Mezomorf Vücut Tipi Nedir, En Belirgin Özellikleri Nelerdir?

26 Ekim 2016 / Genel
Mezomorf Vücut Tipi Nedir, En Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Mezomorf Vücut Tipi Nedir? Mezomorf Vücut Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Mezomorf Vücut Tipi

Vücudun her bölgesinin kas ve yağ dağılımının eşit olması olarak tanımlanmaktadır. Kısaca ne iri yapılı nede zayıf olmayan bedenleri tarif ederken kullanılan bir terimdir.Normal vücut hatlarına sahip bedenleri tarif eder mezomorf vücut tipi.

Vücut tipleri üçe ayrılır. Bu vücut tipleri ektomorf, mezomorf, endomorf vücut tipleridir. Ergenlik dönemini spor yaparak geçiren gençlerin genellikle mezomorf vücut tipine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Mezomorf vücut tipinin elde edilmesindeki bir diğer neden ise  genetik faktörlerdir. Kimileri mezomorf olmak için hiçbir çaba sarf etmez. Böyleleri genetik mirasla elde edilen mezomorf vücut tiplilerdir. Spor salonlarının kapılarını çalanların büyük bir çoğunluğunun ilk istekleri mezomorf vücut tipinin özelliklerini tanımlamaktadır. Çalışmayla kolay elde edilmesi mümkün olmayan bu vücut tipinde, uyguladığınız antrenman programı mezomorf’ vücut tipine ulaşmak için gerekli teknikleri içerisinde bulunduran antrenman programı olmalıdır. İnsanlar tarafından en çok beğenilen vücut tipi mezomorf vücut tipidir. Hemen hemen her spor salonu üyesinin hayalidir mezomorf vücut tipine sahip olmak.

Ektomorf Vücut Tipi 

en belirgin özelliği bedenin uzun ve zayıf olmasıdır. Vücut çatısının dar olması, omuz, bel, kalça, göğüs gibi bölgelerin zayıf olması, bu vücut tipine sahip olanların en çok şikayet ettiği konulardır ektomorf vücut tipinde. Ektomorf vücut tipine sahip olanlar body sporu ile yakından ilgililerdir. Amaçları çoğunlukla hacim alıp kas yapmaktır. Ancak bu şekilde kurtulurlar zayıf ve cılız görüntülerinden. Genetik miras diğer vücut tiplerinde olduğu gibi ektomorf vücut tipinde de geçerlidir.

Endomorf Vücut Tipi

kısa boylu şişman ve geniş yapılı bedenleri tarif ederken kullanılmaktadır. Kimsenin olmak istemediği, olanların ise bu vücut tipinden kurtulmak istediği bir vücut tipidir. Koşu bantlarında kalori harcamak için en çok çaba sarf eden vücut tipidir. Endomorf vücut tipine sahip olupta şikayeti olmayan kişi yok denecek kadar azdır. Anne, baba, amca, dayı gibi kan bağı bulunanlardan genetik faktörler sebebiyle endomorf’luk geçebilir. Endomorf olmanın bir diğer yoluda hareket etmemek, dengesiz ve fast food beslenmektir. Son zamanlarda bir çok kişi bu nedenlerden dolayı mezomorf vücut tipinden endomorf vücut tipine geçiş yapmıştır.

Bütün vücut tiplerine uygun antrenman programları verebilecek alt yapıya sahip olan işletmemiz, kişilerin vücut tiplerini tespit ettikten sonra yapmış olduğu analizler sonucu egzersiz programlarını oluşturmaktadır. Aylık süreler ile segmental analizleri alınan, sonuçları uzman antrenörleri tarafından değerlendirilen, düzenlenen egzersiz programlarının işe yarayabilirliğini üyeleri ile paylaşan işletmemiz, kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun isteklerine yanıt verebilmiştir. Form ve sağlık dolu günlerde görüşmek üzere…

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali aydoğan
Ali aydoğan
30 Ocak 2017 21:10

Yazılarınızı yakından takip ediyor ve başarılarınızın devamını dilerim.Helal

Mustafa GÜLER ( Sporty Spor ve Sağlıklı Yaşam Kulübü Baş Antrenörü )
Mustafa GÜLER ( Sporty Spor ve Sağlıklı Yaşam Kulübü Baş Antrenörü )
1 Şubat 2017 19:51
Reply to  Ali aydoğan

Bu övgüleri hak etmek için daha çok çalışacağız, bilgiyi daha çok paylaşacağız Ali bey. Teşekkür ederiz.

Onur Gorgulu
Onur Gorgulu
9 Şubat 2017 20:54

Çok değerli bilgilendirmelerde bulunmuşsunuz hocam, yıllarca endomorf vücut tipinde olup mezomorf vücuda dönebildiğim için teşekkür ederim. Emeğiniz büyük.

Sezai ATEŞ
Sezai ATEŞ
14 Şubat 2017 11:00
Reply to  Mustafa Güler

Bir arkadaşım da endomorf vücuttan mezomorf vücuda geçiş yaptı mustafa hoca sayesinde. Bende kısa süre içerisinde aranızda olacağım.

Sezai ATEŞ
Sezai ATEŞ
14 Şubat 2017 10:59

Hocam merhaba. Bir arkadaşım ziden mezomorf vücut için antrenman programı aldı. Kısa sürede gözle görülür gelişmeler yaşadı. Mustafa hocam bende sizden aynısı gibi bir hizmet almak istiyorum. Personal training de olur. Sizin için de uygunsa görüşelim.

Bülent KUTLU
Bülent KUTLU
14 Şubat 2017 11:10

İşletmenizde spor yapıp memnun olanların sayısı bir hayli fazla. Sadece spor salonu olarak değil, toplumu doğru yönlendiren çalışmalara da imza attığınızı gözlemlemekteyiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Salman ERTÜRK
Salman ERTÜRK
1 Mart 2017 22:33
Reply to  Bülent KUTLU

Haklısınız bülent bey. Bende övgü dolu çok şey duydum haklarında.

Salman ERTÜRK
Salman ERTÜRK
1 Mart 2017 22:32

Hocam bende mezomorf ölçülere sahip olmak istiyorum. Şu anda endomorf vücut tipine sahibim ve bu işte en iyi sizin olduğunuzu öğrendim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Feride SABAH
Feride SABAH
20 Mart 2017 13:51

Mezomorf vücüt hatları bayan erkek fark etmeksizin herkesin hayallerini süsleyen yapıdadır. Spor salonları insanları bu konuda mutlu etmek için açılmış, programlarına bu doğrultuda devam etmektedir. Tabi insanımız yararlanırsa.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x