Running/Koşu

Exercise

Running/Koşu

Running yani koşu, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına yapılabilecek en iyi bedensel aktivitedir. Koşuyu, ayakların birbirine paralel olarak, bir ayağın önde iken diğerinin arkada kalarak ileriye doğru uzadığı ve diğer bir yandan da kolların vücudun yan tarafında bedensel dengeyi sağlamaya yardımcı olmak için ileri geri hareket etmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu egzersizde bacaak kaslarını zorladığı kadar iç organları da zorlamaktadır. Koşuda en büyük faydayı süphesiz akciğerler ile birlikte solunum sistemi görmektedir. Uygulandığında sağlıklı ve güçlü bir beden kazandıran koşu egzersizi, uygulanmadığında tam tersi bedensel özellikler göstermektedir.

Her spor dalının temelinde yer alan koşu, profesyonel sporcuların olmazsa olmazı antrenmanlarında yapmak zorunda olunan egzersizlerin başında yer alır. Form tutup mevcut durumu daha ileriye taşımanın en iyi yolu olan koşuda disiplin çok önemlidir. Yapısında dayanıklılık olan koşunun başka bir alternatifi yoktur. Sağlıklı yaşamın anahtarını ellerinde bulundurmak isteyen spor bilim insanlarının araştırıp günümüze kadar gelmesine öncülük ettikleri egzersiz bilimi, son zamanlarda koşmadan da sağlıklı bir yaşam sürdürüleceğini öne sürüyor. İnsanoğlunun koşmadan tempolu yürüyüşler ve bisiklet egzersizleri ile de güçlü ve dayanıklı bir aerobik kapasiteye sahip olabileceği bilinen bir gerçektir.

Yalnız koşu yapmayı, bisiklete binmeyi, veyahut kürek çekme gibi egzersizleri birbirinden ayırabilecek en önemli faktörelerden biriside şüphesiz ortamdır. Spor yapma esnasında solunan ortamın aerobik kapasite üzerindeki olumlu ve olumsuz etkenleri saymakla bitmez. Ormanda egzoz dumanından uzak koşu yapan birisi ile otoban kenarında yeşilden uzak koşu yapan birisinin sağladığı aerobik fayda arasında büyük uçurum vardır. Aynı örneği yardımcı ekipman olan bisiklet ve kürek makineleri ile de verebiliriz. Ormanlık alanda bisiklet süren birisi ile spor salonu kapalı ortamında bisiklet süren kişinin sağladığı faydalar arasında ne kadar fark varsa, gölde kürek çekenle kardiyo odasında kürek çeken arasında da en az o kadar fayda farkı vardır. Yürüyüşler tabiki yağ yakıp sağlık kazanmak açısından önem araz eder, yalnız solunan havanında hesaba katılması, oksijen temelli egzersizin yolunun açılması şartı ile. Koşu yapma ve dayakılılık artırma konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için buradan iletişim kurabilirsiniz.