Rağbet Gören Spor Salonu Branşları

10 Nisan 2017 / Aktivite Çeşitleri
Rağbet Gören Spor Salonu Branşları

Ankara Çankaya’da yer alan Dikmen, Spora düşkünlüğü ile bilinen insanlara dolmuş taşmış durumda. İnsanlar tarafından rağbet gören spor salonu branşları her yıla göre faklılıklar göstermektedir. Bu nedenle belediyelerin hayata geçirdiği onlarca projenin yanında filizlenen onlarca spor salonundan da bahsetmek mümkün. Bu yazımızda, Dikmen’de Spor Salonu arayanlar için spor merkezi kullanıcılarının rağbet gösterdiği branşlardan ve nedenlerinden söz edeceğiz.

Rağbet Gören Spor Salonu Branşları, Fitness

Fit olmaktan gelen fitness ismi topluluk halinde yapılan fitness ve bireysel olarak yapılan fitness olarak ikiye ayrılmaktadır. Toluluk halinde yapılan fitness denilince akla gelen ilk grup aktivitesi zumba fitness’dır. Özellikle bayanlar için çok enerjili bir spor aktivitesi olan zumba fitness, en rağbet gören spor salonu branşları arasında başı çekmektedir ve çok iyide bir moral motivasyon sporudur. Neden zumba yapıyorsunuz diye sorduğumuz 100 bayanın 70’i eğlenirken kilo verdiğimiz için derken, 30’u bireysel sporlardan keyif almadığımız için yapıyoruz diyor. Bireysel fitness programları adından da anlaşıldığı gibi her bireye ayrı ayrı düzenlenen programlar ile hayata geçiriliyor. Vücut tiplerine göre özel olarak düzenlenen programlarda en popüler fitness programları mezomorf vücut tipine sahip olmak isteyenler için düzenlenen mezomorf fitness programlarıdır. Mezomorf vücut tipi her erkeğin ve bayanın hayallerini süsleyen atletik vücut tipidir. Bu nedenle her spor merkezi kişileri mezomorf yapmak için gayret gösterir.

Pilates;

Pilatesin mimarı Joseph pilates dir. Pilates’de temel ilke, her bir egzersizin çok tekrarı yerine daha az sayıda yapılması, egzersizin tekniğine uygun, kontrolü ve belirli bir disiplinde uygulanmasıdır. Pilatesin mimarı Joseph Pilates o yıllarda 500 belirli egzersiz üzerine çalışmış, planlamalar yapmıştır. Pilates yapan 100 bayana neden pilates yaptıklarını sorduk. Aldığımız cevap pilatesin gücünü ispatlar nitelikteydi. Yüz bayanın 87’si pilatesi sıkı ve fit olmak için yaptığını söylerken, 13’ü bireysel programların sıkıcı olduğundan söz etmişti. Yapmış olduğumuz anket ülkemizde pilatesin her spor salonunda belirli bir disiplin içinde yapılması gerektiğini söylüyor gibiydi.

Bodybuilding (Vücut Geliştirme)

Bodybuilding’in Türkçe karşılığı vücut geliştirmedir. Rağbet gören spor salonu branşları arasında il sıradadır. Ülkemizde yapılan en yaygın sporlar arasında ilk sırada yer almaktadır.  Kişisel bir program dahilinde yapılan body sporunda temel ilke bir program doğrultusunda hareket etmektir. Sonuca kısa yoldan gidilen bu branşta gelişim, bir düzen içerisinde devam edildiği müddetçe hep vardır, var olacaktır. Genelde ergenlik dönemi sonlarında gençlerimizin hayatına giren body sporunda antrenör birinci derecede önem teşkil eder. Programları antrenörler düzenler, uygulama ve gelişim sürecinde hep var olan antrenörler beslenme konusunda da çalışmalar yaparlar. 100 body sporcusuna neden body yaptıklarını sorduk. Aldığımız cevap tamda tahmin ettiğimiz gibiydi. 100 sporcunun 94 tanesi dış görünüşe önem verdiğini ve güçlü görünmek için yaptığını söylerken, sadece 6 tanesi sağlıklı olmak için yaptığını dile getirdi.

Dikmen’de En Rağbet Gören Antrenör;

TVGF 4.KADEME BAŞ ANTRENÖRÜ Mustafa GÜLER

Dikmen Spor Merkezi olarak faaliyet gösteren ve sağlıklı yaşamı kişilerin önüne getiren bir çok spor salonu varlığını gözlemliyoruz. Antrenör tavsiyelerinden bahsedecek olursak, spor salonu üyelerinin TVGF 4. Kademe Baş Antrenörü Mustafa GÜLER hakkındaki olumlu görüşleri her şeyin önüne geçmiş durumda. Form ve sağlık dolu günler sizinle olsun.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x