Dikmen Sokullu Spor Salonu

11 Eylül 2017 / Genel
Dikmen Sokullu Spor Salonu

Spor yapma düşüncesi içerisine giren Ankaralı erkek ve bayanlar için yoğun önem taşır Dikmen Sokullu spor salonu kulüpleri. Hangi spor salonunda ne gibi spor aktiviteleri vardan tutun, bölgesel program alınabilecek spor salonlarına kadar tüm kulüpler titizlikle değerlendirilir.

Dikmen Sokullu Spor Salonu Çalışmaları

Sayıca fazla olan ve hemen hemen her caddede spor hizmeti veren bu kulüplerin bir çoğunda body, fitness, pilates gibi temel spor salonu çalışmalarının bir çoğunu da bulunmak mümkün. 1, 3, 6, 12, 24 aylık dönemlerle spor üyeliği yapan bu kulüplerin toplu spor hizmetlerinin yanında kişiye özel spor hizmetleri de bulunmaktadır. Grup halinde yapılan sporlara göre daha maliyetli olan bireysel çalışmalar bir çok kulüpte yerini genel spor hizmetine bırakmaktadır. Bu durumun en temel nedeni maliyettir. Mali bakımdan hazır olmayan insanların spor hizmetinde de tercihini ucuzdan yana kullanması işletmeleri genel spor üyeliklerine yönelmeye itmiştir.

Semte göre değişen kişisel antrenman seçenekleri dikmen kulüplerinde bu durumda iken, başka bir semt olan Çankaya Yıldız spor salonu kulüplerinde farklıdır. Çankaya Yıldız spor salonu işletmelerinde genel üyeliğe oranla personal tarining (coaching) hizmetleri daha önde gitmektedir. Maddi açıdan daha iyi olan insanların yaşadığı yıldız semtinde genel olarak personal trainer salonları mevcuttur. Sadece 20 antrenmanı 2000 tl gibi bir fiyatla pazarlanan bu hizmet türünde kişiler birebir antrenman ve beslenme hizmeti almaktadır.

Genel spor üyeliklerine oranla daha verimi yüksek personal training çalışmaları usta antrenörler ile yapılmalı, ödediğiniz paranın değeceği kulüpler tercih edilmelidir. Ankara spor salonları pazarında yüzlerce personal training hizmeti veren kulübün bulunmasına rağmen kaliteli olarak tavsiye edilebilecek kulüplerin sayıca az olduğu sosyal medya platformlarında gözlemlenmiştir. Üzerinde durulması gereken bir başka konu ise ucuz maliyetlerle personal training çalışması gibi hizmet sağlayan spor salonlarıdır. Bu sınıfta yer alan spor salonlarını sadece spor bilincini elde etmiş insanlar tercih etmektedir. Bu kulüpleri sayacak olursak Ankara’da bir elin baş parmağını geçmeyecektir.

Spor Salonu Seçimindeki İnsan Kriterleri

Çoğu insan spor salonu çalışmalarına başlayacağı zaman spor alanının temizliğine, büyüklüğüne, makine ve kardiyo ekipmanlarının sayıca fazlalığına bakmaktadır. Durum kayıt aşamasında bu şekilde değerlendirilirken kayıt olduktan sonra ise tek istek antrenör ve spor programlarının düzenli bir şekilde uygulanması aşamasıdır. Spor hizmetini kayıt sonrasında almak için zaman ayıran bireylerin bir çoğu x işletmelerin kayıt aşamasında sundukları hizmeti üyelik devamı aşamasında vermediklerinden şikayetçi olmaktadır. Bu durumun en temel nedeni işletmelerin potansiyeli üzerinde kayıt alma istekleridir. Sayıca kapasitesini dolduran spor salonlarının artan her bir kişi için hizmet kalitesinden ödün verdiği unutulmamalı, satış temelli çalışan kulüpler iyi analiz edilmelidir.

Dikmen Spor Salonlarının Sınıflandırılması

Dikmen Sokullu Spor salonu olarak faaliyetlerine devam işletmeler hizmet kaliteleri bakımından diğer semtlerdeki salonlara oranla müşterilerine daha profesyonel spor hizmet pazarlamaktadır. Dikmenli kulüplerde kendi arasında antrenör ve ekipman kaliteleri ile ayrılmakta, antrenör ve ekipman kaliteleri bakımından iyi olan işletmeler dikmenin tavsiye edilen kulüpleri olarak kabul edilmekte, bu sayede dikmene çevre semtlerden sporcu üyeler kazandırmaktadır. Ankara’nın göz bebeği olan bu semtte köklü kulüplerin bulunmasındaki temel neden insanların sporu yaşam felsefesi haline getirmesi ve spor hizmetinde kaliteyi talep etmesi olarak yorumlanabilir.

Hangi Sporlar Revaçta?

Genellikle spor salonlarında body ve fitness çalışmalarının revaçta olduğu yıllardan beridir süre gelen bir durum. Fakat zamanla birlikte çeşitli spor aktivitelerinin kulüplerdeki yerlerini alması, spor severler açısından çeşitliliğe neden olmuştur. Özellikle bayanlar için fitness yerini pilatese bırakmış, aerobik ise yerini zumba isimli dans ve savaş figürlerinin yer aldığı koreografilere bırakmıştır. İnsanların yıllardan beri süre gelen spor salonu alışkanlıkları zamanla birlikte değişmiş, bu değişimlerin olumlu sonuçları ilerleyen zamanla ortaya çıkmıştır. Artık insanımız sporu eğlenerek yapmakta, daha kısa sürelerde daha iyi sonuçlar almaktadır.

Bodybuilding

Body çalışmaları tüm spor salonlarında programlar dahilinde yapılmaktadır. Programları yazan antrenörler kademelerine göre ayrılmakta, kademesi yüksek olan antrenörler ücretler bakımından daha yüksek rakamlara body programları düzenlemektedir. Ağır kilolar ve az tekrarlar olarak yapılan body çalışmalarında önemli olan protein ve karbonhidrattan zengin besinler ile beslenmek olup, alından besin değerleri kişilerin ağırlıkları göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır. Bütün bu çalışmaların işinde uzman antrenörler tarafından düzenlenmesi ve takibinin yapılması başarıya giden yolda temel taştır.

Fitness

Fitness çalışmaları da Bodybuilding de olduğu gibi programlar eşliğinde yapılmaktadır. Programlar bu hizmet türünde de listeler halinde hazırlanmakta, gelişim takipleri aylık bazda Segmental analizler ile takip edilmektedir. Programlar antrenörler tarafından öğretilmekte, hareketlerin yanlış yanları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları özel dersler şeklinde acemi sporculara aktarılmaktadır. Hafif kilo çok tekrarlı yapılan hareketlerde amaç vücudun yağ yakıp çizgi kazanmasıdır. Atletik diye tabir edilen, halk dilinde pilaj vücudu olarak adlandırılan vücutlar fitness ile yapılmaktadır.

Pilates

Bayan ve erkeklerin tercih ederek sıkılaştığı bu branşta, en çok bayanlar bulunmaktadır. Bayanlar için son zamanların en süper sporu olan pilates çalışmalarında antrenör çok önemlidir. Akademili antrenörlerin bulunduğu dikmen sokullu spor salonu kulüpleri, pilatesin 3 şeklinde de hizmet sağlamaktadır. Terabant pilates, Mat pilates ve top pilates olarak 3’e ayrılan bu spor branşını hemen hemen her salonda bulmak mümkün. Tamamıyla sıkılaşıp çizgi kazanmaya yarayan egzersizleri içerisinde bulunduran pilatesin çalışma süreleri 60 dakika ile sınırlıdır. Bazı salonlarda 45 – 50 dakika sürelerinde de yapılmaktadır. Yağ yakımı fitness sporundaki gibi çok olmasa da bedensel incelme konusunda rakipsiz bir spordur.

Zumba

Dans, Aerobik, Savaş figürleri gibi yüzlerce koreografiyi içerisinde bulunduran Zumba, özellikle bayanlar tarafından tercih edilmekte yağ yakımı, kondisyon kazanımı, boy uzatması, sürat gelişimi gibi bir çok bedensel gelişim etkisine sahiptir. Diğer sporlara oranla fazlasıyla eğlenceli ve dinamik olarak yapılan zumba, kendisine özel olarak yapılmış stüdyolarda yapılmaktadır. Hemen hemen her salonda bulunan zumbanın enerjisini antrenörü belirlemektedir.

Crossfit

Son zamanlarda Avrupa’da en çok yapılan spor olan Crossfit akımı ülkemizi de etkisi altına almış durumdaydı. Fakat bu gelişme o kadar uzun soluklu olmayacağa benziyor. Açılan onlarca Crossfit salonunun bir bir fitness merkezine dönüştüğü gerçeğinden yola çıkacak olursak, sporların babası olarak fitness’dan söz edebiliriz. Crossfit çalışmaları bir dayanıklılık çalışmalarıdır. Bu çalışmalar yapılırken vücut dayanıklılığını geliştirmeye çalışır. Bu nedenle yüksek performanslı yağ yakımı gerçekleşir. Uygulaması zor ve sabır isteyen Crossfit’de kalıcı olmak ciddi emek gerektirir.

Yazımızın son kısmında dikmen sokullu spor salonu olarak adlandırılan kulüplerde en revaçta olan sporlara yer verdik. Antrenman ve antrenör desteğine buradan ulaşabilirsiniz. Spor yapıyor ve Segmental analiz yaptırmak istiyorsanız buradan iletişime geçebilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x