Kol Kası Nasıl Yapılır?

15 Ağustos 2015 / Genel

Kol kası geliştirme yolları nelerdir?

Dünyamız geliştikçe ve insanların yaşam alanları genişledikçe, sosyal yaşam ortamları biz bireylerin en uğrak noktaları haline geliyor. Hayatımız  ev, iş, kafe ve avm’ler arasında gidip gelmekle geçiyor. Ergenlik dönemini atlatan erkek çocuğu artık çocukluktan gençliğe adım atmanın vermiş olduğu etki ile giyim kuşamına önem veriyor, sosyal yaşamında daha çok arkadaş sahibi olmak istiyor ve arkadaş ortamında lider kişilik olmak istemektedir. Bu makalemizde kol kası nasıl yapılır? sorusuna değineceğiz.

Gençlerimiz vücut yapmak ister, kol kaslarını geliştirmek için denemediği yöntem kalmaz. Giydiği tişörtte ilk önem verdiği konu kollarının nasıl durduğudur. Kol kası nasıl yapılır, bunun için uzman yardımı almak doğrumudur, bu konuda özel bir spor salonuna kayıtmı yaptırayım yoksa kendim internet tavsiyeleri ile yapsam olur mu? gibi bir çok soru ergenlikten gençliğe adım atan gencimizin kafasını tırmalar durur. Bütün bu sorulardan kurtulmak ve ihtiyacı olan kol kaslarına kavuşmak için özel bir spor kulübü ve uzmanından  destek almak şüphesiz en doğrusudur. Çankaya‘da bulunan sporty spor ve sağlıklı yaşam kulübü tercih edilebilecek kulüplerin en başında gelir. Sporty yaşam koçları, programlar konusunda biz bireylere en yeni teknikler ve programlarla üyeliğimiz süresince destek veriyorlar. Kol kası yapmak hemen olabilecek birşey  değildir. Çalışıp azmetmek, emek vermek gerekir. Kol kası yapabilmek için şüphesiz en önemli konulardan biriside beslenmedir. Vücudumuzun kol kasımızı geliştirebileceğimiz karbonhidrat ve protein gibi besinleri aldıktan sonra kol kasımızı geliştirebiliriz.

Kol kasları hangi bölümlerden oluşur?

Kol kaslarımız, ön kol kaslarımız, arka kol kaslarımız ve bilek kaslarımız olmak üzere üç kısımdan oluşur. Ön kol kaslarımız biceps kas grubu, arka kol kaslarımız trıceps kas grubu diye adlandırılmaktadır. Ön kol kaslarımızı geliştirmek için barbell curl hareketi şüphesiz en çok kullanılan hareketlerin başında gelir.

Kol Kası Nasıl Yapılır?

Barbell curl hareketi biceps kasımızın en baş noktasını çalıştırır. Barbell curl’u geniş tutarak çalışırsak biceps kaslarımızın iç  tarafı ve en baş kısmını çalıştırmış oluruz. Barbell curl’u dar tutarak çalışırsak biceps kaslarımızın dış tarafı ve en baş kısmını çalıştırmış oluruz. Barbell curl hareketini 3×8 ve 3×12 tekrarları arasında yapmak pazularımızı büyütmemize yardımcı olur. Biceps kaslarımızın baş kısmını çalıştırmış olduk. Hammer curl hareketi biceps kaslarımızın dış kısmını çalıştırmak için en uygun hareketlerin başında gelir. Hammer curl hareketini 3×8 ve 3×12 tekrarları arasında yaparsak pazumuzun en dış kısmını çalıştırmış oluruz.

Kol kası için beslenme ve taşıdığı önem

Beslenme porgramları tüm sporlar için ne kadar önemli ise kol kası yapmak içinde o kadar önemlidir. Bütün egzersizlerimizin arkasından whey protein tüketmemiz, kaslarımızın antrenman içinde kaybettiği proteini yerine koymamıza yardımcı olur, kaslarımızın gelişmesini sağlar. Kol kaslarımızı geliştirebileceğimiz bir çok egzersiz programı var.

Sonuç olarak vücut kaslarımızı geliştirebilmemiz için birçok antrenman tekniği ve yöntemi var. Bu makalemizde kol kaslarımızı iki hareketle çalıştırmış olduk.Zamanla ileri seviye kol antrenman programları yayınlayacağız.

BİZİ TAKİP EDİN

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Okan SAYIN
Okan SAYIN
17 Ağustos 2015 07:20

Hocam, kol kası ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Mustafa Güler
Mustafa Güler
23 Ağustos 2015 09:24
Reply to  Okan SAYIN

Rica ederiz Okan Bey.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x