Whey protein nedir, whey proteinler nasıl üretilir?

23 Ağustos 2016 / Genel
Whey protein nedir, whey proteinler nasıl üretilir?

Whey Proteinler Hangi Besinlerde Mevcuttur?

Sağlıklı ve dinamik bir birey olabilmenin en etkili yolu egzersiz temeline dayalı bir yaşam sürdürebilmektir. Egzersiz pilanlarını düzenleyen antrenör’lerin beslenme listelerine sürekli bir Whey protein sıkıştırmasının altında yatan temel neden nedir? Whey protein nedir? Whey proteinler nasıl üretilir? Whey proteinler insan hayatına ilk girmeye başladıkları andan itibaren, hazır kompleks protein’lere ilgi gün geçtikçe katlanarak artmıştır vede artmaya devam etmektedir. İskelet sistemizi saran kaslarımızın yaşamımız boyunca, bizlere destek olup kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için protein’li beslenmek gerekmektedir.

Proteinler hangi besinlerde mevcuttur? Sorusunun altını açacak olursak, spor yapmayan insanların bile protein’li beslendiğinden bahsedebiliriz. Protein’ler yoğun olarak et, süt, yumurta gibi besinlerde bulunmaktadır. Kompleks protein almayanların normal besinlerden de protein ihtiyaçlarını karşılayabilidiği, tüm vücut geliştirme sporcuları tarafından bilinmektedir. Bunun için herhangi bir hazır protein almadan vücut gelişimi sağlayanların sayısı oldukça fazladır.

Whey proteinler nasıl üretilir?

Whey protein, protein’ler kana daha hızlı karışıp, vücut tarafından daha erken emilmesi hedeflenerek üretilmiş, yapısında inek sütünü barındıran, yüzde 80’i kazein ve yüzde 20’si whey protein’den oluşan kompleks şekilde hazırlanmış sporcu besin gıdalarıdır. Bir çok vücut geliştirmeci ve takım sporları yapan sporcular tarafından kullanılmaktadır. Kasın mevcut yapısının artmasını sağlayan, kas hipertrofisi için önemli bir besin takviyesi olan Whey proteinler, olimpik dalda spor yapan sporcuların da kullandığı bir sporcu gıda takviyesi‘dir. Whey proteinler kazeinden daha kaliteli bir yapıya sahip olması nedeniyle daha hızlı emilir ve kas inşaası için daha çok işe yararlar. En yüksek protein türüne sahip Whey proteinler, protein bakımından eksik olanlar için ayrı bir öneme sahiptir.

Whey protein, peynir altı suyundan ürelimesi nedeni ile hayvansal bir besin takviyesi’dir demek en doğrusu olacaktır. Sütün taze olarak test edildikten sonra pastörize işlemine geçilir ve peynir olarak ayrılacak kısımları alınır ve kalan peynir suyu bir çok işlemden daha geçmek zorundadır. Whey proteini yapısında bulunan laktoz’dan ve peynir sıvısından ayırmak için bir çok filitreleme ve damıtma işleminden geçirilmelidir. Whey protein’lerin doğallığını korumak ve bileşenlerine zarar vermemek için iyon değişim sürecine geçilip, son hali olan konsantre ve akışkan halini almalıdır.Kurutma işlemi protein’in sıvı olan yapısının azaltılması için düşünülmüştür. Kurutma işlemi biten Whey protein’ler kutulama ve ambalajlama işlemi yapılarak kullanıcılarına pazarlanmak üzere raflardaki yerlerini alır. Whey proteinler nasıl üretilir konulu yazdığımız yazımızda siz değerli spor severlere gıda takviyelerinin ilk başlangıcı olan Whey protein’lerin bilinmeyen yönlerini açıklamaya çalıştık. Bir başka Supplementler konumuzda görüşmek üzere.Formda kalın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x