Kardiyovasküler sistem, kardiyo çalışmaları, esneme egzersizleri

2 Ocak 2016 / Genel
Kardiyovasküler sistem, kardiyo çalışmaları, esneme egzersizleri

Ankara spor merkezi , Çankaya spor merkezi , dikmen spor merkezi , Ankarada spor salonu , çankayada spor salonu , dikmende spor salonu , sokulluda spor salonu , öveçlerde spor salonu , balgatta spor salonu , Ankara spor merkezleri , Çankaya spor merkezleri , dikmen spor merkezleri , Sokullu spor merkezleri , Öveçler spor merkezleri , spor salonu Ankara , spor salonu Çankaya , spor salonu Öveçler , spor salonu Sokullu , dikmende fitness salonu , Çankaya fitness , fitness salonu Çankaya , fitness salonu dikmen , fitness salonu Öveçler , fitness salonu Sokullu , pilates salonu Sokullu , pilates salonu dikmen , pilates salonu Öveçler , pilates salonu Ankara , pilates salonu Çankaya , kickboks salonu Ankara , Ankara kickboks salonları , Çankaya kickboks salonları , dikmen kickboks salonları , Sokullu kickboks salonları , Öveçler kickboks salonları , dikmen crossfit salonu , Sokullu crossfit salonu , Öveçler crossfit salonu.

Kanın bedende dolaşarak dağılımını sağlayan kalp , akciğerler ve kan damları , kardiyovasküler sisteminin temel taşlarıdır.Kardiyovasküler egzersizler , koşu bandı , bisiklet , kürek makineleri , uzay yürüyüşleri , basamak inip çıkma makineleri , oksijenle beslenmiş temiz kanı kaslara ulaştırarak kalp atım seviyesini , yani hızını artırmayı hedefler.

Kardiyo çalışmaları esnasında , çalışan kaslar nedeniyle yakılan enerji , kanda sıcaklığın artması demektir.Bölyece kalbiniz daha hızlı atar ve yüksek kan basıncı nedeniyle genişleyen kan damarlarınız , daha fazla oksijenle beslenmiş kanın kaslarınıza ulaşarak nüfuz etmesini sağlar.Bu durum kaslarınızın yaralanmalara karşı daha esnek olması anlamına gelir , kasların elastik olması sebebi ile de , kaslar dayanıklı olur ve olası sakatlanmaların önüne geçilmiş olur.Eklem hareketliliğinin artması sebebi ile de , her türlü egzersiz programlarından yüksek seviyede verim alınabilir.

Çankaya spor merkezi üyelerinin antrenman programı öncesinde çok fazla kardiyo çalışması yapmasına gerek yoktur.Antrenmandan önce yapılan fazla kardiyo çalışmaları , sonrasında yapılacak ağırlık çalışmalarını olumsuz yönde etkiler.Beş ile onbeş dakikalık kısa periyotlardan oluşan kardiyo çalışmaları , sizi yüksek performans gerektiren ağırlık çalışmalarına hazırlamaya fazlasıyla yetecektir.İyi bir kardiyo çalışmasında ,  kalp atım hızının dakikada 120 atımı geçmemesi gerekir.Yaptığınız çalışmanın , kalp atım hızını  120 atımı geçirmeyecek şekilde olmasına özen gösterin.

Kalp atım hızını yükseltmenin en iyi yollarından bir tanesi de ip atlamaktır.Fırsattını bulduğunuz her zaman ip atlayın.Denge topu üzerinde sıçrama çalışmaları yapın.Denge kazanımı açısından faydaları saymakla bitmez.En iyi ısındırıcılara örnek olarak denge topu üzeri sıçramaları verilebilir.Trambolin üzerinde sıçrama çalışmaları yaparak , vücut kaslarınızı en iyi şekilde ısıtıp , esnetebilirsiniz.Faydası  yüksek ölçekli olan trambolin çalışmaları , bir çok takım sporu yapan kulüpler tarafından uygulanan çalışmalar arasında yer alıyor.

Ağırlık antrenmanlarından önce mutlaka esmene yapmalısınız.Esneme hareketlerine sırası ile başlayacak olursak göğüs ve omuz bölgelerini esnetebilirsiniz.

Göğüs ve Ön Omuz Esnetme :

 • Ayakta dururken iki elinizi arkanızda kenetleyin.
 • Omuzlarınızı geriye götürürken , kollarınızı kaldırın.Omuzlarınızı birbirine yaklaştırmaya çalışın.
 • Başlangıç pozisyonuna dönmeden önce bir süre bekleyin.Sonra başlangıç noktasına dönün ve hareketi üç , beş kez tekrarlayın.

Trapezleri Esnetme :

 • Ayakta dururken sağ eliniz ile başınızın sol tarafını hafifçe kavrayın.
 • Boynunuzun sol tarafında gerilim hisseden kadar , kavradığınız elinize doğru boynunuzu esnetin.
 • Gerilme devam ederken başınızı sağ omzunuza doğru çevirin.
 • Bu pozisyonda bir süre bekleyin ve boynunuzu eski pozisyonuna geri getirin.
 • Aynı esnetmeyi bu kez diğer taraf için yapın.

Omzu esnetme :

 • Ayaklar omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta dik bekleyin.Sağ elinizi sol dirseğinizin üzerine koyun ve sağ kolunuza doğru çekin.bu şekilde 15 saniye bekledikten sonra , aynı gerdirmeyi diğer kolunuz içinde yapın.

Arka Kol Kaslarını Esnetme :

 • Ayaklarınız omuz genişliğinde birbirine paralel olacak şekilde açın.
 • sol kolunuzu kafanızın üzerine kaldırın.sağ eliniz ile sol kolunuzun dirseğini tutun ve omuz altında gerilim hissedene kadar çekin.15 saniye bu pozisyonda bekledikten sonra gevşeyin.Aynı esnetmeyi diğer kolunuz içinde yapın.

Esneme egzersizlerinin spor öncesinde yapılması oldukça sağlıklıdır.Diğer bölge esnemeleri ise , sırası ile , ön kolları esnetme , arka bacak esnetmeleri , Bel kemiği esnetmeleri , sırt ve bel bölgesi esnetmeleri , üst arka bacak kaslarını esnetme egzersizleri , yan bacak esnetmeleri , üst ön bacak kasları esnetmeleri , kasık esnetmeleri , kalça esnetmeleri , baldır esnetmeleri’dir.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x