Çankaya Sauna

31 Mart 2016 / Genel

Sporla keyifi bir arada yaşamak isteyen insanlar için en rahatlatıcı ortamdır saunaDikmen spor salonu olarak hizmet veren işletmemiz, spordan sonra sauna keyfi yapmak isteyen insanlar için oldukça avantajlı üyelikler sunuyor. Çankaya sauna salonları arasında ayrı bir yere sahip olan sporty sauna hizmetleri kişilerin spor sonrası günün yorgunluğundan kurtulmaları düşünülerek kurulmuştur

Sauna ve Özellikleri

Sauna’nın içinde elektrik enerjisi ile çalışan sobasının yanında termometre ile higrometre ölçerleri ile sıcaklık ve nem oranları ölçülür. Sauna için en ideal sıcaklık dereceleri 80 ile 95 derece arasındadır. Higrometre ile sauna’nın nem oranı ölçülür. Sauna için en önemli faktör temizliktir. Ahşap yapısı nedeni ile ahşaba sinebilecek temizleyicilerden uzak durulmalıdır. İşletmelere , sauna başlı başına bir iş yükü doğurmaktadır. Bu nedenle doğru işletilen sauna merkezlerinin tercih edilmesi, sağlıklı sauna kullanımı açısından önem arz eder. Sauna’nın suyuna atılan mentol solunum yolu problemi yaşayan insanlar için rahatlatıcı etki sağlar. Soğuk algınlığı yaşayan insanların saunaya girip ter atmasının iyileşme süresini kısaltılıcı etki yarattığı saunanın bilinen en önemli yararlarındandır. Grip olan birisi ile aynı sauna’ya girilmemesi gerekir. Aksi taktirde grip olan kişiden grip kapmanız kaçınılmaz olur.

Çankaya Sauna

Spor sonrası saunaya giren ve sağlık problemi yaşayan insanların sayısının oldukça fazla çıkması saunanın spor sonrası kullanılmasının önündeki en büyük engeldir. Spor esnasında kan akışının hızlanması nedeni ile sertleşen kan damarları sauna esnasında yumuşama etkisi gösterir. Bu esnada oluşabilecek komplikasyonlar hayati etkiye sahip olabilir. Bu komplikasyonlara verilebilecek örnekler oldukça fazladır. Bu nedenle işletmemiz insanlara spor sonrası saunayı tavsiye etmiyor. Sporun olmadığı bir gün sana kullanımının daha sağlıklı olduğunu savunan işletmemiz, bu sayede saunada oluşabilecek kazaların önüne geçmeyi başarmış durumda. Çok fazla sauna kullanımının vücut suyunu eksilttiği yapılan tanita ölçümleri ile kanıtlanmış durumda. Bu nedenle sauna haftada 2 gün ile sınırlanmalıdır. Vücut geliştirme ile uğraşan ve  saunaya giren sporcular bulking dönemlerinde sıvı kaybı nedeni ile kütlesel gelişim sağlayamazlar. Bu nedenle kütlesel gelişim dönemlerinde saunadan uzak durulması gerekir. Definasyon dönemlerinde saunaya girilebileceğini dile getiren Mustafa GÜLER, herşeyin bir sınırı olması gerektiğini düşünüyor. Sauna ile enzim, toksin salınımının gerçekleştiğini fakat bununla birlikte vücudun ciddi oranda su kaybettiğini açıklayan Mustafa GÜLER, kaybedilen suyun yerine yenisinin koyulmasının önemli olduğunu hatırlatıyor.

Sağlıklı olup dinamik yapıyı kazanmak isteyenler için hareketin önemli olduğu kadar, kasları ile iskelet yapıyı dinlendirici aktivitelerin de önemli olması ve insan hayatına sokulması bedensel faydanın yanında pskolojik faydanın da  elde edilmesi bakımından önemlidir. Form ve sağlık dolu günlerde görüşmek üzere…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x