İnsanlar neden Spor Yapmalı?

11 Ağustos 2015 / Genel
İnsanlar neden Spor Yapmalı?

Günümüz yaşam şartlarında çalışan ve üreten bir toplumun bireyleri olduğumuzu unutmamamız gerekir. Hayatımız ev ve iş arasında gidip gelmekte ve bunun yanında sağlıksız beslenme ortamlarına maruz kalmaktayız. İnsanlar neden spor yapmalı?

İnsanlar Neden Spor Yapmalı?

Zaman içerisinde vücudumuz bu tempoya daha fazla dayanamayarak sinyaller vermektedir. Genellikle bu sinyaller karın bölgesinde yağlanma, merdiven inerken nefes nefese kalma, diz kapaklarımızda ağrılar ve sıvı eksikliği, boyun ve bel fıtığı, dayanılmaz sırt ağrıları, göğüs ve sırt bölgesinde yağlanmalar şeklinde kendisini gösterir. Bunun yanında birde kendisini göstermeyen sinyaller var. Bu sinyaller içten içe bedenimizi ele geçirir ve ta ki biz onu anlayana kadar kendisini göstermez.

Bu sinsi durumlar genellikle iç organlarda yağlanma, kolestrol, kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon, şeker vb. rahatsızlıklar olarak kendini göstermektedir. Şansımız varsa bu sinsi ve kendini sonradan gösteren rahatsızlıkların erkenden farkına varırız, gereken önlemleri alırız ve tedaviye başlarız. Genellikle günümüz Türkiye sinde hep bir geç kalınmışlık hali vardır sağlık konusunda. Biz buna halk dilinde yumurta kapıya dayanınca diyoruz. Yani yumurta kapıya dayanınca sağlığımız konusunda önlemler almaya başlıyoruz. Bir şeylerin farkına varıp araştırmaya başlıyoruz. Genellikle geç kalınmışlık kötü durumlarla sonuçlanıyor. Çoğumuz belki bu durumlarda hayatlarını bile kaybedebiliyor.

Peki bu durumda nasıl bir önlem alınabilir. Sağlığımızı yaşantımız boyunca nasıl koruyabiliriz. Nasıl sağlıklı ve form dolu bir hayat sürdürebiliriz. Sağlıklı ve form dolu bir hayat için ilk önceliğimiz beslenmemiz olsun. Gün içinde yediğimiz besinlerin içeriği çok önemli. Öğünlerde kaç kalorilik bir beslenme yaptığımız da çok önemli. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde etmesi için karbonhidratlı beslenmemiz gerekir ve biz bu karbonhidratları hangi besinlerden alıyoruz. Hangi tür karbonhidratlı besinler kullanıyoruz. Vücudumuzun Protein ihtiyacı kaslarımızın  mevcut halini koruyabilmesi için gerekli. Peki biz proteinleri hangi besinlerden alıyoruz. Öğünlerde kaç gram karbonhidrat ve protein alıyoruz. Bu karbonhidrat ve proteinleri sağlıklı besinlerden mi alıyoruz. Şeker içerikli gıdalar mı tüketiyoruz. Abur cubur diye tarif ettiğimiz beslenme şeklinin hayatımı da ki yeri nedir.

Kısacası beslenmemiz ile ilgili önümüzdeki bütün kötü örnekleri kaldırmamız gerekiyor. Sonrasında sporu konuşabiliriz. Sağlığımız için spor yapmalıyız. Hareket etmeliyiz, ip atlamalı, koşu yapmalıyız. Tempolu yürüyüşler yapmalıyız. Fıtness yapmalı, ağırlık çalışmaları yapmalıyız. Step, aerobic, pilates, kickboks yapmalıyız. Futbol, basketbol, yüzme kısacası her türlü sporu yapabiliriz. Bütün bunları sağlığımız için yapmalıyız. Sağlığımızdan değerli ne olabilir ki?

Sağlıklı bir beden için dengeli beslenme ve sporun ayrılmaz bir ikili olduğunu unutmamalıyız.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Okan SAYIN
Okan SAYIN
11 Ağustos 2015 12:04

Öncelik ile verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam. Kısaca özellikle günümüz şartlarında çok yoğun stres ve zor şartlar altında ya da tam tersi masa başı işi olan durumlarda bile çalışmaktan vücudumuz olumsuz etkilenmekte. Bu gibi nedenlerin olumsuz sonuçlarını ve diğer bir büyük etken stresi yok etmenin ilacı spor yapmaktır. Vücudumuz spor ile sadece bu olumsuzlukları engellemenin yanı sıra vücut direncini de artırarak büyük hastalıklara karşı direnç kazanacaktır. Tabi spor yapmanın yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme, yeterli uyku da spor kadar çok önemlidir.

Özge Tekin Güler
11 Ağustos 2015 13:17

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim hocam.Sağlıklı bir beden için sağlıklı beslenme ve egzersizin olmazsa olmazımız olduğunun farkına varmamız gerekir.Daha çok paylaşımlarınızı bekliyoruz.Takipteyiz.Bloğumuz sitemize hayırlı olsun.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x