Body Building

Class / Dayanıklılık, Güçlendirme, Kas Kazancı, Kuvvet

Body Building

Body Building‘in ülkemizdeki karşılığı vücut geliştirmedir. Vücut geliştirme, kütlesel gelişim programları ile definasyon programları olarak ikiye ayrılmaktadır. Kütle programları içerisinde bir çok set sistemini barındırırken, definasyon programları içinde aynı durum söz konusudur. Antrenmanlarda amaç vücudun tüm bölgelerini değişen programlar ile çalıştırmak, kasların büyüyüp gelişmesi düşünerek hazırlanmış bir program dahilinde devam etmek olmalıdır. Kütle programlarında ağır kilolar, az tekrarlar olarak kaldırılmaktadır. Hipertrofi tekrar sayısı 12 ‘dir ve üzerine çıkılması tavsiye edilmez. Vücut geliştirmede önemli ayrıntılardan bir tanesi de beslenmedir. Kütle programları ile beslenme programlarının koordineli bir şekilde devam ettirilmesi vücut geliştirmenin altın kuralıdır. Mutlak başarı için önem teşkil eder.

Kütle programları, bahar aylarının gelmesi ile yerini defianasyon programlarına bırakmalıdır. Definasyon programları yaza hazırlık programları olarak adlandırılmaktadır. Vücudun yağ yakıp, ana hatlarının belirgin hale gelmesine, kısacası yağ atma durumuna defiasyon denilmektedir. Definasyon programları kütle programlarına oranla daha zordur ve sabır ister. Kalp sağlığı için gerekli kardiyo programlarını içerisinde bulundurur. Hafif kilo kullanılarak ve çok takrarlarla yapılan definasyon programları, definasyon beslenmesi ile birlikte yapılmalıdır. Vücut geliştirme programlarının son aşaması olan definasyon, 2-4 aylık bir dönemi kapsamaktadır. Plaj vücuduna giden yolda en büyük destekçiniz olacaktır.

Dikmen’de Sporty Body Salonu

Dikmen’de spor salonu olarak faaliyet gösteren işletmemizde body programları, vücut tiplerinin belirlenmesi ile oluşturulmaya başlanıyor. Bilindiği üzere vücut tipleri Ektomorf vücut tipi, Endomorf vücut tipi, Mezomorf vücut tipi olarak 3’e ayrılmaktadır. Her vücut tipinin body programı farklılık göstermektedir. Segmental yağ ve kas analizleri yapılmakta, vücutta bulunan yağ ve kas durumu ve bölgesel dağılımları kilo bazında tespit edilmektedir. İlk vücut programı genelde full body programı olarak hazırlanmaktadır ve süresi iki haftadır. 2 haftanın sonunda segmental analizler tekrarlanmakta ve vücudun tepki verme süresi ve durumu tespit edilmektedir. İkinci programın içeriğini aktivite kalorisindeki artış seviyesi belirlemektedir. Sporcu ilk programında beklenen başarıyı gösterirse, ikinci programında piramidal set sistemi temelli bir ana bölgeli body programı alır. Spor salonumuzda her 4-6 haftada bir segmental analizler yinelenerek çıkan sonuçlara göre programlar yenilenir. Her sporcumuz aylık gelişimini listeler halinde takip eder ve gerçek gelişimi olağanüstü yaşar.

İşletmemizin Body programları, TVGF 4.Kademe Baş Antrenörü Mustafa GÜLER tarafından, Dikmen Sporty’de en son sistemler düşünülerek hazırlanmaktadır.