Müsabık vücut geliştirme sporcusu olmanın altın kuralları

5 Ocak 2016 / Genel
Müsabık vücut geliştirme sporcusu olmanın altın kuralları

Ankarada müsabık vücut geliştirmeci olmak , çankayada müsabık vücut geliştirmeci olmak , dikmende müsabık vücut geliştirmeci olmak , sokulluda vücut yarışmalarına hazırlanmak , müsabık vücut geliştirmeci nasıl olunur ? Dikmende spor salonu , öveçlerde spor salonu , Çankaya spor merkezleri , Çankaya spor merkezi , Çankaya spor salonları , Çankaya spor salonu , dikmen spor merkezleri , dikmen spor merkezi , dikmen spor salonları , dikmen spor salonu , dikmende vücut yapmak , dikmende vücut geliştirmek , sokulluda vücut yapmak , sokulluda vücut geliştirmek , öveçlerde vücut yapmak , öveçlerde vücut geliştirmek , dikmende fitness yapmak , dikmen fitness salonları , dikmen fitnes , Sokullu Fitnes , Ankara spor merkezleri nerdedir ? Ankara spor salonları nerdedir ? Ankara spor merkezi , Ankara spor salonu , Ankara vücut geliştirme merkezleri , vücut geliştirme yarışmaları Ankara , Ankarada vücut geliştirme yarışması ne zaman ? İstanbulda vücut geliştirme yarışması ne zaman ? İzmirde vücut geliştirme yarışması ne zaman ? Antalyada vücut geliştirme yarışması ne zaman ?

Vücut geliştirme’yi hobi ve stres atmak amaçlı yapan insanların yanında , bu işe cidden gönül vererek yapan insanlarda vardır.Müsabık olan sporcular , ilk vücut geliştirme deneyimine başladığı anda , aklında podyuma çıkmak yoktur.Podium düşüncesi zamanla kişinin aklında yer etmeye başlar.Müsabakık olup , Podium’a çıkan sporculara bakıldığı zaman çoğu , daha önce bir çok müsabık sporcusu olan spor merkezlerinde başlamıştır spor’a.Müsabıklık tamamiyle görüp özenme ile oluşan bir süreçtir.Müsabık olabilmek için önce mental olarak hazır olmak gerekir.Mental hazırlık döneminde sporcular , psikolojik olarak hedefledikleri yarışmaya girecek mental yapıya kavuşmalıdır.Konsantrasyonu yüksek seviyelerde yaşaması gereken müsabık sporcuların , moral , motivasyon düşürücü ortamlardan uzak kalması çok önemlidir.Yarışma dönemlerinde olan sporcuların psikolojik olarak yararlanması gereken dostları olmalıdır.Moral motivasyon depolamaya faydası olan kişiler ile  , bu dönemde görüşülmesi oldukça uygundur.Mental hazırlık döneminde olan ve bu dönemlerini verimsiz geçiren sporcular , vücut geliştirme yarışma dönemi olan 9 aylık sürenin sonuna gelerek , mutlu sonu yaşayamazlar.

Mental hazırlık dönemi olumlu geçen sporcuları bekleyen bir başka dönem ise fiziksel olarak hazırlanma dönemidir.Fiziksel hazırlanma dönemi başlamadan önce , antrenör’ünüz ile görüşerek önünüzdeki yarışmaya girme durumunuzu analiz edin.Şu anki mevcut fizik durumunuzu antrenör’ünüz ile birlikte ele alın , yarışma zamanına kadar iyi bir sonuç alınabileceği durumuna inanmak için gerekli testleri gerçekleştirin.Yarışma dönemi için iyi bir beslenme ve antrenman sistemi belirleyin.Bu sistemleri belirlerken titizlikle ve öz veriyle hareket etmelisiniz.Fiziksel hazırlık dönemlerinde vücudunuzu doktora inceletin.Kalp , böbrekler , ciğerler ve hatta kan damarlarınız yarışma dönemi için sağlıklı olmak zorundadır.Gerekli testlerinizi yaptırmaktan kaçınmayın.

Yarışmaya giden yolda müsabık sporcuları en çok yoran konu  bütçe’dir.Bütçeniz müsabık sporcu beslenmesine uygun değilse , yarışmaya giden yolu bitirmeniz mümkün değildir.Sponsor bulmaya çalışın.Vücut geliştirme müsabık beslenmesi oldukça pahalıdır.Müsabık sporcunun sadece aylık et masrafı 1500 tl civarındadır.Prinç , yulaf , yumurta , peynir , gibi protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden daha bahsetmedik.Bunlarla birlikte ortalama 2000-3000 tl’yi bulan bu beslenmeler , sporcuları en çok yoran yarışma evresidir.Aylık belirli bir maaşla geçinmeye çalışan insanların altından kalkmasının pek de mümkün olmadığı bu beslenme şekillerinde , daha Supplement masraflarından bahsetmedik.Supplement masraflarıyla ortalam 4000-5000 tl gibi bir masrafı gözden çıkarmanız gerekmektedir.Türkiye’de vücut geliştirme branşının alt yapıdan sporcu yetiştirememesinin en temel nedeni mali durumdur.Başarılı olan milli sporcular ise sponsorlar sayesinde bir yerlere geliyorlar.Yüksek maliyetlerin altından , sponsor desteği alarak kalkan sporcular , uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ederek ay yıldızlı Türk bayrağını göndere çektirmenin mutluluğunu yaşıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x