Kizomba Dansı Nedir?

30 Nisan 2017 / Dans Figürleri
Kizomba Dansı Nedir?

Bir dans sitilini ve müzik türünü tanımlayan kizomba, geçmişten günümüze kadar devam eden bir dans akımıdır. Özellikle Portekiz’de popülerdir ve Angola kökenli samba müziği eşliğinde yapılmaktadır.

Kizomba Nedir?

Angola’da ortaya çıkan, dans figürleri ve mest edici müzik türleriyle dikkat çeken bir dans ve müzik türüdür. Portekiz ve sömürgelerinde popüler olan, zamanla tüm dünyada ün kazanmış bir dans sanatıdır. Müziği hareketli, insanın içerisini kıpır, kıpır ettiren türden. Dans figürleri yavaş, pürüzsüz ve  biraz sert olan hareketlerle akıyor, bir o kadar da şehvet dolu. Erkeğin eli partnerinin belinde oldukça samimi ve ateşli. Bacağın aşağı hareketinin, bacağın alt kısmının, kalça hareketlerinin tamamı bu dansın içerisinde göze güzel gelen özellikleri. Bu dans bir daire içerisinde hareket eder, adımlar ileri ve geriye doğrudur. Sıcak ülkelerde ün yapan kizomba‘da aşk ve tutkuyu görmemek imkansız.

Nasıl Yapılır?

Kizomba bir dans olarak sadece 1980’lerden beri süre gelmektedir. İrmaos verdades, kizomba yapan gruplar arasında en popüler olanı ve tüm dünyada bilineni. Karayip adalarından Afrika ve Avrupa’ya kıtalar arası göç nedeniyle zengin bir kürtürel geçmişe borç vermiştir. Kenya’da da sıkılıkla tercih edilen kizomba, şimdilerde ülkemizde de oldukça popüler. Bachata ve tango figrülerini de bir arada görebileceğiniz bu dans ve müzik türünde kendinizi oldukça mutlu hissedeceksiniz. Kimilerine göre bachata ve merengue’den  daha keyifli olan bu dans, öğrenilmesi gereken dansların en başında yer almaktadır. Kapalı tutuşla icra edilir.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x