Kick Boks

Class / Dayanıklılık, Güçlendirme, Kuvvet

Kick Boks

Kick Boks nedir? İçerisinde hem Taekwon-do, hem Boks tekniklerini bulunduran bu mücadele spor dalında amaç savunma ve saldırıdır. Savunma rakibin saldırılarını bertaraf etmek için geliştirilmiş tekniklerin tümünü kapsamakta, bel hizasından aşağı seviye savunma ve bel hizasından yukar seviye savunma olarak ikiye ayrılmaktadır. Saldırı ise rakibi kısa sürede etkisiz hale getirmek ve rakipten yeni gelecek saldırı tehditlerine karşı önlem amaçlı yapılabilecek mücadele tekniklerinin tümünü kapsamaktadır. Bel hizasından aşağı seviye saldırı ve bel hizasından yukarı seviye saldırı olarak ikiye ayrılır.

Bel Hizasından Aşağı Seviye Savunma : Bu savunma türü, vücudun belden aşağısını korumak için geliştirilmiş tekniklerden oluşmaktadır. Bunlardan en etkilileri sırası ile karşıya diz çekmek, içten dışarı lovkik kesmek, bacak kaçırmak, kaval ile bloklamak, yanlara adımlamak ve ters gard alarak bel altı vuruşlardan kurtulmaktır.

Bel Hizasından Yukarı Seviye Savunma : Kollar ile kafa seviyesinde gard alınması bilinen en temel gard alma şeklidir. Amaç çene, burun ve gözlerin korunmasıdır. Eskiv almak rakibin yüksek seviye saldırılarına karşı yapılabilecek en iyi kaçış teknikleridir. Eskiv gard pozisyonunda iken kafa ile u harfi çizmek, başı sağa sola kaçırmak ve daireselleşme durumudur. Rakibin yumruk ve tekmelerinden kaçmanın bir diğer yolu ise yanlara adımlama ve bel eskivleridir. Karın bölgesine yapılan tekmek vuruşlarında ise kol diresek kapakları ve karşıya bacak ile yapılan bloklar kullanılır. Bir diğer kaçış tekniği ise fent yapmaktır. Sağa, sola yatarken ayakların yere sağlam basması gerekir.

Bel Hizasından Aşağı Seviye Saldırı : Aşağı seviye saldırı türlerinden en popüleri lovkik teknidiğir. Bacakta yer alan kaval kemiği ile leğen kemiğine yapılan vuruşta kaba et oldukça fazla etkilenir ve rakibin nakavt olma durumu söz konusudur. Bir diğer alt beden vuruşu ise iç bacak vuruşu ve süpürme tekniğidir. Bacağın iç tarafına yapılan vuruş, rakibin bacaklarını kullanma ihtimalini engelemek amaçlı yapılan vuruşları kapsar. Süpürme tekniğinde ise rakibin dengesiz bırakılması ve yeni teknik inşaasının engellenmesi esastır.

Bel Hizasından Yukarı Seviye Saldırı : Kickboks tekniklerinin büyük çoğunluğunun yer aldığı bölgedir, bel hizasından yukarı seviye. Yumruk ve tekme teknikleri olarak ikiye ayrılır.

Kick Boks Yumruk Teknikleri

 1. Staright Punch : Direk yumruk
 2. Hook Punch : Kroşe yumruk
 3. Upper Punch : Aparkat yumruk
 4. Backfist : El dışı ile vurlan yumruk

Kick Boks Tekme Teknikleri

 1. Raund House Kick : Dairesel tekme
 2. Front Kick : Karşı tekme
 3. Side Kick : Yan tekme
 4. Hook Kick : Kanca tekme
 5. Push Kick : Basma tekme
 6. Axe Kick : Balta tekme
 7. Crescent Kick : Hilal tekme
 8. Back Kick : Geri tekme
 9. Back Side Kick : Geri yan tekme
 10. Spinning Back Kick : Dönerek geri tekme
 11. Spinning Side Kick : Dönerek yan tekme
 12. Spinning Hook Kick : Dönerek kanca tekme

Dikmen Kick Boks Salonu

Dikmen’de Kick Boks salonu olarak faaliyet gösteren spor salunumuzun antrenörü Arzu EROĞLU’dur. Bir antrenmanda ortalama 750-1250 kalori harcanmakta, antrenmanlar haftada 3 gün uygulanmaktadır. Kick Boks antrenmanlarının ilk 45 dakikası kültür fizik egzersizleri ve açma germe egzersizlerinden oluşmakta, geriye kalan 45 dakikası temel teknikler, maç teknikleri ve müsabık kick boks tekniklerini kapsamaktadır.