Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenman Teknikleri

6 Kasım 2015 / Genel
Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenman Teknikleri

6.) BÖLGESEL ÇALIŞMA SİSTEMİ

( Split system Training Principle )

Vücut geliştirme ve fitness branşlarının yanında , diğer spor branşları tarafından da uygulanan , vücudun bölümleri ve kasları gruplara ayırarak ve bölerek haftanın belirli günlerinde çalışma prensibir.Başlangıç seviyesinde olan kişilerin de uygulayabildiği bu sistem , kasları daha çok enerji kullanılarak çalıştırmayı ve tam bir yoğunlaşma sağlanarak , daha verimli çalıştırmaktır.

Bütün vücudu çalıştırmak için düzenlenmiş tek parça programlar , Zaman içerisinde kişinin bütün kaslarını yoracağı için , programının sonunda yer alan egzersizlerin uygulama kalitesi azalacağından , son egzersizlerin çalıştırdığı kas grupları verim alamayacak ve gelişemeyecek.Spor yapan kişide tükenmişlik hali ortaya çıkacak.İşte bu durumdan kurtulmanın en güzel yoludur , programları kas gruplarına bölerek , haftanın belirli günleri o kas gruplarına odaklanmak.

Bölgesel çalışma sistemine örnek verecek olursak ;

Bu sistemde başlangıçta 4 günlük bir antrenman sistemi uygundur.vücudun bir bölümü haftanın 1 ve 4.günü , diğer bölümü ise haftanın 2 ve 5. günü çalıştırılır.Yani Pazartesi ve perşembe antrenman programının 1. Parçası , salı ve cuma günleri antrenman programının 2. Parçası uygulanır.haftanın 3.6.7 günleri bu sistemde dinlenerek geçer.Yani Çarşamba , cumartesi ve pazar günleri bu sistemde kaslar dinlenmeye çekilir.Bu çalışma sistemi dünyada en çok uygulanan sistem olup , programların içinde diğer çalışma sistemleri ile beraber uygulanabilir.

7.) ÇİFT SET SİSTEM

( Süper Set Training Principle )

Süper set siteminde , iki hareket dinlenilmeden arka arkaya uygulanır.Adından da anlaşılacağı gibi süper bir antrenman sistemidir.İki hareketin arka arkaya yapılması sonunda bir set bitmiş olur.Normal set yapılmış gibi , set arası dinlenmesi yapılır ve sonra yeniden çift sete girilir.Hedeflenen kas grubunda daha çok kan pompalanmasını sağlayan bu sistem , gelişim açısından en faydalı sistemlerin başında yer alır.Aynı kas grubunu çalıştıran iki hareketinde üst üste yapılabildiği gibi , farklı kas gruplarını çalıştıran hareketlerde üst üste yapılabilir.Biceps ve Tricesp örneği verilebilecek en iyi örnektir.10 tekrar Barbell Curl hareketinin arkasından dinlenmeden yapılan lying barbell triceps extension hareketi farklı kas grubu süper set çalışmasına verilebilecek en iyi örnektir.

Bu sistemde aynı kas grubuna ait iki hareketi dinlenmeden arka arkaya yapmak , ağır kilo basmayı engelleyecek ve çok yoracaktır.Böylelikle hedeflenen kas grubuna azami kan pompalanması ile kaslar daha çok gelişecek ve belirginleşecek.Kısacası kaslarımız haddinden fazla çalıştığı için şişmeler gözlenecek.

Bu sistem ve teknikleri ile program yazan ve geliştiren antrenörümüz Mustafa güler , vücut geliştirme sistemleri üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile kayda değer bir takipçi listesine ulaşmış durumda.Dikmende spor salonu olarak hizmet veren sporty spor ve sağlıklı yaşam kulübü , vücut geliştirme ve fitnes branşına ait teknik ve taktik antrenmanlar ile ün kazanmış ve müşteri portföyüne hedefledikleri vücutları yapmalarında destek olmuştur.Sporty spor ve sağlıklı yaşam kulübü dikmenli spor seven bireylerin en uğrak mekanı haline gelmiştir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x