Zumba Nedir? Nasıl Yapılır?

22 Aralık 2016 / Genel
Zumba Nedir? Nasıl Yapılır?

Zumba Nedir?

Son zamanlarda tüm dünyada çığır açan bir branştır zumba. Zumba nedir? konusundan bahsedecek olursak, Aerobik ile dansın bir araya getirilmesi ile oluşan, enerjisi oldukça yüksek, bir o kadarda performans gerektiren bu branşa talebin gün geçtikçe arttığını gözlemliyoruz. Aerobiğin ülkemizde yıllardan beri süren bir üstünlüğü olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda, zumba sporunun aerobik temelli olması sebebiyle, aerobiğin tahtını salladığından rahatça söz edebiliriz. Bu branş müzik eşliğinde yapılıyor, aerobik hareketlerinden oluşuyor, dans figürleri ile son şeklini alıp insanımıza eğlenerek kilo verdirmek amacı ile kullanılıyor. İçerisinde ses ve ışık efektlerinin olduğu bir stüdyoda 60 dakikalık seanslar halinde yapılan bu branşta ortalama 600 ile 750 kalori yakmak mümkün. Son zamanlarda katılımın tavan yaptığı bu branşa katılımın en çok bayanlar tarafından gerçekleştiği, erkek bireylerinde zumbanın avantajlarını yaşamak için katılım sağladığı gerçeğinden söz edebiliriz.

Zumba Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Aerobik hareketlerine dayanan bu spor aktivitesi oldukça hareketli bir branştır. Disko ortamında yapılan, zengin kareografilere dayanan zumbada gelişim adımlarla geliyor. 10 kişilik bir zumba grubunu ele alalım. Önlü arkalı bir düzen içerisinde duran bu topluluk müzik ile hareket etmeye başlıyor. Müziğin tavan yaptığı noktalarda kareografiler en hızlı ve yoğun şeklini alıyor. Müziğin durağan olduğu noktalarda ise durum aynı şekilde durağan bir hal alıyor ve kıvrıma dayalı kareografilere geçiliyor. Öne hızlıca atılan adımlarda bacak kaslarınızın yandığını ve yoğun aktiviteye maruz kaldığını hissedeceğiniz bu branşta, her adımın sonunda farklı bir hareket sizi bekliyor. Öne adımın sonlanması ve arkasına gelen diz çekme egzersizinde bacak kaslarınızdan tutun alt karın kaslarınıza kadar merkez bölge diye tabir edilen tüm karın kaslarınız çalışmaktadır. Ayakta dik durur pozisyonda vücudunuzun yan tarafına doğru yan adımlar şeklinde atılan adımlarda ise basenler çalışmakta, yan adımların sonlandığı noktalarda çömelme egzersizleri ile de gluteus kasları çalışmakatadır.

Zumbanın faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Üst beden kareografilerinde kollarla yapılan dairesel egzersizlerde tüm üste beden kasları çalışmakta, göğüs, omuz, sırt, kol, yan karın, bel gibi vücudun kolay yağ tutan bölgelerindeki yağlar yanmaktadır. Kalp atım hızının yükselmesine neden olan zumbanın en büyük faydası, tüm vücut yağ yakımını sağlamasıdır. Yağ yakımı başlayan bireyler zumba nedir sorusunun cevabını, yağlarından kurtulmaya başladığı ilk andan itibaren almaya başlamaktadırlar. En iyi kardiyo programlarına örnek gösterilen bu branşta gerekli olan ortam ve ekipmanlar aşağıdaki gibidir.

Gerekli Ortam, Antrenör ve Ekipman Özellikleri Nelerdir?

1.Ses ve ışık efektlerinin hakim olduğu stüdyo parke zemine sahip, aynalar ile donatılmış duvarları olan, hijyen kurallarına göre hizmet veren, ısıtmalı ve soğutmalı havalandırma ile ferah bir ortama sahip olmalı.

2.Yumuşak tabanlı, fileli hava alan özelliklere sahip spor ayakkabısı.

3.Ter havlusu, bilek havlusu, alın bandı, suluk.

4.Aktivitede iken rahat hissetmenizi sağlayacak kıyafetler.Bol spor pantolon, askılı üst beden giysisi gibi.

5.Antrenör faktörü, zumbayı sevip yaşam standardı haline getirmenizde önemli rol oynar. Antrenör kişilerle iyi diyalog kuran, aktivite süresince herkese tek tek hakim olan ve yönlendiren, hizmet verdiği branşta bilgiye, beceriye sahip olan donanımlı bir antrenör olmalıdır.

Sağlığımız için gerekli olan aktiivite topluluklarından bir tanesi olan zumbayı eniyle boyuyla ele almaya çalıştık.Form ve sağlık dolu bir yaşam sürdürmeniz dileğimizle, sağlıkcakla kalın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih özdemir
Fatih özdemir
1 Şubat 2017 09:52

Arzu hoca ve zumba dersleri oldukça popüler ve bayanlar arzu hocaya bayılıyor.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x