Pilates temel pozisyonları ve duruşları

10 Şubat 2016 / Genel
Pilates temel pozisyonları ve duruşları

Pilatesi yaşam felsefesi haline getirmeyi başaran bayanlara düzenlemiş olduğu grup egzersizleri ile pilates’i öğreten Arzu Eroğlu Ankara’nın en iyi pilates antrenörleri arasında yer alıyor. Kısa sürede yüzlerce pilates takipçisine kavuşan Arzu hoca antrenmanlarının ileri düzeyde olması sebebi ile bayanların kısa sürede sıkılaşarak form tutmasını sağlıyor. Arzu Eroğlu Pilates antrenörlüğünün yanında yazmış olduğu makaleler ilede toplum bilinci oluşturmayı başarmış akademili bir antrenör. Bu yazımızda temel pilates hareketleri konusuna yer vereceğiz.

Temel Pilates Hareketleri

Pilates’de denge noktası kalça üzerinde otururken ayakların yerden kaldırılması halinde kolların ve bacakların havada olduğu pozisyonda vücudun kalça kemiği üzerinde dengede durabildiği nokta dır. Artikülasyon bedenin bütün kısmı sabit dururken sadece bir kısmını hareket ettirebilmek anlamına gelmekte dir. Artikülasyon omurganın aşağı ve yukarı hareketini anlatmak için kullanılır. Omur aralarının açılıp kapanması , Pilates’in temel pozisyonlarından bir tanesidir ve oldukça sık yapılır. Gövdenin bir kısmıyla başlayıp ve öne eğilerek omurgayı uzatmak hedeflenir. Omurlar bu sayede bir biri üzerine gelebilecek duruma gelir ve aynı hizada olur. Her defasında omurun bir tanesini oynatarak omurganın hareket etmesidir.

Temel pilates hareketleri ve duruşlarında ayakların dışa dönük bakması esnasında ayak bileklerinin de kullanılarak çalıştırılması hedeflenir. Bu duruşta ayaklar birbirine paralel dururken topuklar birbirine değer bu esnada ayak parmak uçları yana ve dışarı doğru açılır. Masa üstü duruşunda ise sırt üzeri uzanış pozisyonunda iken bacaklar havaya kaldırılır. Bacaklar kalça mesafesinde bükülür ve açıları 90 derece olmak kaydı ile kalf kası yere paralel durması sağlanır. Dizler masa üzerine konulmuş gibi durur. Bu pozisyonda ayaklar dik olmalı ve ayak parmak uçları tavana bakmalıdır. Pilates’de kaslar direnç uygulayarak gerilir ve sıkılığı sağlanır. Direnç uygulama kişinin kendi vücuduna karşı yada bir ısınma sırasına yapılan bir egzersize karşı direnç üretebilme yeteneğidir.

Daha önceki yazdığımız yazılarımızda da açıkladığımız gibi Arzu Eroğlu gibi antrenörler ile yapılan pilates çalışmalarında temel pilates hareketleri ve duruşlarından tutun ileri seviye pilates hareketleri ile formunuzu yakalamanız mümkün. Pilatesin gücünü ve sağlığını yaşamanız temennisiyle buradan katılımınızı bekliyoruz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x