Clean and press nasıl yapılır, hangi kas grupları çalışır?

16 Şubat 2016 / Genel
Clean and press nasıl yapılır, hangi kas grupları çalışır?

Vücut geliştirme salonları Ankara kulübü olan işletmemiz , kas gelişim hayali kuran genç ve yetişkin bireylere en son sistem teknikler hakkında yol gösterici olmaya devam ediyor.Bodybuilding hizmeti veren spor kulübümüz , çalışan bireylere özel olarak düzenlediği antrenman programları ile zamanı daha ekonomik kullanıyor.Zaman problemi yaşayan spor severlerin , yol göstericisi olan mustafa güler , bu nedenle antrenman programlarında tek bir hareket ile üç ila dört bölgeyi çalıştırmayı hedefliyor.

Clean and press hareketi nasıl yapılır ? Clean and press hareketi hangi kasları çalıştırır ? En iyi vücut geliştirme salonu hangisidir ?

Clean and press egzersizi , ayak arası mesafesi omuz genişliğinde durulması ile başlar.Harketin ilk başlangıç noktası , halter iki elin avuç içinin bedeninize bakarak kavranması noktasıdır.Gövdeniz tıpkı Barbell rowing hareketi‘nde olduğu gibi yere paralel olmalıdır. Bacaklarınız hafif bükülü olarak durmalı , Kavradığınız halteri derin nefes aldıktan sonra nefes vererek ve ayaklarınızın üzerinde dikilerek köprücük kemiğinize koymalısınız.Bu pozisyonda halter köprücük kemiği üzerine ilk defa indirildiğinde , diz kapaklarınız ile ağırlığın bele vurmasını engellemek için yumuşatma yapmalısınız.Diz kapağınız hafifçe bükerek yaylanın.Bu sayede hareketin bele zarar vermesi ihtimalini minimum seviyeye indirmiş olursunuz.Köprücük kemiğine indirilen halter , yine derin nefes alındıktan sonra baş üstüne kaldırılır.Baş üstü pozisyonunda , vücut postür’ü olabildiğince diktir.Kalça , bel ve karın kaslarınız sıkı olmalı , denge problemleri yaşamamalısınız.Ayaklarınızın üzerine sımsıkı basmalısınız.Baş üstünde bekleyen halter yine aynı şekilde köprücük kemiğine indirilir ve yumuşatma hareketi , halterin köprücüğe değme esnasında yeniden yapılır.Vücüdunuz yine diktir.Güçlü durulması esastır.Köprücük kemiğinde bekletilen halter , ayakta düz duruken aşağı sallandırılır ve halter karın hizasına düşürülür.Kollar aşağı doğru düzdür.Hareketin başlangıç noktasına doğru dönülerek , devamlanan tekrarlar şeklinde set’ler düzenlenir.

Clean and press egzersizinde çalışan kas grupları bel , arka bacak , omuz , kol kaslarıdır.Bütün bu kas gruplarını 3 set 10 tekrarlık bir egzersizler halinde kısa sürede uyarabilirsiniz.Bu hareket ile zamandan tasarruf sağlayıp , güçlü ve dinamik bir vücut elde edebilirsiniz.Dikmen body salonları , body salonu dikmen adı altında hizmet veren spor salonları’nda uygulanmayan clean and press egzersizi , tam tekniğine uygun olarak en iyi spor merkezimizde öğretiliyor.Güç ve dinamizm dolu yazılarımızda görüşmek üzere…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x