Süper Set Sistemi

18 Mayıs 2017 / Genel
Süper Set Sistemi

Süper Set Sistemi

Adından da anlaşılacağı gibi süper bir antrenman set sistemidir. Karşıt kas gruplarını çalıştıran süper set sistemi, iki egzersiz arasında dinlenme olmadan yapılması esasına dayanır. Süper Set sisteminin amacı çalışma yoğunluğunun artırmak, kasa kuvvet kazandırmak ve zamandan tasarruf etmektir. Karşıt kas grupları, ön kol – arka kol, göğüs – sırt, karın- bel, ön bacak arka bacak olarak gruplandırılabilir.

Süper Set Nasıl Yapılır?

12 tekrarlı bir süper seti örnek olarak alalım. Hedef kas, kol kası olsun. 25 kg ile 12 tekrarlı Barbell curl hareketini uyguladıktan sonra, dinlenmeden Lying Barbell Triceps egzersizine geçelim ve  tekniği uygulayalım. Hedef kasları çalıştırmak için ayarladığımız kilonun hareketin tekniğini bozmamasına dikkat edilmelidir. 12 tekrarlı yapılan harekette ayarlanan kilonun 13. tekrarın çıkarılması mümkün olmayan bir kilo olması, süper set sisteminin olmazsa olmazıdır. Sadece bu şekilde yapılan süper set sistemleri gerçek sonucu vermektedir.

Getirileri Nelerdir?

Bu sistemde amaç, çalıştırılan kasta biriken kanı kasın farklı bir bölgesine taşımaktır. Bu sayede kasın şaşırması, dayanıklılığının ve yoğunluğunun artması sağlanır. En büyük kazanımları, çoklu tekrarlarla yapılan süper setlerin kaslarda çizgileri artırması ve hatları ortaya çıkarmasıdır. Süper setler normal setlere oranla fazladan kalori harcatır. Zamandan tasarffur etmenize yardımcı olan süper setlerde kasın ön ve arka kısmının değiştirilerek çalıştırılması pump etkisi sağlar. Bu durum kasın yoğunluğunu ve dayanıklılığını artırır. Kol kasında ilk olarak triceps kaslarını çalıştırılıp ardından dinlenmeden biceps kaslarının çalıştırılması, biceps kaslarının daha güçlü hissetmesini sağlar. Bu durum yüksek ağırlıklara geçilmesi konusunda önemli rol oynar. Süper setin kardiyovasküler sisteme faydası göz ardı edilemez. Kalp ve damar sağlığına katkı sağlar. Aerobik dayanıklılığı artırır. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakar. Atletik bedeni inşaa eden en etkili programlardan bir tanesidir.

Kimler Süper Set Programı Yapabilir?

Bazı çevreler spora yeni başlayanlarında süper set yapabileceği görüşünü benimsemektedir. Bu nedenle başlangıç seviyesi süper set programları düşünülümüştür. Amacı zamandan tasarruf etmek olan bu programlarda kişinin bedensel durumu ne yazıkki düşünülmemektedir. Aerobik kapasitesi düşük olan kişilerin süper set programları ile başlaması, ciddi sakatlanmalara neden olabilir. Bu kişilerde genellikle spordan erken kopma durumu söz konusudur. Süper set programlarının süresi 1 saati geçmemeli ve ilerleyen programlarda kişilerin hayatına adapte edilmelidir. 3-4 aylık bir salon geçmişi olan her birey antrenörü eşliğinde bu programları uygulayabilir.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Özge yurdanur
Özge yurdanur
21 Mayıs 2017 12:36

Güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Ben süper set sistemini fitness programlarında uygulamak istiyorum. Sizden süper set sistemi olarak düzenlenmiş fitness programı istesem yardımcı olurmusunuz?

Okan SAYIN
Yönetici
21 Mayıs 2017 12:42
Reply to  Özge yurdanur

Rica ederiz özge hanım. Anladığımız kadarıyla şu an aktif spor yapıyorsunuz ve program alma sorunu yaşıyorsunuz. Antrenörümüz Mustafa GÜLER size antrenman programı konusunda yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken kendisi ile sporty üzerinden irtibata geçmeniz olacaktır. Form dolu günlerde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Özge yurdanur
Özge yurdanur
21 Mayıs 2017 12:51
Reply to  Okan SAYIN

Süpermiş okan bey. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğim. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Okan SAYIN
Yönetici
21 Mayıs 2017 12:53
Reply to  Özge yurdanur

Tamamdır özge hanım. Hoşçakalın

4
0
Would love your thoughts, please comment.x