Fitness Nedir?

17 Şubat 2015 / Genel
Fitness Nedir?

Sağlıklı bir hayatın ilk adımını atıyoruz. Fitness nedir? avantajları nelerdir?

Fitness nedir?

Fitness sağlıklı ve mutlu yaşamın anahtar kelimelerindendir. Fitness kelimesi sözlükte “Uygun ve yerinde oluş, uygunluk, sağlık” anlamına gelmektedir. Fitness aynı zamanda sağlıklı yaşamak anlamındada kullanılabilir. Türkçeye de fitness olarak girmiştir. Fitness “Fit” olmak anlamına gelmektedir. Fitness’ın temel iki temel öğesi vardır bunlar spor ve egezersiz yapmak. Spor ve egzersizle uğraşanlar fit olmayı vücudun orantılı ve kuvvetli olmasını belirtmek için kullanırlar. Fit olan vücut orantılıdır, sağlıklıdır. Hastalıklara karşı dirençlidir. kas ve kemik yapısı sağlamdır. Tüm organlar gerektiği gibi çalışır. Hatta ortalama verimliliğin daha da üzerindedir. Dolayısıyla fit vücut daha sağlıklı, iyi ve uzun yaşar

Egzersiz nedir?

Sağlık kazanma amacına yönelik hareketler bütününe denir. Bedeni çalıştırmak için yapılan egzersizleri, idmanları fitness programı olarak adlandıracağız. Nefes açmak için yapılan egzersizler aerobik olarak dilimizde yer almıştır.

Wellness nedir?

Sağlıklı olmanın anlamı hasta olmamak olarak bilinir. Oysa günümüzde sağlıklı olmanın anlamı daha fazladır. Fiziksel, zihinsel, sosyal, entelektüel ve ruhi görünüm sağlığının bütünü sağlıklı olmak demektir ki buna “wellness” diyoruz. Wellness olabilmenin gerekli koşulu dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşama tarzını sağlayan egzersizdir.

Devamlı fitness yapmak bizlere neler kazandırır?

1- Kapasitesi yükselmiş akciğerler ve sağlıklı çalışan bir kalp
2- Atardamar sisteminde kan basıncının azalarak kalp hastalığı risklerinde azalma
3- Verimli bir şekilde kilo kaybetme, güçte azalış olmadan zayıflama
4- Kemiklerde hissedilen güç artışı
5- Sağlıklı bir cilde kavuşma
6- Uzun ve ağlılı bir yaşam
7- Gelişen zihinsel özellik ve düşünme yetisinde artış
8- Pozitif bakış açısı
9- Cinsel güçte farkına varılacak türde performans artışı
10- Daha fazla kendine saygı
11- Düzenli ve rahat bir uyku

Fitness yaparken dikkat edilmesi gereken konular

Antrenmana başlamadan önce risklerini öğrenmek gerekir. Uygun kıyafet giyilmeli ve özellikle spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Uzman eğitmenlerin vereceği antreman programına uyulmalıdır. Sakatlanmamak için antreman öncesi streching hareketleriyle adalenin ısınması gerekmektedir. Ağırlık egzersizinde hareketlerin nizami yapılması önemlidir. Yeni başlanıyorsa hafif bir antrenman uygulanmalı zamanla ağırlıklar arttırılmalıdır. Ayrıca fitness sadece antrenmana dayanmaz, düzenli bir yaşamı ve kontrollü bir beslenmeyi de gerekli kılar. Beslenme ve fitness nedir konusu spor yapanlar için çok önemlidir ve bu sporda başarının temel ayaklarından biridir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x