Fitness

Class / Cardio, Dayanıklılık, Güçlendirme, Kas Kazancı, Kuvvet, Yağ Yakma

Fitness

Adını fit olmaktan alan fitness’ın kelime anlamı sağlıklı ve formda olmaktır. Aletli ve aletsiz olarak yapılan bir çok egzersizi kapsamaktadır. Vücut geliştirme ve halterle karıştırılmamalı, bu antrenman sisteminin her iki branştan da farklı olduğu unutulmamalıdır. Fitness kelimesini açacak olursak;

F : Frekans – Aralık

I  : İntensity – Yoğunluk

T : Time – Zaman

N : Nutrition – Beslenme

E : Equipment – Ekipman

S : Safety – Güvenli

S : Streching – Esneme

Birçok egzersize dayalı bir spor olması, spor branşları arasında egzersiz zenginliği bakımından ilk sırada olmasının kanıtıdır. Günümüzde genellikle kardiyo makineleri ve güç makineleri ile yapılan fitness yaygındır. Bu branşta bütün kaslar aletli ve aletsiz olarak çalıştırılır. Amaç kasların sıkıştırılması ve güçlenmesidir. Her spor dalında fitness egzersizlerini görmek mümkündür. Çünkü her spor dalında kullanılan belirli kas grupları vardır ve bu kasları sadece fitness egzersizleri ile çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle kondisyon kazandıran hareketlerin çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır.

Fitness’ın Faydaları

1. Sağlıklı ve güçlü hissetmenize yardımcı olur.

2. Atletik bir bedene sahip olmanızı sağlar.

3. Adele kütlesini ve kuvvetini arttırır.

4. Metabolizmik gelişim sağlar.

5. Kalori harcar, yağ yakar.

6. Kalp, damar sistemini geliştirir, güçlendirir.

7. Endorfin, östrojen, testosteron hormonu salgılar.

8. Psikolojik faydaları vardır.

9. Enerjiyi artırır ve uykuyu düzenler.

Dikmen Fitness Salonu

Ankara, Dikmen’de yer alan spor salonumuzun antrenörü TVGF 4. Kademe baş antrenörü Mustafa GÜLER’dir. Kulübümüz sporty’nin kullanmakta olduğu teknolojik ekipmanları Technogym, Matrix, Pulse markalarıdır. Kulübümüzün sağladığı fitness hizmeti aşağıdaki gibidir.

Segmental Yağ ve Kas Analizi

Her sporcuya uygulanan vücut tanıma sistemidir. Elektronik dalgalar kullanılarak gövde, sol bacak, sağ bacak, sol kol, sağ kol gibi bölgelerin yağ ve kas değerlerinin yüzde ve kilo bazlı sonuçları elde edilir. Ayrıca bu dalgalar protein, mineral miktarı, yağsız kütle miktarı, sıvı miktarı, iç yağlanma değerleri ve beden yoğunluğu değerlerini de vermektedir.

Egzersiz Programları

Antrenörümüz Mustafa GÜLER, Tanita’nın verdiği değerleri göz önünde bulundurarak tüm sporculara ayrı ayrı antrenman ve beslenme programları düzenlemekte, egzersiz programlarını 4-6 haftalık sürelerde yeni segmental analizlere göre güncellemektedir. 4-6 haftalık sonuçlar listeler halinde sporcular ile paylaşılmakta, egzersize başlangıç döneminden başlayarak aylık gelişimler kişilere gösterilmektedir.

Beslenme Programları

Beslenme, bu sporun mutlak başarı için en önemli basamağıdır. Bu nedenle kulübümüz antrenörleri beslenme programlarında ayrı bir titizlik sergiliyor. Segmental verilerden destek alınarak düzenlenen beslenme programlarının içeriğini, analiz sonuçlarında yer alan protein, sıvı, sodyum ve potasyum değerleri belirlemekte, bu değerler her bireyde farklılık göstermektedir. Bu nedenle her bireyin beslenme programları kişiye özel, incelikle yazılmaktadır.

Psikolojik Destek

Acemi sporcu psikolojisinin bireylerde farklı seyretmesi nedeniyle, her acemi sporcu için farklı spora tutundurma metodları izlenmekte, sporu bir yaşam ve kültür haline getirmelerinde gerekli psikolojik destekler sağlanmaktadır.