Body Yapanlara Özel Spor Salonu Tavsiyeleri

28 Ekim 2016 / Genel
Body Yapanlara Özel Spor Salonu Tavsiyeleri

Body Sporcularına Özel Spor Salonu Tavsiyeleri

Dış görünüşüne önem veren herkesin hayalidir mezomorf vücut tipinde bir fiziğe sahip olabilmek. Bu yüzden her yolu deneyenlerin ve bir türlü başarı sağlayamayanların fazlalıkla olduğu Ankara spor salonu kulüpleri ve spor sever üyeleri için başarı sağlamanın temel kurallarından bahsedeceğimiz yazımızda, body sporunun inceliklerine değineceğiz. Antrenman spor salonlarının yoğunlaşıp hakim olması gereken konuların başında yer almaktadır. Peki nedir antrenmanı bu kadar detay ve araştırılması önemli kılan.

Spor salonlarının antrenörleri sayesinde insan bedenine dokunabilmek için gerekli teknikleri içerisinde bulunduran programların hayata geçirilmesine antrenman yapmak denilmektedir. Her antrenmanın bir tekniği, bir yolu olmalıdır. Bir plan ve program dahilinde uygulanan antrenmanların başarı oranı, olmayanına oranla oldukça yüksektir. Şimdi sıra olayın aksiyonunda. Burada hareketlerin nasıl yapıldığı konusunda değilde, antrenman tekniklerinin nasıl gerçekleştiğine odaklanacağız.

Ankara Spor Salonlarında Body Teknikleri

Ankara spor salonlarında body teknikleri, hacim yapma ve yağ yakma üzerine yoğunlaşılarak gerçekleştirilmektedir. Mucizevi egzersiz ve tekniğin olmadığı body sporunda, incelikle, doğru ve tekniği bakımından esas olan teknik vardır. Antrenmanın doğrusu bulunduğunuz vücut tipinize ve metabolizmanıza uygun teknikleri keşfetmektir. Çünkü her hareketin, her bedene dokunuşu ve etkisi farklıdır. Aynı hareket ve tekniklerin spora faydası kişiden kişiye değişmektedir.

Kimseye birşey kanıtlamak zorunda değilsiniz, bu nedenle güç gösterişinden kaçının. Ağırlık salonunda egzersizleri muntazam, tekniğine uygun yapın. Zar zor kaldırdığınız ve hareketin tekniğinden ödün vermek zorunda kaldığınız yüksek ağırlıklar altına girmeyin. Antrenörünüzün egzersiz tavsiyeleri, başarıya giden yolda bonus niteliğindedir, bonusları bir bir toplayın. Hareketin tekniğini ufakta olsa bozmadan, en ağırını kaldırın. Aldatmaca, çalma ve bel vurma tekniklerini tıkandığınız, zor durumda kaldığınız zaman, arada sırada kullanın. Dirseklerinize hakim olmayı, kontrol etmeyi ve sakatlıklardan korumayı öğrenin. Egzersizi hissedin, hissedemiyorsanız birşeylerin yolunda gitmediğini bilin ve önlem alın. Üstesinden gelemiyorsanız bir bilene sorun. Hareketin vurması gereken hedef kas ne kadar gerilim elde ediyorsa, o kadar iyi çalışıyordur. Kaslarınızın zorlandığını hissedin. Egzersizlerde eklemlerinizi kilitlemenin zararlarını bilin, kaçının, konsantre olun. Ufak bir hatanın sakatlıklarla sonuçlanacağını bilin, temkinli olun.1, 1.5 ayda bir egzersiz programınızı değiştirin. Hep aynı programı yapmayla rutinin dışına çıkılamayacağını unutmayın.

Body’de Çeşitlendirme Faydaları

Çeşitlendirilen hareketlerin kasların adaptasyon sürecinde kasların yeni hareketlere olan adaptasyonunu minimuma indirmiş olursunuz. Bu yolla gelişirsiniz. Kas gelişim sürecinde dinlenme önemlidir, tamamen dinlendikten sonra çalışın. Dinlenmeden, kaslarınız toparlanmadan çalışmayın. Hamlayan, ağrıyan, halsizlik belirtisi gösteren kasları çalıştırmayın. Büyük kasların yenilenme süresi 5 gün, küçük kasların ise 3 gündür. Bu duruma göre hareket edin. Fazla çalışma gelişememenin nedenlerinin başında yer almaktadır.

Mezomorf vücut tipinin en temel kuralıdır bir kaç ayda bir ara vermek. Isınmaktan kaçınmayın, ısınmaya önem verin. Set aralarında ve antrenman sonlarında streching yapın. Esneyen kaslar büyür ve olumlu yönde gelişir. Bu etkiden mahrum kalmayın. Aynı bölgede yer alan kasları tek bir programda çalıştırmaya özen gösterin. Böylelikle kanın diğer bölgelere dağılmasını engellemiş olursunuz. Bu sayede gerçek bir pompalama yapmış olursunuz. Kanın tam pompalanması kasın esas olarak yorulmasını ve esnemesini sağlar. Set aralarında enerji ihtiyacını karşılamak için meyve suyu, limonata gibi içecekler tüketin. Olduğunuz yerde saymamak için, hareket ve program seçmeyin. Dengeli beslenin, düzenli çalışın. Form ve sağlık dolu günler sizinle olsun.

TVGF 4.kademe Baş Antrenörü

Mustafa GÜLER

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x