Reformer Pilates ile Mat Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

14 Ağustos 2017 / Genel
Reformer Pilates ile Mat Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pilates son zamanların en fenomen olan branşları arasında başı çekiyor. Hal böyle iken tüm dünyada milyonlarca tercih edeninin olması da kaçınılmaz oluyor. Pilatesin atasının joseph pilates olduğundan önceki makalelerimizde söz etmiştik. İlk bulunduğu andan itibaren günümüzde kadar olan süreçte bir çok yeniliğe ev sahipliği yapan pilatesin içerisinde bu yazımızda, reformer pilates ile mat pilates arasındaki farklar nelerdir? sorusunun cevabını arayacağız.

 

 Reformer Pilates ile Mat Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

 Reformer pilates ile mat pilates arasındaki farklar hemen ilk başta ortaya çıkmaktadır. Reformer bir pilates aletidir. Tıpkı bir yatağı andıran bu pilates aleti kendisine paralel olarak bakan 2 rayın üzerinde ileri geri gitme kabiliyeti olan bir mekanizma ile desteklenmiştir. Üzerinde bir çok egzersiz yapılabilen bu alette bedensel dokunuşları farklılaştırabilmek adına hareketlerin zorluk derecesini artırabilmek için farklı dirençlere sahip yaylar bulunmaktadır. Bu yaylar bir çok egzersizde farklı dirençleri egzersizlerin verimini artılabilmek için kullanılmaktadır. Ayrıca üst beden egzersizlerinin yapılabilmesi içinde Reformerin üst  zeminine bağlı el tutuma bantları bulunmaktadır. Sırt üstü, yan ve yüz üstü olarak bir çok egzersizi yapabileceğiniz bu alette ayak dayama barları da bulunmaktadır. Ayak dayama biçimlerini değiştirerek bacak kaslarının farklı bölgelerini çalıştırmanın da mümkün olduğu Reformer aletinde vücudun çalıştırılmadık bölgesi kalmamaktadır. Reformer aletinde bacak egzersizlerinden tütün, bel, kalça, kol, göğüs, omuz, sırt, karın, baldır gibi bir çok bölgelere hitap eden egzersizler yapılmaktadır. Kısacası tüm vücut egzersizleri yapılmaktadır.

 Mat pilatesde ise Reforomer pilatese göre en büyük fark herhangi bir aletin bulunmamasıdır. Mat bir pilates minderidir. Adını pilates minderinden alan mat pilates, pilates çalışmalarının en çok tercih edilenidir. Reformer pilates çalışmaları birebir antrenmanlar şeklinde yapılırken, mat çalışmaları toplu antrenmanlar şeklinde yapılmaktadır. Bir pilates minderi üzerisinde 60 dakika boyunca onlarca egzersiz yapmanın mümkün olduğu pilates çalışmalarında, vücudun reformer pilatesde olduğu gibi her bölgesi çalıştırılabilmektedir. Mat pilates deki yardımcı ekipmanlar minder, pilates topu ve terabantdır. Top ile yapılan egzersizler kimi hareketlerde direnç sağlarken, kimi hareketlerde ağırlık sağlamakta, kimi hareketlerde de destek olmaktadır. Bu nedenle pilates antrenörleri top ile yapılan pilates çalışmalarına öncelik vermekte, bir çok antrenmanda da terabant çalılmalarına yer vermektedir. Terabant çalışmalarda egzersizler ile uzayan kaslara kaşlar direnç kazansın diye destek olmaktadır.

 

 Reformer Pilates ve Mat Pilates Fiyatları

 

 Minder, Pilates topu ve terabant üçlüsünün bir araya gelerek planlandığı antrenmanların verimleri çok yüksektir. Pilatesi daha keyifli hale getirmek için tercih edilebilecek olan reformer pilatesin normal pilatese oranla ücretleri de oldukça yüksektir. Bir örnekle açıklayacak olursak; Ankara Çankaya dikmende pilates salonu olarak faaliyet gösteren bir kulüp 1 aylık mat pilates üyeliği için aylık ücret olarak 120 tl alırken, yine aynı bölgede yer alan bir kulüp sadece 20 reformer antrenmanı için 1800 tl reformer pilates ücreti almaktadır. Bu iki farklı pilates çalışması arasındaki en büyük fark, şüphesiz ücretleri ve planlaması ve ekipmanları arasındaki farktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x