Türkiye’deki Spor Anlayışı

11 Temmuz 2017 / Genel
Türkiye’deki Spor Anlayışı

Türkiye’deki Spor Anlayışı

Türkiye’deki spor anlayışı söz konusu olunca ilk akla gelen sporlar basketbol ve futbol’dur. Basketbol sporu ile futbol sporunun bu kadar yaygın olmasındaki etken şüphesiz her yerde yapılabilir olması etkenidir. Park ve bahçelerde bile futbol ve basketbol oynanacak alanların olması, radyo ve televizyon kanallarında bu iki branşa yönelik yayınlarla karşılaşmaların yer alması, devlet teşviği gibi nedenlerden ötürü ülkemizde spor branşlarının en önünde yer alır futbol ve basketbol.

Futbol ve basketbol sporları Türkiye’de amatör ve profesyonel olarak ikiye ayrılmaktadır. Futbol ve basketbol çalışmalarına amatör olarak başlayan sporcular gelişme evreleri oranında profesyonel olabilmektedir. Eskiden mahallede yollarda, arsalarda, toprak zeminlerde oynanan futbol günümüzde oldukça popüler bir spor haline gelmiş stadyumlarda çim zeminde on binlerce insanın gözü önünde oynanmaya başlamıştır.

Tüm dünyada spor endüstrisi haline gelen futbol, ülkemizde de endüstri haline gelmiş, milyon dolarları bulan futbolcu transferleri ile binlerce gencimizi kendisine çekmeyi başarmıştır. Basketbol’un futbola oranla daha az tercih edilmesindeki etken şüphesiz özel basketbol kulüplerinin yeterince açılmamasıdır.

Radyo ve televizyon kanallarının da basketbol programlarına yeterince yer vermemesi, gençlerimizin basketbol hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması neticesinde bu spor branşını beklenen oranlarda tercih etmemelerine neden olmuştur. Futbol ve basketbol, profesyonel sporcularının almış oldukları ücretler de bu iki branş arasındaki farkları ortaya koymaktadır. En çok kazanan sporculara bakıldığında futbol yıldızlarının daha çok kazandığı görülmektedir. Dünyada en popüler spordur futbol

Sağlık için Yapılabilecek Sporlar ve Spor Hizmeti Anlayışı

Futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme gibi sporları deneyip başarılı olmayanların da tam anlamıyla spordan koptuğu söylenemez. Meslek haline getirilen sporların olduğu kadar meslek haline getirilemeyen, sadece sağlıklı ve fit bir yaşam sürdürmek amacıyla yapılan sporlarında olduğu ülkemizde çokça tercih edilen sporlar Fitness, Vücut geliştirme (Bodybuilding), Pilates, Zumba, Crossfit gibi sporlardır.

Türkiye‘nin tüm illerinde, ilçelerine dağılmış özel spor salonları ile devlete bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren spor salonları olarak çalışan işletmeler tarafından halkın hizmetine sunulan bu sporlar insanımızın sağlıkları adına yapabilecekleri her türlü çalışmayı sürdürmektedir. Her ilçenin kendisine ait bir spor salonu topluluğu vardır. Ankara‘nın dikmen semtinde yer alan bir spor salonu ile  öveçler’de yer alan spor salonu çalışma kolları bakımından aynı hizmeti verebilir. Fakat bu salonlar da kalite bakımından birbirinden ayrılabilir.

Öveçler’de spor salonu arayan bir kişinin kalite unsurlarını gözeterek kayıt olmayı planladığı salon önceliğini dikmen spor salonlarından yana kullanması, kişinin tamamıyla spor salonu anlayışı ile alakalıdır. Tercihlerini kaliteden yana kullananların olduğu kadar kaliteyi ilk önceliği olarak kabul etmeyenlerin de olduğu spor salonu sektörü farklı, milyonlarca spor anlayışı olan üyeye sahip. Bu sebepten dolayı farklı hizmet anlayışı ile çalışan binlerce spor salonu mevcut.

Kişilerin beklentileri doğrultusunda şekillenen spor salonu sektörü bir örnekle açıklanacak olursa, dikmen’de spor salonu olarak faaliyet gösteren bir işletme ile Mamak da faaliyet gösteren bir işletme bölgelerin ve insanların yaşayış biçimine göre farklı hizmet anlayışlarına sahip olabilir. Yapılan araştırmalar da bu farklılıkları tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x