak için en iyi yoldur fitness yaparak yağ yakıp kasları belirgin hale getirmek. Fitness’ın çeşitli egzersizleri yapısında bulundurması karmaşık antrenman programlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumun spor severlere yansımasının anlaşılması güç antrenman listeleri şeklinde olmasının, bir dikmen fitness merkezi olarak işleyen sporty’i spor severleri fitness’ın karmaşık yapısından kurtarmak için bir şeyler yapmaya itiyor. Bu yazımızda örnek fitness programı nasıl olmalıdır konusuna değineceğiz.

Mustafa GÜLER’ in acemi sporcuların daha kolay yoldan öğrenerek fitness yapabilmesi için çalışmalarına yöne vermesi, Fitness’ın anlaşılması zor yapısına zarar vermiş gibi görünüyor olmalı ki, spor severler antrenman listelerinde daha düzenli ve başarılı olması sporty antrenörleri tarafından gözlemleniyor. Antrenman programlarının verimini belirleyen egzersiz doğruluğu Mustafa hocanın önem verdiği konuların başında yer alıyor. Sadece bu düzen ve tertiple devam eden çalışmaların yüksek verimle sonuçlandığına vurgu yapan Mustafa hoca, spora yeni başlayanlar için örnek bir fitness programı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını takipçileri ile paylaşmayı hedefliyor. Mustafa GÜLER iyi bir fitness programında ;

Örnek Fitness Programı

 • Kardiyo çalışmaları olmazsa olmazdır. Süresi ve temposu yağ yakımının seviyesini belirlemektedir. Yüksek tempolu koşuların zaman zaman yapılıp dayanıklılığın sağlanması esası göz ardı edilmemelidir. Yağ yakımının tempolu yürüyüşler ile daha etkili sağlandığı da unutulmamalıdır. İleri seviye fitness programlarında interval kardiyo programları yapmanın veriminin de değerlendirilmesi kusursuz vücut için şart olan çalışmalar arasında yer almaktadır.
 • Bir fitness programının olmazsa olmazı hafif kilolar ile yapılan çok tekrarlı egzersizlerdir. Tüm vücut kaslarını çalıştırma esasına dayanan fitness egzersizleri tekniğine uygun olarak yapıldığı zaman gerçek verimini sağlıyor. Örnek olarak;

Dumbbell Side Lateral Raise  3×20

Seated Leg Curl Machine  3×20

Standing Barbell Curl  3×20

Bu egzersizlerde amaç omuz, bacak ve kol kaslarını çalıştırmaktır. 3 set ve 20 tekrardan oluşan bu programda vücut kaslarının irileşmesi değil, sıkılaşıp çizgi kazanması düşünülmüştür. Bulking dönemin sonunda Çankaya spor merkezlerinde uygulanan bu fitness programları, kazanılmış kütleye şekil vermek için en ideal çalışmalar arasında yer almaktadır. Başlangıç seviyesi fitness programı olarak algılanması daha uygun olacak bu programda, vücudun diğer bölgelerine yer verilmemiştir. Tüm vücut kaslarını çalıştıracak diğer egzersizlerin eklenmesi ile gerçek bir fitness programı olacak olan başlangıç seviyesi fitness programının tam hali aşağıdaki gibidir.

Başlangıç Seviyesi Fitness Programı

 • Bisiklet 10 dk
 • Seated Leg Curl Machine 3×15
 • Leg Extension Mahine 3×15
 • Floor Crunch 3×20
 • Leg Pull 3×20
 • Pec Deck Machine 3×15
 • Front Lat Puldown 3×15
 • Standing Barbell Curl 3×15
 • Triceps Dumbbell Kickback 3×15
 • Dumbbell Side Lateral Raise 3×15
 • Yürüyüş ve koşu 30 dk  ( 20+10 )

Fitness dolu bir yaşam sürdürmeniz temennisiyle…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x