Cardio

Class / Cardio, Dayanıklılık, Yağ Yakma

Cardio nedir?

Amacı yağ yakmak olan cardio (kardio), yüksek kalp atım hızında ve belirli bir sürede yapılan egzersiz bütünlerini kapsamaktadır. Damar ve kan dolaşım sistemi ile ilgili olan cardio çalışmaları, içersinde bir çok sisteme dayanan antrenmanları bulundurmaktadır. Kişilerin anlayacağı dilden açıklayacak olursak, vücuttaki yağı yakmak ve ideal ölçülere ulaşmak için yapılan bütün egzersizleri kapsamaktadır. Açık havada yapılan 20 dakikalık bir koşu bu antrenmana verilebilecek en iyi örnektir. Günümüzde spor salonu antrenman programlarının sonunda yağ yakmak için yapılmaktadır.

Hangi Sporlar Cardio’dur.

Koşu yapmak, futbol oynamak, yüzmek, basketbol oynamak, hentbol oynamak, dağcılık tırmanışı, bisiklete binmek, tempolu yürüyüş yapmak, kürek çekmek, voleybol oynamak gibi bir çok spor branşı kardiyo’ya girmektedir. Kick boks, zumba, spinning, taebo, crossfit branşları günümüzdeki en popüler spor salonu cardio programlarıdır ve grup halinde yapılmaktadır. Bu spor türünde süreklilik esastır ve unutulmaması gereken faktörler arasında başı çekmektedir. Vücuttaki karbonhidratların yakılması için en iyi yoldur bu çalışmalar bütünü. Etkisini göstermesi için minimum olarak 25, 30 dakikalık programlar uygulanmalıdır. Bu programda kalp ritimi yüksek tutulduğu için kan dolaşımı hızlanmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

  • En önemli faydası kolesterolü düşürmesidir.
  • Tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Kalp dostudur, kalp kasını güçlendirir.
  • Vücuttaki enzimlerin ve toskinlerin ter yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Sporty Cardio Programları

Kulübümüzde cardio programları kişinin bedensel yapısı incelenerek hazırlanmakta, programlar hazırlanırken aktivite kalorisi dikkate alınmaktadır. Spora yeni başlayanlar için yüksek volümlü programlar uygun olmayacağı için başlangıç seviyesi programlar düzenlenmektedir.

  • Başlangıç seviyesi programlarında yürüyüşler, tempolu yürüyüşler, koşular, bisiklet, crosstrainer, kürek makineleri uygulanmaktadır.
  • Orta seviye programlarda ise koşular, eğimli koşular ve eğimli tempolu yürüyüşler, değişken tempolu bisiklet programları, crosstrainer ve kürek makineleri ile interval koşular uygulanmaktadır.
  • İleri seviye programlarda ise, ana kazanım dayanıklılığın maksimum seviyeye çıkarılmasıdır ve değişen programlar uygulanmaktadır. Bu seviyede yüksek zamanlı koşular, eğimli koşular, interval koşular ve hit egzersiz koşuları uygulanmakta, bisiklet, crosstrainer, kürek makineleri ve crossfit egzersizleri uygulanmaktadır.

Kulübümüzde programlar TVGF 4.Kademe Baş Antrenörü Mustafa GÜLER tarafından düzenlenmekte, belirli periyotlarda yenilenmektedir.