Abdominal Crunch on Ball Nasıl Yapılır?

7 Nisan 2016 / Genel
Abdominal Crunch on Ball Nasıl Yapılır?

Zayıflayıp form tutmak isteyenler için ilk idealdir göbeklerinden kurtulmak. İşletmemiz dikmen fitness merkezleri arasında en sistemli çalışan merkez konumunda.

Abdominal Crunch on Ball Nasıl Yapılır?

Abdominal kaslarını çalıştırmak isteyen fitness salonu dikmen üyeleri için Abdominal crunch on ball egzersizi, en etkili egzersizlerin başında yer alır. Bu egzersizi daha çok bayanlar evde televizyon karşısında uygular. En iyi üst karın kasları çalıştıran abbominal crunch on ball egzersizini uygulamak için biraz denge gerekiyor. Pilates topunun üzerine uzanarak dengede durmanın yanında topun ileri ve geri yuvarlanmasına da dikkat edilmelidir. Top üzerinde en iyi denge duruşu bacakların dışa doğru açılması şeklinde olan duruştur. Egzersizi uygulama esnasında zemine basan ayakkabının zemini sıkıca kavrayacak yapıda olması, dengenin korunması bakımından en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Abdominal crunch on ball egzersizinde üst karın kasları çalıştırılması hedeflenmiştir. Yerde normal çekilen yarım mekiğin ve tercih edilmesi halinde tam mekiğinde top üzerinde çekilebileceğini dile getiren popüler fitness antrenö’ü Mustafa GÜLER, yeni nesil fitness egzersizlerini siz değerli takipçileri ile paylaşıyor.

Bu temel karın egzersizinde elleriniz kafanıza baskı yapmayacak şekilde, ensenizde durmalıdır. Kol dirsek kapakları açık olmak kaydı ile top üzerinde mekik hareketi uygulanmaya başlanabilir. Top üzerinde, Eller ensede iken derince nefes alın, sonra nefes vererek başınızı karnınıza doğru dairesel bükülme ile yaklaştırın. Başın karına yaklaşmaya başladığı ilk andan, yaklaşmanın sonlanması esnasına kadar hafifçe nefes verin. Hareketi hızlıca yapmaktan kaçının. Hareketin tam etki sağlayabilmesi için üst karın kaslarınızı çalıştırmak ve direnç uygulatmak için karnınızı sıkın. Üst karın kaslarınızın yoğun şekilde yandığını hissetmeye çalışın. Düşünün üst karın kaslarınızı. Odaklanmalısınız ki karın kaslarınızı yorabilin.

Top ile yapılan mekik egzersizlerinde en büyük avantaj, güvenlik avantajıdır. Ünlü personal trainer Mustafa GÜLER, pilates topunun belinize destek olması ile  bel kaslarınız güvende olur diyor. Mekik sonlanana kadar top belinize adeta asansör etkisi sağlar, destek olur. Belinizde boşluk oluşmaz. Belinizin herhangi bir direnç ile karşılaşmaması hareketin sadece karın kasınıza etki etmesini sağlar. Abdominal crunch on ball hareketini yapan insanlar karın kaslarını en iyi bu egzersizde hissettiklerini söylüyor. Nedeni ise yazımızda açıkladığımız gibi top sayesinde odaklanılan karın kasının tam etki ile uyarılması. Üst karın kaslarını çalıştıran bu egzersiz, hareketin tam mekik pozisyonu şeklinde uygulanması halinde alt karına kadar etki ettiği bir gerçektir diyor ünlü antrenör Mustafa GÜLER.

Sonuç olarak, göbek sorunu yaşayan insanların ihmal ettiği tek konu karın kaslarına gereken önemi vermemeleridir. Gün içinde hiç kullanılmayan karın kasları kas yapısı zayıf olması nedeni ile yağ tutar ve günümüzün en büyük bedensel şikayetlerinin odağında yer alır, göbekli olmak. Sağlıklı ve mutlu yarınlarda görüşmek üzere…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x