Pilates nedir?

17 Şubat 2015 / Genel
Pilates nedir?

Pilates nedir? Ne zaman yapılmalıdır?

100 yıllık bir geçmişi olan pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirildi. Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla mücadele ederek geçiren Joseph Pilates, tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş ve boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmış. Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyolozi ve hareket bilimleriyle birleştirerek Pilates metodunu oluşturmuş, Pilates nedir? sorusunun cevabını tüm dünya’ya vermiştir. Pilates kendi metodunu kontroloji olarak adlandırmıştır. Birinci Dünya Savaşı kamplarında hastabakıcı olarak çalışmış ve buradaki askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğretmiş. Yatarak tedavi gören hastalar için geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istirahati döneminde kendi kendini mobilize etme imkanı, kaslarını kuvvetlendirme imkanı ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkanı oluşturulmuştur. Bir grip salgınında İngiltere`de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine “pilates” tanınmaya başlamış. Daha sonra kendi tekniğini geliştiren Pilates, 1926`da Amerika`ya göç etmiş ve New York`ta bir stüdyo açmış. Joseph Pilates “10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız” diyor.

Pilates’in faydaları nelerdir?

Pilates’e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz. Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde: kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.

Tüm dünyada büyük ilgi uyandıran Pilates, son 20 yılda ülkemizde de çok popüler. Yaralanma riskini ortadan kaldırması ve çok az enerji harcayarak uygulanabilmesi, bu metodun  7`den 70`e geniş bir yaş aralığında yapılabilmesini sağlıyor.

Farklı bir felsefe pilates:

Pilates’e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz. Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde: kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Bu yararlar rahatlıkla Pilates nedir? sorusunun cevabını pilates düşkünlerine verebilecek türden yararlardır. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.

Neden Pilates?

Yapılan araştırmalar, her 10 kişiden 8`inin, yaşamının bir döneminde iskelet ve kas sistemi sorunu yaşadığını gösteriyor. Pilates egzersizleri omurganın daha güçlü olmasını, bedenin doğru pozisyonda duruş alışkanlığını edinmesini sağlıyor. Pilates`in en önemli faydası, tüm vücudu esneterek omurların arasını açmasıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih özdemir
Fatih özdemir
1 Şubat 2017 09:50

Sıkılaşıp form tutmak için en ideal branştır. En iyi antrenmanlar sporty’de yapılmaktadır.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x