Maksimum kuvvet hesaplama

9 Ocak 2016 / Genel

Maksimum kuvvet nedir?

Herhangi bir branşta bulunan egzersizler için kaldırabileceğiniz tek tekrarlı en fazla kiloyu hesaplamak mı istiyorsunuz? Cevabını vermeye çalışacağımız maksimum güç  uygulaması, çoğu spor salonlarında tespit edilmiyor. Performans değerleme  ölçütlerinin belirleyicisi olan Maksimal kuvvet ölçümleri, sporcuların bir tekrarda en fazla kaldırabildiği kiloyu tespit etmek için uygulanır. Birer ay sürelerle yeniden ölçülmesi gereken maksimal kuvvet ölçümleri, kişilerin birer aylık sürelerdeki gelişim değerlerini tespit etmemize yardımcı olur.

Ankara spor merkezleri‘nde yıllardır spor yapan ve maksimum ölçümleri alınmayan sporcular mevcut olduğunu bilmekteyiz. Bu sporcuların gelişim tabloları tespit edilemediği için maksimal kuvveti tespit edildikten sonra ortaya çıkacak antrenman programlarından faydalanması mümkün değildir. Örnek verecek olursak, Bench Press hareketinde maksimum kuvveti 100 kg olan bir sporcu piramit set sistemi ile göğüs kasını çalıştıracak olsun. Piramit set sisteminde daha önceki makalelerimizde açıkladığımız gibi tekrar sayıları düşerken kaldırılan kilolar artırılıyordu. Yani ilk sette maksimal kuvvetin %60’ı ile 10 tekrar, ikinci sette  maksimal kuvvetin %70’i ile 8 tekrar, üçüncü sette maksimal kuvvetin %80’i ile 6 tekrar  yapılması ilkesine dayanan piramit set sistemi, maksimal kuvvet ölçümü yapılmayan sporcular için uygulanamaz. Uygulayan sporcular ise tam verim elde edemezler. Gelişi güzel kendi kafalarına göre belirledikleri ağırlıklar ile çalışmak zorunda kalırlar. Uzman antrenörler tarafından maksimum hesaplama çalışmaları sıklıkla yapılmalı, çıkan sonuçlar değerlemeler yapıldıktan sonra antrenman programları o doğrultuda oluşturulmalıdır.

Maksimum kuvvet hesaplama sebepleri nelerdir?

Ankara spor merkezleri’nde vücut geliştirme branşı ile ilgilenen bütün sporcular en fazla ağırlığı kaldırmak için çalışırlar. Aslında her hareket için devasa ağırlıklar kaldırmanıza gerek yoktur. Devasa ağırlıklar kaldırmayı genel prensibiniz olmaktan çıkarmalısınız. Kuvvet sporu ile ilgilenen sporcular bütün bir yıl boyunca maksimum ağırlık çalışmalarına çok az başvururlar. Kabaca örnek verecek olursak, en fazla ağırlık kaldırma oranlarının kas kazanma çalışmalarına göre oranlaması %5 civarındadır. Amacınız sadece kas kazanmak ise 1 tekrardan oluşan maksimum kaldırışların kas kazanmaya faydası olmayacaktır. Bu sebepten ötürü tek tekrarlı yüksek ağırlık çalışmalarına gerek yoktur.

Personal trainer Ankara antrenör’ü mustafa güler,  yapılan araştırmalara göre 5 tekrar maksimum ağırlıklara göre belirlenen 1 tekrar maksimum ağırlıkların üst beden hareketlerinde %98, alt beden hareketlerinde %95 oranında doğru sonucu yansıttığını dile getiriyor. Bu durumda en ağırı kaldırmadan önce, 5 tekrar ile yapılan çalışmalar sayesinde, kuvvet ve hacim amaçlı çalışmalar yapıp, gelişmeler sağlayabilirsiniz. Form ve kuvvet dolu yazılarımızda görüşmek üzere.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Okan SAYIN
Okan SAYIN
10 Ocak 2016 18:52

Maksimal kuvvet hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederiz Mustafa Hocam.

Celal doğdu
Celal doğdu
15 Şubat 2017 20:13

Maksimum kuvvetimi hesaplatmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

Hakan doğancan
Hakan doğancan
15 Şubat 2017 20:15

Maksimum kuvvet hesaplatma olmadan gelişim seviyemizi tespit edemiyoruz. Yerimizde saymak istemiyorsak düzenli olarak maksimum kuvvetimizi hesaplatmalıyız. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler

Hakan doğancan
Hakan doğancan
15 Şubat 2017 20:18

Yıllardır Ankara’nın bir çok ünlü spor salonuna kayıt olur dururum. Bir arkadaşımdan öğrendim maksimum hesaplamanın önemini. Araştırdığımda yazınızı gördüm ve değerlendireceğim anı iple çekiyorum. Tabiki sizin nezaretinizde olacak. Teşekkürler sporty spor merkezi

Cihan Taner
Cihan Taner
15 Şubat 2017 20:20

Yazınız sayesinde bilinçlenip doğru bilgiler ile antrenman yapmaktayız. Emeğinize sağlık.

Murtaza Candan
Murtaza Candan
21 Şubat 2017 19:24

Çok açıklayıcı bir bilgi olmuş. Emeğinize sağlık.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x