Spor Merkezi Egzersiz Yolları

18 Kasım 2016 / Genel
Spor Merkezi Egzersiz Yolları

Dikmen Spor Merkezi Egzersiz Yolları

Ankara’nın en çok spor yapanlarının olduğu semtler arasında yer alan Dikmen, egzersiz tekniklerini yakından takip eden ve hayata geçirenlerle dolu.İnsanlar, spor merkezi toplu faaliyetlerine katılmanın yanında, kişisel antrenmanlarada kafa yoruyor, bu nedenle personal training hizmetlerini yakından takip ediyor.

Ankara ve Türkiye‘nin en bilgili antrenörleri arasında yer alan antrenörümüz Mustafa GÜLER’in egzersiz planlarını yakından takip eden binlerce hayranının en dikkat ettiği detaylar arasında curl temelli hareketler yer almaktadır. Mustafa GÜLER’in en büyük uzmanlıklarından bir tanesinin kollarını büyütemeyenlere verdiği programlar olduğunu takipçileri gayet iyi bilmektedir. Bu nedenle Türkiye‘nin hemen hemen her ilinden insanlar mustafa hocadan egzersiz desteği almaktadır. Mustafa hoca kol kası yapmakta zorlananlara büyük biceps kasları için en iyi egzersiz dumbbell curl’dur diyor ve ekliyor. Serbest ağırlıkların gücünden faydalanan sporcuları ile makinelere bağlı çalışanlar arasında ciddi gelişim farklılıkları vardır.

Serbest kilolar ile kısıtlanmadan çalışanlar daha iri ve kaslı kol kaslarına sahip olurken, makineler ile çalışanların daha çizgisel ve küçük kol kaslarına sahip olduklarını gözlemliyoruz. Makinelerin de kol programlarında tercih edilebileceğine vurgu yapan deneyimli antrenör, kol kaslarını kısıtlamanın farklı programlarda verimli olabileceğine, bazı programlarda da dezavantaj yaratacağına dikkat çekiyor. Dikmen spor merkezi olarak faaliyet vermeye başladıkları ilk günden bu yana barbell, dumbbell gibi ekipmanlara dayalı programları esas aldıklarını dile getiren mustafa hoca, bu yüzden her hareketi mükemmelce öğretmek zorunda olduklarını söylüyor. Serbest kilolar ile antrenman yapma gelişime faydası olduğu kadar, beraberinde sakatlanmalara da neden olmaktadır. Her spor merkezinde serbest ağırlıklar ile antrenman yapılamayacağına dikkat çeken ünlü antrenör, serbest ağırlıklara hakim olmak zordur, başarılı olunursa her türlü gelişimi elde edebilirsiniz diyor.

Egzersiz Detayları

Ünlü antrenörümüzün bu yazımızda siz takipçilerine önereceği egzersiz standing dumbbell curl egzersizidir. Bu egzersiz iki ele birer dumbbell alınarak yapılır. Ayaklar omuz genişliğinde açık olmalı, dirsek bükülerek ağırlık omuz başlarına doğru yaklaştırılmalıdır. 1 saniye kadar durakladıktan sonra ağırlık başlangıç noktasına geri indirilmelidir. Hareket esnasında omurganız doğal konumunda olmalıdır. Standing dumbbell curl egzersizi esnasında omuz stabilizasyonunun sağlanması esastır. Omuz ekleminin bir miktar hareket etmesi hareketi kolaylaştırır, daha ağır kilolar ile çalışmanızın yolunu açar. Doğru, etkili, hedefe kısa yoldan gitmek için belirleyicidir omuzların ufak hareketleri. Bükme işleminin dirseklerden yapılmasına özen gösterin. Vücudun geriye bükük durur pozisyonda egzersizin devam ettirilmesi belinize ve omurganıza zarar verebilir. Bir diğer yandan hareketi negatif yönde çalmış olursunuz. Ağırlığın indirilme esnasında dirseğin tamamiyle kilitlenmemesi gerekir. Ağırlık indirilme ve kaldırılma esnasında el bileğinizi bükmeyin. Merkez bölge diye tabir edilen karın bölgesi sıkılı olmalıdır. En ideal indirme ve kaldırma süresi, 2 saniyede kaldırın, 4 saniyede indirin.

Form ve sağlık dolu günler sizinle olsun…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x