Vücut Geliştirmede Beslenme Tavsiyeleri

18 Eylül 2015 / Genel

Ankara’da vücut geliştirme branşı ile ilgilenen bir çok genç ve yetişkin,  daha kısa sürede sonuç alabilmek için kulaktan duyma antrenman ve beslenme programları yapıyor. Vücut geliştirme sporu, sağlıklı bir  beden elde etmek için yapılmalı, bedensel anlamda gelişmenin yanında sağlıksal boyutta da gelişmeliyiz. Yola çıkarken önce sağlık demeyi unutmamalıyız. Vücut geliştirmede beslenme tavsiyeleri adlı yazımızda, tüm sporcuların kafasını karıştıran sp-oruların cevaplarını veriyoruz.

Vücut Geliştirmede Beslenme

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler çok iyi bilirler. Vücut geliştirmede beslenme hayati önem taşımaktadır. Pirinç lapası yemek vücudumuzun karbonhidrat ihtiyacını giderir. Tavsiye edilen değerlerde pirinç lapası tüketilebilir. Yanlız daha kısa sürede daha iri ve bulk bir görüntüye kavuşmak için bir tencere pirinç pilavı yemek, sağlığımız açısından birşeylerin doğru gitmemesine neden olur. 1990 ile 2000 yılları arasında Bodybuilding sporu ile ilgilenen sporcuların bir çoğu şimdiki zamanlarda şeker hastalığı ile mücadele ediyor. Büyük bir çoğunluğu insülin iğnesi kullanmak zorunda kalıyor. Peki bu eski sporcuların sağlığını elinden alan etken neydi.

Tabiki bilinçsiz tüketilen pirinç pilavı ve karbonhidrat değerleri yüksek gıdalar. 70 kilo olan bir vücut geliştirme sporcusu günde 180 gramdan fazla karbonhidrat tüketmemeli, bulk diye tabir ettiğimiz kütlesel anlamda gelişme döneminde bu değer en fazla 300 grama çıkarılmalıdır. Ankara body salonlarında Kütle yapmak isteyen sporcuların 500 gram ile 700 gram  arası karbonhidrat alması, gelişen vücutlarının aksine kaybolan sağlıkları anlamına geliyor.

1 Ayda Vücut Yapmak Mümkün mü?

1 ayda kesin vücut yapma garantisi veren şarlatanlara tamah etmemek gerekir. 1ayda kesin vücut yapmak diye bir durum söz konusu değildir. Body branşına yeni başlayan birisinin zaten 1 ay süren adapte dönemi var. Bu dönemde sadece bedensel anlamda öğrenimle geçiyor. Bir ay sürede garanti vücut teminatı veren spor salonları, bu işe ticari anlamda bakan spor salonları olması sebebiyle size vereceği hizmet bakkal hizmeti ile aynı olacaktır. Amacı para kazanmak için dizayn edilmiş spor kulüpleridir bunlar. Antrenmana başlarken 1 porsiyon Aminoasit ve 1 ölçek protein tozu, Antrenman bitiminde yine 1 porsiyon Aminoasit, bir ölçek protein tozu şeklinde tamamen bakkalcılık  hizmeti sağlayan bu şarlatanların, bir ayın sonunda size istediğiniz vücudu yapamadığını ve verdikleri sözleri tutmadığını gördüğünüzde farkına varıyorsunuz dönen dolapların. Bu şekilde asparagas yalanlarla sizi üye yapmak isteyen spor merkezlerinden uzak durmalısınız.

Ankara body salonlarında gözle görülür bir fiziksel gelişim için minimum 4  ayı gözden çıkarmalısınız. Tabiki 4 ayın sonunda gelişim bitmiş olmayacak, daha iyi olabilmek için devamlı çalışmanız gerekecek. Vücut geliştirme branşında son diye bir durum yoktur. Yapılan araştırmalar, bu branş ile uğraşan bütün sporcuların hedeflerini hep yükselttiğini göstermiştir.

Bedensel ve kondisyonel anlamda gelişmek isteyen kişilerin hedeflediği bir amacının olması, bu amaca ulaşmanın kolay olmayacağı ve bu uğurda göstermesi gereken fedakarlıklar olduğunu iyi bilmesi gerekir. Başarıya giden yolda çekilen çilenin ödülünü daha sonra aldığımızı unutmayalım. Sağlıklı ve spor dolu günler sizinle olsun.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x