Omuz Hareketleri Hangileridir?

3 Eylül 2016 / Genel
Omuz Hareketleri Hangileridir?

Sağlıklı ve mutlu bir birey olarak yaşamanın sırrının spor yapmadan geçtiğini tüm dünyanın kabul ettiği yılları yaşamaktayız. Hal böyle iken, tüm ülkelerin spor adına yapmaya çalıştığı bir çok araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin varlığını göz ardı etmemeliyiz. Ülkemizin sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olan spor adına yapmayı isteyip de yapamadığı bir çok çalışmanın var olduğu bir gerçektir. Örnek verecek olursak, hemen hemen her birey omuz hareketleri konusunu merak eder. Burdan yola çıkacak olursak, ülkemizin İnsanlara sağlığa dayalı bir hayat sunmasının en önemli parçaları spor salonları‘dır diyebilir.

Body Programlarında Omuz Hareketlerinin Önemi

Spor salonlarının insanların dinamik ve güçlü bir hayat sürdürebilmesi için açıldığı ilk günden bu yana faaliyetlerini günden güne geliştirmesi, sektörün gelişebilirlik durumunun yüksek olduğunu göstermektedir. Gelişen sektörel spor salonları, her alanda gelişmektedir. Ekipman teknoloji’lerinin kendini devamlı yenilemesi ve yüksek teknolojili makinalar ile insanlara sağlık kazandırması, yüksek maliyetli spor kulüplerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu makinalar sayesinde insanlar bölgesel odaklı program’ları antrenör’lerinden isteyebilme lüksünü ellerinde bulundurmaktadır. Spor salonlarında egzersiz düşkünlerinin en çok merak ettiği konuların başında yer almaktadır omuz hareketleri. Bu kasın hareketlerinin sayıca ve çeşit bakımından oldukça fazla olması, kasının bir çok bölgeye sahip olması ile alakalıdır. Omuz bölgesi, ön, yan, trapezius ve arka bölümleri içerisinde barındıran egzersizlerden oluşmaktadır. Kasın farklı bölgelerini farklı egzersizler ile çalıştırabileceğiniz egzersizler aşağıdaki gibidir.

Önemli Omuz Hareketleri Hangileridir?

Smith Machine Behind The Neck Press

Kaslarını büyütmeye yarayan bu egzersiz çeşidinde halter kızaklı bir makineye montelidir. Ensede press olarak uygulanan bu egzersiz çeşidinde, bu kaslar hipertrofi kazanır. Hedeflenen gelişim için en ideal olan bu egzersiz çeşidinin yerine yapılabilecek alternatif egzersizler ise, shoulder press machine, seated dumbbell press, standing barbell neck press, standing dumbbell press gibi egzersizlerdir.

Dumbbell Side Lateral Raise

Yan kasları geliştirmek için en ideal hareket çeşididir. Tüm vücut geliştirmeciler tarafından kullanılan dumbbell side lateral raise egzersizi, çeşitli varyasyonlar ile yapılabilir. Seated dumbbell side lateral raise, incline bench side lateral raise egzersiz’leri farklı varyasyonlara verilebilecek en iyi örnektir.

Standing Barbell Military Press

Ayakta halteri ön omuz hizasında indirip kaldırma esasına dayanan bu egzersiz çeşidinde, ön kaslarının inşaası düşünülmektedir. Ön kaslarının yüksek gerilimini sağlayan bu harekette, büyük ve güçlü adele hedeflenmektedir. Dik ve öne doğru büyük duran omuz kaslarının vazgeçilmez egzersizi olan standing barbell military press egzersizi, ileri seviye bir hareket olduğu için acemi vücut geliştirmeciler tarafından yapılmamalıdır.

Rear Delt Raise

Arka kasları için en ideal egzersizlerin başında yer alan rear delt raise egzersizi, izole bir egzersiz olup sadece hatların belirginleşmesi için kullanılır. Arka adelenin girinti ve çıkıntılarının gözle görülür bir hal almasını sağlayan ve arka adelede açma hareketi olan rear delt raise hareketi, body program’larının olmazsa gelişim hareketlerindendir.

Form ve sağlık için egzersize dayalı bir yaşamı seçin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x